Víra hory oživuje – Neratov

Poutní kostel v Neratově

Myslím, že každý máme v životě nějaké lidi, místa a příběhy, které nás ovlivnili. U mě to byly pohádka Tři oříšky pro Popelku a neratovský kostel. Popelka mi ukázala, že i žena může obstát mezi muži, Neratov je pro mě trochu příběhem o “americkém snu”.

Hollywood by z toho jistě udělal velkofilm, ale v Čechách se příběh neratovského znovuzrození dostává mezi lidi jen pomalu, po krůčcích. Vlastně si tak udržuje tempo, se kterým začínal před čtyřiadvaceti lety.

Já a moje sestra před kostelem, který v té době stále ještě spíše připomínal ruiny.

 

Jako z amerického filmu…

Neratov je malá vesnička v Orlických horách ležící prakticky na hranici s Polskem. Kdo není zrovna silný v dějepisu – tato část pohraničí bývala součást Sudet, které až do války prosperovaly i díky soužití Čechů a Němců. Neratov byl v té době významným poutním místem s krásným barokním kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Válka osudem Sudet zamávala a komunitou v Neratově o to víc, že kostel dostal smrtonosný zásah a vyhořel. Odsun Němců dokonal dílo zkázy. A kdysi živoucí hory ztichly.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Neratov
Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Neratov, Orlické hory (rodinný archiv)

Můj příběh se s tím neratovským začal proplétat ještě dávno před mým narozením, před čtyřiceti lety, kdy do tohoto kraje poprvé zavítal můj otec. Zamiloval se, a protože je ve svých láskách velmi konzervativní, jezdíme tam do dnes. Některé rodiny zaznamenávají výšku svých dětí na rámy dveří, mě a sestru poměřovali rodiče vedle zvonu zavěšeného v neratovském kostele. Pěší výlet- rodinná pouť ke kostelu- patřil k našim každoročním nepsaným tradicím. A tak jsem zažila fascinující proměnu kdysi opuštěné vesnice na konci světa na společenské a kulturní centrum celého okolí.

„Interiér“ kostela Nanebevzetí Panny Marie někdy začátkem 90. let – já a moje sestra jsme se v ruinách kostela u zvonu zastavovaly pravidelně

 

… nebo z pohádky

Hory ožívají, kraj se mění a dalo by se jen s troškou nadsázky říci, že za to může víra. Právě ta sem před lety dovedla kněze Josefa Suchára, který uvěřil, že zpustlé poutní místo dokáže zachránit. Spolu s několika farníky založil Sdružení Neratov, které je podepsáno asi všemi projekty, které se tu od roku 1992 realizovaly. Nejvíce z nich je vidět proměna kostela, ale vliv Sdružení je tu patrný na každém kroku. Z původních dvou stálých obyvatel je tu najednou plno. Práci tu zajišťuje několik chráněných dílen, rekreační chata, hospoda… již brzy dokonce začne fungovat i pivovar.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Neratov Kostel Nanebevzetí Panny Marie pohledem dvou generací

Jako malá jsem házela peníze do kasičky před vchodem pustého kostela a věřila, že tahle umouněná kostelní Popelka jednou prokoukne. Do stejné kasičky přispívám i dnes, ale potom nad šálkem dobré kávy rozjímám nad tím, jak je to krásné vidět, že zázraky se nedějí jen v pohádkách.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Neratov: vlevo stav z roku 2007, vpravo 2016

 

Popelka Neratov to dotáhla až na bál

Když jsem tento článek poprvé publikovala v srpnu 2016, vůbec jsem neměla ponětí o tom, kam se Neratov za rok posune. Z málo známé vesnice se z ničeho nic stala hvězda televizní obrazovky.

Pravděpodobně to začalo zájmem časopisu Forbes, kde věnovali Josefu Suchárovi článek i video. Následně si Neratova všiml kandidát na prezidenta Michal Horáček. Také on mu věnoval video, které díky jeho sociálním sítím zasáhlo výrazně širší publikum. Pak už nechybělo moc a neratovský zázrak se dostal až na televizní obrazovky.

Česká spořitelna je v posledních letech jedním z řady dárců Sdružení Neratov (ověřila jsem si to ve výročních zprávách sdružení), nicméně na podzim 2017 rozjeli kampaň, která vypadá, jako by byli jediní. 🙂 Agentura Young & Rubicam na její objednávku natočila tak silnou reklamu, že z ní mám pravidelně stažené hrdlo a husí kůži. Je tam vše, co o Neratovu potřebujete vědět, takže České spořitelně odpustím i to, že svou podporu možná trochu nadsadila.

Bude možné si tenhle výhled bez davů užít i v létě 2018?

Když už jsem nabyla dojmu, že začíná toho Neratova být trochu moc, objevil se i na mojí oblíbené DVTV. Rozhovor Josefa Suchára s Danielou Drtinovou sice nepatří k nejsilnějším, ale dobře ilustruje jeho skromnou povahu a fakt, že je nepochybně vizionářem. Neratov má být podle něj jen jedním z článků fungující komunity, aby se udrželo jeho genius loci a pomohlo také okolním osadám.

Léto 2018 ukáže, zda je jeho vize uskutečnitelná, tedy jestli bude v Neratově k hnutí. Snad zvýšená publicita nezpůsobí to, že by návaly turistů vyhnaly z vesničky obyvatele, kteří už si za těch pár let zvykli na relativní klid. A hlavně snad Neratov zůstane místem s duchovním nábojem spíše než s obchodním artiklem.

Stav před letní sezónou 2019

Moje obavy o osud Neratova se naštěstí nenaplnily. Ani při letošní návštěvě, kterou jsme spojili s pobytem v Kozím chlívku. Kostel má nové špičky věží a uvnitř ochoz, ze kterého je krásně vidět interiér i konstrukce prosklené střechy.

Poutní kostel v Neratově
Bála jsem se, že s novými věžičkami už to nebude ten „můj“ kostel, ale je to dobrý!
Prosklená střecha kostela, Neratov
Na ochoz vystoupáte po točitém schodišti v pravé věži a sestoupáte levou.
Generační obměna – teď už budu u zvonu fotit naší dceru.

1 komentář na „Víra hory oživuje – Neratov“

  1. V Neratově jsme byli také, krásné místo. Dokonce jsme si dali i místní specialitu brambory s máslem, tvarohem a zákysem, na doporučení navíc zapili pivem 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *