Fitz Roy, seznamte se

Rok 2016 jsem zahajovala plněním snu. Koupila jsem si letenku a vyrazila do Patagonie. Teprve až v autobuse na cestě z El Calafate do El Chalténu jsem si uvědomila, že jejím symbolem je pro mě právě Fitz Roy. A že vidět ho na vlastní oči bude můj nejsilnější zážitek, bylo jasné tamtéž.

Cesta do El Chalténu se může zdát nekonečná. Ze začátku člověk nadšeně vyhlíží z okénka, ale po chvílí zjistí, že se scenérie prakticky nemění. Ukolébán monotóností pampy by člověk velmi snadno usnul, ale byla by to škoda. I v té pustině se dají vidět věci! Stáda koní, hejna plameňáků, možná dokonce pravý gaucho! Spát na Route 40 tedy vřele nedoporučuji!

Fitz Roy v dobré náladě

Přesně ve chvíli, kdy máte hlavu vykroucenou z pozorování pohybu mezi stébly trávy, se objeví. Z ničeho nic se vynoří jako obrovská ploutev a připomene vám, proč jste se na tuto cestu vydali. Možná vám stejně jako mě vyhrknou slzy. Možná jen oněmníte. Rozhodně vás ten pohled nenechá klidnými.

Route 40 a blížící se El Chaltén, foceno na mobil z autobusu
Fitz Roy v 7 hod ráno, foceno z Laguna Capri

Cesta autobusem má tu nevýhodu, že si nemůžete zastavit na žádném z mini odpočívadel, odkud vznikají všechny ty kýčovité fotografie. S trochou štěstí se vám ale podaří ulovit pěknou fotku i z jedoucího autobusu. Nemusíte se stydět, budou se o to snažit skoro všichni. Přesto ale pokud je Fitz Roy vaším primárním cílem, půjčte si auto a dělejte si zastávky dle libosti.

V samotném národním parku jsou pak nejlepší vyhlídky na Fitz Roy od Laguna Capri a Laguny de los Tres, kde jste hoře úplně nejblíž, kam se jako turista můžete dostat. Dál už mohou jen horolezci, pro které je to teprve začátek jejich náročné cestě k nástupu. O samotné výstupu na horu ani nemluvě. Cesty na vrchol se pohybují od obtížnosti 6a+ ovšem ve velmi náročných povětrnostních podmínkách. I když to tak na fotkách nevypadá, v Patagonii fouká a hodně.

Fitz Roy, Laguna de los Tres

I když má Fitz Roy „jen“ 3405 m.n.m.* je dominantou celého okolí. Pokud se vám vyjeví v celé své kráse, vychutnejte si jeho majestátnost. Ne nadarmo se mu přezdívá „Dýmající hora“. Místní dlouho věřili, že se jedná o sopku, protože jeho vrchol byl věčně skrytý v mracích. Dodnes platí, že se oblačnost kolem jeho špičky může držet i několik dní.

Přesun od Laguna Capri

Jestliže budete mít to štěstí jako já a uvidíte ho téměř non-stop, neváhejte mu věnovat každou minutu své pozornosti.
A co symbolizuje Patagonii pro vás?

 

* zdroj: informační leták z El Chalténu, Wikipedia uvádí 3375 m.n.m.

5 komentářů na „Fitz Roy, seznamte se“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *