Podle čeho volit spaní v autě?

Zdá se, že zimě pro letošní rok definitivně odzvonilo, a tak je čas nachystat se na cestování v letní sezóně. K tomu neodmyslitelně patří spaní v autě. Ať už jen příležitostně, nebo jako součást životního stylu, máme dnes k dispozici celou škálu vozidel a zlepšováků, aby spaní “na kolečkách” bylo nejen pohodlné, ale i praktické a třeba i stylové.

Při výběru je třeba se nejprve rozhodnout, zda vám jde primárně o pohodlí, cenu či všestrannost:

Když chcete “jen” pohodlně bydlet

Obytný vůz

Nejpohodlnější řešení pro delší pobyty, které je ale zároveň nejvíce cenově náročné. Koupě takového “obytňáku” znamená investici od 1 milionu a výš.  Pronájem  se v letních měsících pohybuje od 3 000 Kč/den. Nemluvě o případných poplatcích v kempu a spotřebě nafty na delších trasách.

Čeká vás také dilema – kdo bude řídit? Takový obytný vůz je totiž velký jako menší náklaďák. Není tedy zrovna příjemné se s ním pohybovat například na úzkých italských silničkách či ve městě.  A milé dámy, přiznejte se, která z vás by se dobrovolně nabídla, že vystřídá partnera za volantem? Přitom při maximální povolené rychlosti max. 120 Km/hod těch hodin za volantem bude na delších vzdálenostech hodně.

Nakonec poslední nevýhoda – není to zrovna estetický doplněk na vaši zahradu a ve městě už ho nezaparkujete vůbec, takže pokud nevlastníte stodolu, budete čelit problému, kam s ním, když zrovna necestujete.

Pro koho je vhodný: digitální nomádi s dětmi/starší dobře situované páry, kteří chtějí a mohou cestovat většinu roku.

Campervan, Foto: https://www.matservis.cz
Obytný přívěs – karavan

Menší pohodlí ale nižší pořizovací cena (nový cca od 350 000 Kč) i cena za pronájem (od 800 Kč/noc). Oproti obytnému vozu má karavan tu úžasnou vlastnost, že jej někde můžete nechat klidně několik dní stát a autem se věnovat prozkoumávání okolí. Jinak s sebou přináší podobná úskalí jako obytňák s tím, že nejvyšší povolená rychlost s přívěsem je jen 100 km/hod.

Pro koho je vhodný: rodiny a starší páry v kondici, které mají silnější vůz s tažným zařízením a chuť objevovat.

Karavan, Foto: http://www.hykro.cz

Oba typy mají tu výhodu, že spát v nich můžete prakticky kdekoliv, kde si troufnete. Na druhou stranu je však každému na první pohled jasné, k čemu slouží, a tak se často stávají terčem zlodějíčků. Ze zkušenosti mých známých vím, že třeba ve Francii se na to některé gangy vysloveně specializují a okradou vás i ve spánku.

Funkční styl

Camper van

Hledáte-li něco menšího a víceúčelového, ale přesto chcete pohodlné spaní, je camper van zajímavou volbou. Už od 1 milionu bez DPH lze pořídit VW California, která zabudované cestovatelské vychytávky. Primárně je to sice obytné auto, ale ostudu vám neudělá ani při výletech bez přespání. Jen je třeba počítat s tím, že kvůli zabudovanému bydlení jej nebudete moci využít jako plnohodnotnou dodávku.

Pro koho je vhodný: dobře situované páry, které často podnikají víkendové a týdenní cesty do přírody.

VW California. Foto: http://www.eshartleygroup.co.uk
VW California. Foto: http://www.eshartleygroup.co.uk
VW California. Foto: http://www.eshartleygroup.co.uk
Já osobně bych si koupila jedině klasický Volkswagen camper van. U něj se ale jedná spíš o záležitost stylu, než o pohodlí či praktičnost. 🙂

Jde vám jen o spaní…

… a už máte osobní auto, které chcete využívat i na cesty.

Dachzelt – střešní stan/autostan

Nechcete-li na svém stávajícím auto-miláčkovi nic měnit, ale přesto jste zatoužili po přespávání kdekoliv na cestách bez nutnosti stavět stan, můžete uvážit dachzelt – tedy stan na střeše. Jeho nespornou výhodou je, že nevyžaduje žádné zásahy na autě. Jednoduše ho připevníte na střechu jako běžný střešní nosič (složený tak i trochu vypadá) a před spaním roztáhnete.

Věci si můžete nechat v autě a nepřicházíte o úložný prostor. Na řízení auta nemá vliv a neužívaný dachzelt jednoduše uskladníte v garáži či ve sklepě. Jako jedinou nevýhodu vidím to, že jeho stěny tvoří plachta, tedy netlumí hluk a případným zlodějům stačí jen ostrý nůž.

Dachzelt v akci na běžném “městském” autě. Foto: https://bucket-for-images.s3-eu

Pro koho je vhodný: Autostan ocení městské typy, které nechtějí měnit svoje stávající malé auto a preferují kempy, nebo naopak milovníci off-roadu, kteří chtějí pohodlně spát kdekoliv v těžko dostupném terénu.

Pořizovací cena: cca od 50 000 Kč.

Hodně funkcí za méně peněz

Pokud bych nebyla limitovaná penězi, tak bych si pořídila VW California na naše cestování a k tomu nějaké pěkné “vozítko” na běžné ježdění.

Vestavba

Vzhledem k tomu, že takové možnosti nemáme, řešili jsme, jak si vystačit s jedním autem. Potřebujeme jezdit po Praze a ČR i “nalehko”, sem tam převést něco většího a pak samozřejmě cestovat a v autě spát.

Pravidelní čtenáři vědí, že Horolezec je zároveň Architekt (oboje používám jako přezdívku dle situace), takže když jsme nebyli spokojeni s ničím z výše uvedeného, rozhodl se pro vestavbu, kterou si sám navrhne. Výsledek jste již mohli vidět zde.

Po dvouletém provozu mohu říci, že jsme si nemohli vybrat lépe a i vymyšlená konstrukce funguje dokonale. Tipům na to, co je třeba mít na paměti při vybírání auta a navrhování takové vestavby plánuji věnovat zvláštní příspěvek.

Vestavba dle Architektova návrhu – umožňuje pohodlné spaní a zároveň v autě ponechává dostatek prostoru pro batohy.

Jak přespáváte na cestách vy? Máte nějakou speciální úpravu v autě?

3 komentáře na „Podle čeho volit spaní v autě?“

  1. Mam ford mondeo 3 combi. Po sklopeni zadnych sedadiel vznikne 2m dlhy rovny priestor. Na nom sa da bez problemov spat. Ked clovek chce pohodlie, nafukne si dnu nafukovacku. Problem je, ze zvycajne jazdime s bicyklami v kufri a treba riesit co s nimi. Beznu batozinu nahadzes na predne sedadla, batohy sa skryju do miesta na nohy pod zadnymi sedadlami.

    1. Děkuji za komentář. My vozíme hodně bagáže (horolezecké a jiné vybavení), takže by se nám to na přední sedačky nevešlo.
      U vícedenních akcí jsme měli kola na nosiči Thule, u jednodenních se vešla celá pohodlně dozadu do auta.

Ocením vaše komentáře a postřehy!