Jak si vybrat vhodnou cestovní kancelář?

Zájezd s cestovní kanceláří, to už dnes neznamená jen polopenzi někde v letovisku, kde jediným rozptýlením budou večerní „diskotéky“ a v případě plné penze i neomezená konzumace alkoholu v ceně. Dnes se s cestovkou můžete podívat i do odlehlých končin a nemusí vás to přitom zruinovat. Tyto moderní kanceláře kombinují low-cost způsob cestování se zázemím cestovky, což oceníte zejména, pokud se, stejně jako já, chcete někam vydat jako žena bez doprovodu.

Jednotlivé kanceláře se liší přístupem k vedení průvodců a k organizaci zájezdů. Stejný zájezd s podobným programem i termínem se může cenově výrazně lišit. Pojďme se podívat, na co je dobré se zaměřit při výběru cestovní kanceláře cílící na méně obvyklé destinace a poznávací či sportovní zájezdy. Vycházím z toho, že do vaší vysněné destinace se lze dostat s více CK a nejste limitováni konkrétním termínem.

Co všechno je v ceně?

Může se to znát jako samozřejmost, ale je důležité se jako první podívat, zda cena zahrnuje kompletní dopravu. V případě mého zájezdu do Patagonie byl rozdíl mezi CK kolem 25 000,- právě kvůli letenkám. Další významnou položku tvoří již zmíněné ubytování. Je pro vás důležitější nízká cena? Potom si vezměte dobrý spacák a karimatku (mohou se vám hodit i v levnějších hostelech). Jestliže jste zastánci pohodlí a nevadí vám investovat do dovolené řádově více, můžete cestovat nalehko i v nejodlehlejších končinách a bude o vás postaráno.

Kemp v NP Torres del Paine

Jaký s vámi jede průvodce?

Sama CK by se měla chlubit zkušenostmi průvodce, ale je dobré si jej navíc
vygooglovat. Dobrý průvodce se bude někde prezentovat (fotky, články v médiích, vlastní web), takže budete vědět, jak on sám vaši cílovou destinaci vnímá. Je to jeho srdcovka? Není co řešit! Znalost místního jazyka by měla být samozřejmostí – se samotnou angličtinou si v krizové situaci nevystačí. Je také důležité, kolikrát v dané oblasti byl. Osobně by mě odrazovalo, pokud například jen dvakrát, z vlastní zkušenosti vím, že to pro znalost místa nestačí.

Průvodce Martin pod Fitz Royem, Argentina

Mám na to? (fyzicky)

Na tuto otázku je třeba si odpovědět naprosto upřímně. Pomoci by vám měla specifikace zájezdu, u které je třeba, aby byla dobře specifikovaná i pro ty, kdo na podobné akci ještě nebyl. Bez předchozí zkušenosti těžko budete vědět, co očekávat od převýšení 500m a chůze po suťovém poli.
Zkušenější se ale pravděpodobně rychle zorientují. Myslím, že by vás mimo jiné mělo zajímat, kolik toho nachodíte/najezdíte, jaké vzdálenosti a jakým terénem. Dále záleží, kolik se jde „na těžko“, tedy s velkou krosnou (se stanem, spacákem apod.) a jaké bude přibližně převýšení.

Výstup „na těžko“, Los Glaciares National Park, Argentina

Bunda Sir Joseph

Jaké potřebuji vybavení?

Samozřejmě se liší podle typu zájezdu, ale na některých věcech by se podle mě nemělo šetřit nikdy. Já sama kvalitní věci miluji a teď jsem si v Patagonii znovu ověřila, že boty, bunda, spacák a batoh jsou základ. Prověřeno mnoha kilometry „na těžko“.

Kolik nás jede?

Menší skupina znamená větší pocit cestování „nadivoko“, větší skupina na
druhou stranu znamená nižší cenu (náklady na průvodce se rozpočítají mezi víc lidí) a také menší pravděpodobnost, že si začněte lézt na nervy.

Přechod „na těžko“, Los Glaciares National Park, Argentina
Máte nějakou zkušenost s cestovní kanceláří? Jakou byste doporučili?

5 komentářů na „Jak si vybrat vhodnou cestovní kancelář?“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *