K cestování nepotřebujete na prvním místě peníze, ale čas. Jak ho získat?

[:cs]

Často slýchám dotazy typu: Jak to děláš, že tolik cestuješ? Jak to, že toho zvládáš tolik? Rozhodla jsem se na to souhrnně odpovědět a věřím, že v tom najdete něco inspirativního. Myslím, že cestovat a plnit si sny může každý. Ať jste student, nebo zaměstnanec. Ale nemyslete si, že je to bez práce. Kdepak, s tím u mě nepochodíte, cestování není zadarmo. Nemluvím ale jen o penězích, těch budete potřebovat mnohem míň, než jste si možná mysleli.

Varování: Jsem typ člověka, který hledá cestu, nikoliv výmluvy. Jestli chcete objet svět, ale nejste ochotni sami na sobě pracovat, tento článek není pro vás.

co si opravdu nekoupíte

Znám děsivě hodně lidí, kteří nemají žádné závazky a mají takový příjem, že by klidně mohli na dovolenou jet několikrát do roka. Přesto cestují velmi málo, za rok se někam utrhnou všeho všudy na dva týdny. Nemají totiž čas. Vidíte? Cestování ve skutečnosti není tolik o penězích jako o čase.

Viděli jste film Vyměřený čas/In Time? Čas je v něm užíván jako platidlo, takže si jej můžete napracovat, ale také jej utratit. My svůj čas „utrácíme“ také, jen si to mnohdy neuvědomujeme. Možná, kdybychom měli na ruce počítadlo jako ve zmíněném filmu, byli bychom všichni efektivnější v práci a víc si vychutnávali volno. Schválně, kolik času denně strávíte na Facebooku či jiných sociálních sítích? Jak často kontrolujete zpravodajství na webu? Kolik e-shopů za den navštívíte? Kolik seriálů sledujete?

Tenerife
Není cestování lepší volnočasová aktivita? (Z našeho prozkoumávání Tenerife)

„Utrácíte“ drahocenné minuty za zbytečnosti, pojďte je raději investovat do cestování!

Další skupina lidí nechává cestování (nebo plnění snů obecně) na potom. Pak/ potom/ později/ až… to jsou jen SYNONYMA pro NIKDY. Čím déle budete něco odkládat, tím budete starší, usazenější, unavenější, míň v kondici… a tím víc se budete bát.

I já jsem se bála a řady věcí se bojím stále. Proto je vyhledávám, nebo sama sebe do nich manipuluji. Každé překonání nějakého strachu je totiž nesmírně osvobozující. Třeba když jsem loni odlétala sama do Buenos Aires, kde jsem se měla setkat s partou dalších lidí a pokračovat do Patagonie. Týden před odletem jsem se nemohla spát strachy, ale nakonec to byla nejlepší životní zkušenost!

Cestování
Nejtěžší je ten první krok (Národní park Torres del Paine, Chile)

Začněte klidně krůček po krůčku, ale začněte! Seberte odvahu a získejte čas tím, že začnete lépe nakládat se svým časem.

buďte efektivní

Známe to všichni – necháváme věci na poslední chvíli, nebo během práce odbíháme k Facebooku, úklidu… výmluv je nespočet. Nesoustředíme se na jeden úkol natolik, abychom ho rychle vyřešili, a tím ztrácíme spoustu času kolem. Jistě, to by nevadilo, pokud ale zrovna nechcete cestovat, a to vy přece chcete!

Zkuste týden sledovat, jak trávíte čas, který byste jinak soustředěně věnovali svým úkolům. Pro poctivky je tu Toggl, kde si můžete velice jednoduše měřit čas strávený jednotlivými aktivitami. Pokud chcete, aby to sledoval někdo za vás, zkuste Rescue. Pracuje trochu jinak – sleduje, jak využíváte svůj čas, a také si v něm můžete nastavit, kolik z něj si povolujete strávit na nějaké stránce či v aplikaci. Až uvidíte svoje statistiky, asi budete dost překvapeni.

Obecné rady jsou fajn, ale všichni chceme něco konkrétního, že. 🙂

Následující body vyhovují a pomáhají mně:
To-do listy

Miluju je! Ten pocit, když si v nich odškrtávám… Protože si často plánuji ráno z domova, nebo cestou do práce, naučila jsem se pracovat s Evernote, což je geniální poznámková appka, která se dokáže synchronizovat v několika zařízeních. Já ji mám v mobilu, tabletu, notebooku i na PC v práci, a tak mám kdykoliv přístup ke všemu, co bych mohla potřebovat.

V Evernote si můžete v seznamu odškrtávat krásně! Přidat můžete fotku, dokument, upomínku a pak to ještě celé sdílet třeba s kolegou.
V Evernote si můžete v seznamu odškrtávat krásně! Přidat můžete fotku, dokument, upomínku a pak to ještě celé sdílet třeba s kolegou.
Čmárák

Při práci mám vždy po ruce blok a tužku. Znáte to- někdo vám zavolá, na něčem se domlouváte a pak přijde kolegyně a… můžete volat znovu, protože už nevíte, na čem jste se domluvili. Já si jednoduše dělám poznámky už během hovoru. Blok je dobrý proto, že se občas k nějaké poznámce potřebuji vrátit a samotný list papíru by se ztratil.

Uskutečnitelné cíle

Tak jako mi dělá radost si v to-do listu škrtat, mě deptá, když je dlouhý a s jednotlivými body ne a ne hnout. Proto si plánuji tak, abych zvládla část každý den a v pátek večer měla hotovo či uspokojivě rozpracováno vše. Nestane se mi tak, že bych z přehršle práce nevěděla, čím začít.

Dělám, co mi zrovna jde od ruky

Když mám tvůrčí náladu, trvaly by mi statistiky věčnost. Mám-li analytickou, nenapíšu kreativní text. A tak si ze svého to-do listu vyberu to, na co se cítím. Možná to zní banálně, ale někdy je poměrně těžké včas to postřehnout a zařídit se podle toho. Když se to ale povede, na kvalitě odvedené práce je to vidět.

Mějte své sny a motivaci na očích. Nenechá vás to polevit 🙂 Nástěnka made by Homeoffice.
Delegování práce

V tom mám já osobně největší mezery. Měla bych toho předávat kolegyním více, ale trápí mě pocit, že si to udělám nejlíp sama. Pravda je ale taková, že odpočatý pohled na věc asi přinese lepší výsledky než ten váš vyčerpaný.

Automatizace

Co aspoň trochu jde, snažím se vždy přehodit na techniku. Proč bych měla stejný email sepisovat znovu a znovu, když si jej mohu uložit v podpisech jako vzor? A podobně se snažím uvažovat všude. Kde je aspoň trochu možnost uspořit čas, tam to využiji.

Vymezení přesného času

Tento bod jsem se rozhodla přidat po dnešní schůzce s jedním klientem. Uvědomila jsem si, že na mě má vždy vyhrazeno jen třicet minut a že to skvěle funguje. Pokaždé stihneme probrat vše potřebné, ale s vědomím omezeného času neztrácíme čas zbytečným plácáním kolem.

S efektivitou vám skvěle poradí kniha Čtyřhodinový pracovní týden. Mně prakticky změnila život, a i když řada věcí není pro Čechy aplikovatelná (většina z nás se nemůže živit jako lektoři angličtiny), našla jsem tam spoustu tipů a rad, ke kterým se pravidelně vracím. Rozhodně doporučuji tištěnou verzi, ta moje je plná záložek a poznámek.

Možná se ptáte, proč byste měli být efektivní v práci, přece si tam musíte svých osm hodin odsedět tak jako tak. Chyba lávky! Jako dřívější zaměstnanec a současný zaměstnavatel vím, že to jde i jinak. Ale začít musíte u sebe.

Pracovat se dnes již dá téměř odkudkoliv, i při cestování… (jedna z nejkrásnějších pláží na Algarve)

i práce se dá přizpůsobit cestování

Když už budete mít svoji analýzu, můžete se soustředit na změnu. Ptáte se znovu proč? U studenta je to jasné, čím rychleji dopíše práci/udělá zkoušky, tím více času mu zbyde na cestování. U zaměstnanců je to složitější, ale rozhodně ne nemožné. Vaším cílem je dokázat v práci, že pracujete rychle a efektivně, je na vás spolehnutí a jdete si za svým snem. Takového zaměstnance chce totiž každý zaměstnavatel a velmi rychle si spočítá, že raději udělá pár ústupků, než aby ztrácel čas (!) hledáním a zaučováním někoho nového. Pokud si to zasloužíte a vaše požadavky nebudou přemrštěné, máte velkou šanci uspět ve vyjednávání cestovatelsky příjemnějších podmínek.

Osobně doporučuji začít tím, že si zkusíte home office. Samozřejmě pouze v případě, že je to technicky možné. Pokud ano, nepolevujte ve svém nasazení, ať si to u šéfa hned nezkazíte. Komunikujte transparentně, pokud si třeba zajdete k lékaři, nahlaste to s tím, že odpoledne budete pracovat déle. Klíčové je, aby váš šéf nezískal pocit, že práci z domova zneužíváte. Jestliže doma nemáte na práci ideální podmínky, vyzkoušejte kavárnu, nebo coworking. Zásadní je nadřízeným dokázat, že vám mohou dát trochu volnosti. 🙂

cestování
Vybírejte kavárnu, kde nebudete moc rozptylováni a uvidíte, kolik práce se dá zvládnout. (Objevování berlínských kaváren)

Z kavárny se pak můžete třeba už ve čvrtek večer přesunout někam mimo město a páteční pracovní dobu už trávit třeba někde u rakouského jezera. Rázem získáte dnen v nové destinaci navíc a přitom jste nemuseli čerpat dovolenou. S dnešní dostupností internetu jsou už možnosti takřka neomezené. 🙂

Na práci mimo kancelář je kouzelné, že se v noci můžete přesunout a druhý den pracovat úplně z jiného místa. A protože jste se naučili pracovat efektivně, nebudete nutně muset pracovat 8 hodin, ale postačí třeba jen  6. To znamená, že vám zbyde dost času na to, užít si den  na nějakém hezkém místě. 🙂

čas mám, ale co ty peníze?

Jakmile máte čas, můžete cestovat mimo svátky a hlavní sezónu. Rázem zjistíte, že ceny letenek i ubytování budou úplně někde jinde a cestování se tak pro vás stane dostupnějším.

Peníze na cestování
U nás se na cesty šetří někdy i do kasičky. 🙂
Více možností cestování

Můžete také začít využívat lety s přestupy, na které jste dříve neměli čas. Nebo si zvolit letiště mimo ČR, kam si popojedete autobusem. Jistě, cestování bude sice o něco méně pohodlné, ale je na vás, jestli vám těch pár hodin na letišti stojí za ušetření někdy i několika tisíc korun. Nudnou cestu navíc můžete využít k dohnání restů či vyřízení pracovních mailů.

S partnerem jsme byli několikrát surfovat v Maroku a zpáteční letenka nás nikdy nestála víc než 3000 Kč. V jednom případě to znamenalo strávit noc na letišti v Miláně, v dalších jet autobusem do Berlína. Ale za tu úsporu peněz nám to stálo.

Dobrá příprava je základ

Vždycky jste záviděli těm, kdo „ulovili“ ultra levnou letenku a vydali se na druhý konec světa za pár korun? Teď už možná nemusíte! Získali jste důvěru v práci, a tak skvělou nabídku můžete využít. Ale pozor! Nestaňte se jen slepou obětí slev. Věnujte čas prozkoumání dané destinace, abyste se zbytečně nespálili.

Základem je kontrola počasí, svátků a dostupnosti ubytování v dané lokalitě. Vřele doporučuji AirBnb (s použitím tohoto odkazu získáte cestovní kredit 725 Kč), kde najdete nejen ubytování v široké škále cen, ale i tipy na zážitky a zajímavá místa.

Cestování
Pro poznávání měst je AirBnB ideální způsob ubytování. (Porto)
Držte se svých snů

Máte-li jasnou představu o tom, kam se chcete podívat, buďte připraveni a počkejte si na tu správnou příležitost. Neznamená to, že se vzdáte jakéhokoliv cestování, ale zaměříte se jen na ty destinace, které vás opravdu zajímají.

Na naši pětitýdenní cestu dodávkou po Portugalsku jsme se chystali dlouho, ale výsledkem bylo, že většina klientů ani nepoznala, že jsme pryč a my si přitom splnili sen.

 

Cestování vždycky bude něco stát, ale pokud se vám podaří si na něj získat více času, můžete cestovat častěji a levněji než doposud. Začít ale musíte u sebe, což je také důvod, proč to takhle nedělá každý. :-)[:en]

Často slýchám dotazy typu: Jak to děláš, že tolik cestuješ? Jak to, že toho zvládáš tolik? Rozhodla jsem se na to souhrnně odpovědět a věřím, že v tom najdete něco inspirativního. Myslím, že cestovat a plnit si sny může každý. Ať jste student, nebo zaměstnanec. Ale nemyslete si, že je to bez práce. Kdepak, s tím u mě nepochodíte, cestování není zadarmo. Nemluvím ale jen o penězích, těch budete potřebovat mnohem míň, než jste si možná mysleli.

Varování: Jsem typ člověka, který hledá cestu, nikoliv výmluvy. Jestli chcete objet svět, ale nejste ochotni sami na sobě pracovat, tento článek není pro vás.

co si opravdu nekoupíte

Znám děsivě hodně lidí, kteří nemají žádné závazky a mají takový příjem, že by klidně mohli na dovolenou jet několikrát do roka. Přesto cestují velmi málo, za rok se někam utrhnou všeho všudy na dva týdny. Nemají totiž čas. Vidíte? Cestování ve skutečnosti není tolik o penězích jako o čase.

Viděli jste film Vyměřený čas/In Time? Čas je v něm užíván jako platidlo, takže si jej můžete napracovat, ale také jej utratit. My svůj čas „utrácíme“ také, jen si to mnohdy neuvědomujeme. Možná, kdybychom měli na ruce počítadlo jako ve zmíněném filmu, byli bychom všichni efektivnější v práci a víc si vychutnávali volno. Schválně, kolik času denně strávíte na Facebooku či jiných sociálních sítích? Jak často kontrolujete zpravodajství na webu? Kolik e-shopů za den navštívíte? Kolik seriálů sledujete?

Není tohle lepší výhled?
Není cestování lepší volnočasová aktivita?

„Utrácíte“ drahocenné minuty za zbytečnosti, pojďte je raději investovat do cestování!

Další skupina lidí nechává cestování (nebo plnění snů obecně) na potom. Pak/ potom/ později/ až… to jsou jen SYNONYMA pro NIKDY. Čím déle budete něco odkládat, tím budete starší, usazenější, unavenější, míň v kondici… a tím víc se budete bát.

I já jsem se bála a řady věcí se bojím stále. Proto je vyhledávám, nebo sama sebe do nich manipuluji. Každé překonání nějakého strachu je totiž nesmírně osvobozující. Třeba když jsem loni odlétala sama do Buenos Aires, kde jsem se měla setkat s partou dalších lidí a pokračovat do Patagonie. Týden před odletem jsem se nemohla spát strachy, ale nakonec to byla nejlepší životní zkušenost!

Cestování je o dobré přípravě, když ji nepodceníte, budete na cestách sebevědomější.

Začněte klidně krůček po krůčku, ale začněte! Seberte odvahu a získejte čas tím, že začnete lépe nakládat se svým časem.

buďte efektivní

Známe to všichni – necháváme věci na poslední chvíli, nebo během práce odbíháme k Facebooku, úklidu… výmluv je nespočet. Nesoustředíme se na jeden úkol natolik, abychom ho rychle vyřešili, a tím ztrácíme spoustu času kolem. Jistě, to by nevadilo, pokud ale zrovna nechcete cestovat, a to vy přece chcete!

Zkuste týden sledovat, jak trávíte čas, který byste jinak soustředěně věnovali svým úkolům. Pro poctivky je tu Toggl, kde si můžete velice jednoduše měřit čas strávený jednotlivými aktivitami. Pokud chcete, aby to sledoval někdo za vás, zkuste Rescue. Pracuje trochu jinak – sleduje, jak využíváte svůj čas, a také si v něm můžete nastavit, kolik z něj si povolujete strávit na nějaké stránce či v aplikaci. Až uvidíte svoje statistiky, asi budete dost překvapeni.

Obecné rady jsou fajn, ale všichni chceme něco konkrétního, že. 🙂

Následující body vyhovují a pomáhají mně:
To-do listy

Miluju je! Ten pocit, když si v nich odškrtávám… Protože si často plánuji ráno z domova, nebo cestou do práce, naučila jsem se pracovat s Evernote, což je geniální poznámková appka, která se dokáže synchronizovat v několika zařízeních. Já ji mám v mobilu, tabletu, notebooku i na PC v práci, a tak mám kdykoliv přístup ke všemu, co bych mohla potřebovat.

V Evernote si můžete v seznamu odškrtávat krásně! Přidat můžete fotku, dokument, upomínku a pak to ještě celé sdílet třeba s kolegou.
V Evernote si můžete v seznamu odškrtávat krásně! Přidat můžete fotku, dokument, upomínku a pak to ještě celé sdílet třeba s kolegou.
Čmárák

Při práci mám vždy po ruce blok a tužku. Znáte to- někdo vám zavolá, na něčem se domlouváte a pak přijde kolegyně a… můžete volat znovu, protože už nevíte, na čem jste se domluvili. Já si jednoduše dělám poznámky už během hovoru. Blok je dobrý proto, že se občas k nějaké poznámce potřebuji vrátit a samotný list papíru by se ztratil.

Uskutečnitelné cíle

Tak jako mi dělá radost si v to-do listu škrtat, mě deptá, když je dlouhý a s jednotlivými body ne a ne hnout. Proto si plánuji tak, abych zvládla část každý den a v pátek večer měla hotovo či uspokojivě rozpracováno vše. Nestane se mi tak, že bych z přehršle práce nevěděla, čím začít.

Dělám, co mi zrovna jde od ruky

Když mám tvůrčí náladu, trvaly by mi statistiky věčnost. Mám-li analytickou, nenapíšu kreativní text. A tak si ze svého to-do listu vyberu to, na co se cítím. Možná to zní banálně, ale někdy je poměrně těžké včas to postřehnout a zařídit se podle toho. Když se to ale povede, na kvalitě odvedené práce je to vidět.

Kovová nástěnka
Mějte své sny a motivaci na očích. Nenechá vás to polevit 🙂 Nástěnka made by Homeoffice.
Delegování práce

V tom mám já osobně největší mezery. Měla bych toho předávat kolegyním více, ale trápí mě pocit, že si to udělám nejlíp sama. Pravda je ale taková, že odpočatý pohled na věc asi přinese lepší výsledky než ten váš vyčerpaný.

Automatizace

Co aspoň trochu jde, snažím se vždy přehodit na techniku. Proč bych měla stejný email sepisovat znovu a znovu, když si jej mohu uložit v podpisech jako vzor? A podobně se snažím uvažovat všude. Kde je aspoň trochu možnost uspořit čas, tam to využiji.

Vymezení přesného času

Tento bod jsem se rozhodla přidat po dnešní schůzce s jedním klientem. Uvědomila jsem si, že na mě má vždy vyhrazeno jen třicet minut a že to skvěle funguje. Pokaždé stihneme probrat vše potřebné, ale s vědomím omezeného času neztrácíme čas zbytečným plácáním kolem.

S efektivitou vám skvěle poradí kniha Čtyřhodinový pracovní týden. Mně prakticky změnila život, a i když řada věcí není pro Čechy aplikovatelná (většina z nás se nemůže živit jako lektoři angličtiny), našla jsem tam spoustu tipů a rad, ke kterým se pravidelně vracím. Rozhodně doporučuji tištěnou verzi, ta moje je plná záložek a poznámek.

Možná se ptáte, proč byste měli být efektivní v práci, přece si tam musíte svých osm hodin odsedět tak jako tak. Chyba lávky! Jako dřívější zaměstnanec a současný zaměstnavatel vím, že to jde i jinak. Ale začít musíte u sebe.

Portugalsko
Pracovat se dnes již dá téměř odkudkoliv, i při cestování…

i práce se dá přizpůsobit cestování

Když už budete mít svoji analýzu, můžete se soustředit na změnu. Ptáte se znovu proč? U studenta je to jasné, čím rychleji dopíše práci/udělá zkoušky, tím více času mu zbyde na cestování. U zaměstnanců je to složitější, ale rozhodně ne nemožné. Vaším cílem je dokázat v práci, že pracujete rychle a efektivně, je na vás spolehnutí a jdete si za svým snem. Takového zaměstnance chce totiž každý zaměstnavatel a velmi rychle si spočítá, že raději udělá pár ústupků, než aby ztrácel čas (!) hledáním a zaučováním někoho nového. Pokud si to zasloužíte a vaše požadavky nebudou přemrštěné, máte velkou šanci uspět ve vyjednávání cestovatelsky příjemnějších podmínek.

Osobně doporučuji začít tím, že si zkusíte home office. Samozřejmě pouze v případě, že je to technicky možné. Pokud ano, nepolevujte ve svém nasazení, ať si to u šéfa hned nezkazíte. Komunikujte transparentně, pokud si třeba zajdete k lékaři, nahlaste to s tím, že odpoledne budete pracovat déle. Klíčové je, aby váš šéf nezískal pocit, že práci z domova zneužíváte. Jestliže doma nemáte na práci ideální podmínky, vyzkoušejte kavárnu, nebo coworking. Zásadní je nadřízeným dokázat, že vám mohou dát trochu volnosti. 🙂

Práce v kavárně
Vybírejte kavárnu, kde nebudete moc rozptylováni a uvidíte, kolik práce se dá zvládnout.

Na práci mimo kancelář je kouzelné, že se v noci můžete přesunout a druhý den pracovat úplně z jiného místa. A protože jste se naučili pracovat efektivně, nebudete nutně muset pracovat 8 hodin, ale postačí třeba jen  6. To znamená, že vám zbyde dost času na to, užít si den  na nějakém hezkém místě. 🙂

[:]

15 komentářů na „K cestování nepotřebujete na prvním místě peníze, ale čas. Jak ho získat?“

  1. Moc hezky napsaný článek! Podle nadpisu jsem si myslela že bude trochu jiného charakteru, plný takových těch motivačních rad. Příjemně mě proto překvapil svými neotřelými nápady a praktickými radami! Díky za něj.

  2. Clanek je dobry,ale i me prijde nadpis trochu zavadejici. Ne kazdy zamestnavatel a ne kazde zamestnani umozni praci z domu. V takovem pripade rekneme usetrene 2 hodiny denne moc cestovani nepomuzou. A spis bych rekl, jak to v cechach byva zvykem, zamestnavatel si spis vic zvykne na zvysenou efektivitu a bude ji uz vyzadovat neustale. Ale dejme tomu, ze teda zamestnavatel je v poho a praci z domu umozni. Stale jsem omezeny, protoze nemuzu jet na mista bez signalu. Ja si myslim,ze je vazne nejlepsi proste neco nasetrit a pak dat vypoved a cestovat pul roku. Ze prijdete o praci? Najdete jinou. Za tu potencialni 6ti mesicni zkusenost ve svete to stoji.

    1. Děkuji, na nadpisech musím zapracovat 🙂
      Určitě, dát výpověď a cestovat si půl roku, rok… je paráda, ale to také není pro každého. Myslela jsem to spíš jako tipy pro lidi, kteří chtějí vyjíždět častěji. Těm i ušetřené 2 hodiny pomohou – získají čas na studium jazyka, reasearch oblasti, kam se chystají apod. a pokud budou v jiném časovém pásmu, stihnou třeba leccos prozkoumat za světla. Na místa bez signálu můžete jet, když si vezmete dovolenou 🙂
      Je to spíš o tom hledat cesty, a ne se na něco vymlouvat. Jistě, kompromisům se nevyhnete, ale o tom přece pravé cestování je – o řešení nenadálých situací a hledání řešení.
      Hodně štěstí na Vaší půl roční cestě! Kam to bude?

  3. Ahoj Martino,
    podle nadpisu jsem taky čekala článek trochu o něčem jiném. I když tohle bylo taky zajímavý počtení.
    Se všemi tvými radami souhlasím. Taky jsem se musela naučit zorganizovat si čas a zakázat si prokrastinovat. Určila jsem si priority, vypínám FB a soustředím se vyloženě na to, co mám před sebou. A ejhle, práce je pak mnohem víc efektivní. I když se to nezdá, ušetřené 2 hodiny denně udělají hodně. A to na cestování stačí.
    Knihu čtyřhodinový pracovní týden jsem četla a taky ji můžu jedině doporučit.

    Hodně štěstí do dalších cest. 🙂

    Ilona

  4. Bohužel jako obvykle cesta jen pro úředníky. Pro lidi pracující rukama a vytvářející hmotné hodnoty ( např. montující auta pro cestu po Portugalsku ) je to scifi.

    1. Šikovní a zruční lidé ale zase snáze najdou práci v zahraničí, mohou pracovat na volné noze a být pány svého času. Jde o to pořád si jen nestěžovat, že něco nejde a misto toho hledat cesty, jak by to šlo.

  5. Ahoj jak je to s cenami levných letenek? Nemám s tím zkušenosti, ale někdo mi říkál, že cena letenek, kterou běžně vidí lidí na stránkách leteckých společností není konečná a že se až po vyplnění všech požadovaných údajů a zadání čísla karty přičtou ještě letištní poplatky, palivové příplatky atd. Je to pravda nebo je to jen urban legenda?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *