Tak už taky hub-ujeme aneb první postřehy z co-workingu

Jsou to taková ošklivá, nečeská slova ten „hub“ a „coworking“, jenže v češtině to zkrátka tak jednoduše jedním slovem popsat nejde. Pro ty, kteří neví, co si pod tím představit, je to místo, které si dává za cíl být vlastně takovým pracovním hnízdem. Vytváří zázemí, do kterého se slétají jednotlivci i firmy, nové projekty i stálice na trhu. V ideálním případě se tu vylíhnou nové nápady a projekty, které budou inspirovat dál a třeba i mimo „hnízdo“. Zní vám to dobře? Tak to se asi nebudete divit, že jsem se rozhodla do jednoho takového hubu přestěhovat firmu.

Jdu možná trochu proti proudu. Zatímco jinde se úspěšné společnosti stěhují do větších a honosnějších prostor, já jsem se rozhodla přesunout nás do menšího. Ovšem to je tak trochu relativní. Máme sice samy pro sebe už jen jednu místnost, ale společné prostory jsou mnohonásobně větší než dřív. Polepšily jsme si o několik zasedaček, terasu, recepci a kavárnu s výběrovou kávou (jak jinak, že).

Káva v Operu
V Operu o dobrou kávu prakticky zakopávám cestou do naší kanceláře.

Cílem bylo získat profesionální zázemí, které nám umožní větší volnost. Naše práce je hodně různorodá a nárazová, což nás vede k tomu, abychom byly flexibilní. To má samozřejmě i svoje přednosti, ale původní prostory nás příliš svazovaly, takže jsme si svobody v práci mohly užít jen omezeně. To se teď ale změní!

Za posledních pár měsíců vzniklo v Praze coworkingů hned několik, přesto nebylo obtížné si vybrat. Můj sen o reprezentativním prostoru někde v centru bezezbytku naplnilo Opero, hub ukrytý jen pár metrů od Staroměstského náměstí v bývalém tiskařském domě z roku 1909. Původní majitel, nakladatel Jan Štenc, tu hostil významné osobnosti své doby, jeho vnučka, Viola Škabradová, nyní umožnila, aby prostor znovu ožil. Kromě pracovního zázemí totiž Opero poskytuje ideální místo pro pořádání přednášek, workshopů či večírků.

Opero
Opero v dobách Jana Štence a nyní za jeho vnučky Violy. Archivní foto: Opero

První týdny v nových prostorách mi dokázaly, že pracovní prostředí opravdu dělá divy. Do práce se daleko víc těším a jsem mnohem kreativnější. Za mě tedy Opero jako zdroj inspirace zatím rozhodně funguje. Nezbývá než doufat, že to tak bude i nadále.

Zdroj fotografií: Opero

 

9 komentářů na „Tak už taky hub-ujeme aneb první postřehy z co-workingu“

    1. Určitě, jestli se vrátíš do ČR, v Operu pro tebe jistě bude místo! Doporučuji se podívat na moje dnešní Instagram Stories na @theantevasin. Bylo věnováno kávě v Operu 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *