[:cs]Batoh, kufr, kabelka… to je moje. Naučila jsem se, že správně zvolené zavazadlo významně ovlivní kvalitu cestování. Vždyť si třeba představte kodrcat se s kufrem na kolečkách úzkými uličkami a přes všechny ty mosty v Benátkách. U třetích schodů budete chtít svůj kufr poslat po vodě (a možná to kvůli davům poslat za ním). 🙂 Pro mě je ve většině případů ideálním zavazadlem na cesty batoh. Jak si ho správně vybrat, aby byl tím pravým parťákem i pro vás?
Jak už to bývá, je potřeba si na začátku zodpovědět pát otázek:
- Kam budu s batohem jezdit? Spíše do přírody, nebo do města?
- Potřebuji se s ním vejít na palubu letadla?
- Co vše by měl batoh pojmout? Jezdím spíše na krátké víkendové akce do chaty, či pod stan? Nebo s sebou ponesu ještě třeba horolezecké vybavení?
- Jaký byl můj předchozí batoh a co mi na něm vyhovovalo/nevyhovovalo?
Následně se můžeme přesunout ke konkrétnějším rozhodnutím ohledně velikosti a značky.
Podle mě je nejuniverzálnější batoh o velikosti 50- 60l. Já mám 58l Osprey Kestrel a absolvoval se mnou skoro čtyři týdny v Patagonii, kdy se dovnitř vešel stan, spacák, karimatka, vaření (jídlo jsem nakupovala vždy na 3-5 dní) a oblečení pro mě. Zároveň jsem ho propašovala jako příruční zavazadlo při letu na Madeiru s EasyJetem. 🙂
Možná se vám uvedená velikost zdá příliš malá, ale vězte, že čím víc místa si poskytnete, tím víc zbytečností s sebou potáhnete a tím těžší batoh bude. Já jsem při zmíněné cestě po Patagonii měla nejmenší batoh (většina měla 70-80l), ale taky jsem všude byla první, protože jsem ho měla nesrovnatelně lehčí a lépe se mi nesl. A to jsem při vážení (bez vody) měla 22 kg, což pro celodenní treky taky není úplně málo…
Pro menší batoh hraje i fakt, že většina jich je opatřena spoustou šikovných popruhů, takže pokud byste se skutečně dostali do tísně, snadno připevníte třeba stan vně batohu a to se pak do 50l musíte vejít!
Jak se omezují velikosti přiručních zavazadel do letadel a zvyšovala se intenzita našich letů a víkendových treků, rozhodla jsem se pořídit si ještě o něco skladnější 30l batoh. Bez váhání jsem opět hledala v rodině Osprey batohů a nadchla se pro Kyte 36l. S ním jsem neměla problém ani na túře, ani v letadle. Pohodlně jsem se do něj sbalila na dvoutýdenní cestovatelsko-surfový výlet na Kanárské ostrovy.
Máte-li rozmyšlenou velikost, je na čase přejít ke značce. Tady podle mě vzniká nejvíce chyb, protože často vidím dotazy typu: Mám si koupit tenhle Deuter, nebo tenhle Osprey? Přitom odlišnější značky těžko pohledat!
U značky batohu hraje největší roli vaše pohodlí. Z gauče správný batoh nevyberete, je potřeba dojít si někam na prodejnu a tam si batoh POCTIVĚ vyzkoušet. Poctivě znamená, že si na místě do batohu s prodejcem nacpete alespoň spacák, nebo nějakou další zátěž, nastavíte si popruhy a s batohem se po obchodu projdete. Nikde nic nedře? Netáhne? A máte vše potřebné po ruce?
Zkuste si představit, že se plahočíte do kopce a máte žízeň, kde budete mít láhev na vodu, abyste nemuseli pokaždé krosnu sundávat? Nebo jste zvyklí na hydravak? A je na na něj batoh připraven? Jestli vám často teče z nosu a vysychají vám rty jako mně, kam si dáte kapesníčky a balzám na rty? A co foťák? Nebo třeba držák na teleskopické hůlky? A má batoh integrovanou plášťenku? Každá značka se specializuje na jiného uživatele a kromě toho, že se diametrálně liší tvarem batohu a polstrováním, rozdílně přistupují i k výbavě.
Například již zmíněné značky Deuter vs. Osprey. Deuter je jedna z nejstarších značek batohů a co se týče kvality, rozhodně nevyberete špatně. Na mě jsou ale příliš úzké a vysoké, takže mi na zádech nesedí, jak by měly. A v porovnání s Ospreyem je jejich výbava kapsiček a vychytávek mírně asketická. Batoh Osprey má oproti Deuteru širší záda i ramenní popruhy, ale hlavně má skvělý bederní pás a kapsičkami, na kterých jsem úplně závislá 🙂
Batohy, se kterými mám zkušenost
Gemma 50l
Moje první krosna. Neměla jsem tenkrát zkušenosti, takže jsem nepoznala, že je pro moje záda příliš široká. Přestože ale má jen 50l, dokázala jsem do ní sbalit kompletní výbavu na dva týdny v horách (včetně lyžáků). Zajímavý detail Gemmy je přední plnění – při balení je to velmi přehledné, ale při zastávkách na cestě to může znamenat, že otevřete prakticky celý batoh…
Tahle moje stará Gemma je k mání na Letgo 🙂
Boll 30l
Boll jsem podědila a vydržel se mnou spoustu cest včetně Norska a Islandu. Ten batoh byl snad nafukovací a měl spoustu kapsiček! Na druhou stranu se ale právě kvůli kapsám nedal stáhnout úplně do placky a měla jsem pocit, že mě tak občas zbytečně táhl dozadu.
Deuter 30l, 60l
Používá můj Horolezec. Pro mě příliš úzké a bez kapes, ale na druhou stranu se skvěle stahují, pokud se potřebujete nacpat třeba do klece na kufry EasyJet 🙂 a díky absenci zipů a přesek navíc je samotný batoh velmi lehký.
Osprey 36l, 56l
Tady jsem se našla! Pro moje potřeby skutečně funkční batoh.
Decathlon Quechua 20l
Pořídila jsem si ho s sebou do Patagonie, abych měla malé, skladné zavazadlo na jednodenní výlety. Myslela jsem, že se někde na trase rozpadne, ale máme ho dodnes a na krátké cesty je to nedostižný pomocník. Skvělý poměc cena-výkon!
Vybrat správný batoh není věda, ale chcete-li, aby vám cesty spíše usnadňoval než znepříjemňoval, je dobré vybírat s rozmyslem. Máte-li možnost zkuste si na zádech naložené batohy kamarádů, nebo neváhejte obejít více outdoorových prodejen. (Já měla minule štěstí na skvělou prodavačku v Hannibalu na Praze 1.) Pokud vyberete správně, vydrží vám batoh za 3-4 000 Kč třeba i patnáct let (jako mému Muži) a to si myslím, stojí za to. A jestliže nejste horolezci a budete cestovat “jen” z chaty na chatu, nebojte se ani levnějších kousků, nebudete tak zbytečně financovat vývoj drahých technologií. 🙂
Jaký batoh se vám osvědčil? Máte nějakou srdcovku?
[:]
Deuter Guide 45+ 🙂 Sedí jak prdel na hrnec, jen je malinko menší na delší pobyty:/ Ačkoliv vánoce na horách jsem s ním dal v pohodě, protože jsem věděl, že jede Radovan a jídla bude dost 😀
🙂