Varování pro dvacítky

Moje nedávné 30. narozeniny mě přivedly k zamyšlení, jakých bylo těch posledních deset let. Mé interní hodnocení dopadlo dobře 🙂 a uvědomila jsem si pár věcí, které chci poslat dál. Když mi bylo dvacet, leccos jsem si neuvědomovala a hodilo by se mi, kdyby mě býval někdo varoval.

Když vám je 20+

jste nejkrásnější

Vaše tělo je v nejlepší formě. Pleť má (více-méně) pokoj od puberty, váha se ustálila a k celulitidě daleko. 🙂 Tento stav se ale bude s věkem přirozeně horšit, takže si svůj vzhled užívejte a zažijte si takové rituály, které vám pomůžou si tento stav co nejdéle udržet. Vyzkoušejte všemožné druhy pohybu a najděte si favorita.

Já kromě chození po horách a lezení miluju ještě Bikram yogu.

Jóga na vrcholku hory v Patagonii
Jóga na vrcholku hory v Patagonii

Zvládáte toho nejvíc

Pořád ještě se dobře učíte, vydržíte fungovat i po třech hodinách spánku  a máte kolem sebe spoustu příležitostí. Využijte toho!

Cestujte klidně i singl, učte se jazyky, najděte si i při vysoké brigádu, bavte se a poznávejte. Využijte každou příležitost něco zažít, poznat či naučit se. Nebudete litovat.

Bouldrování v Portugalsku

Lepší peníze jen tak mít nebudete

Je to smutné, ale je to fakt. Jako student máte maximum benefitů a zároveň minimum povinností směrem k státu. To znamená, že vaše čistá hodinová mzda je teď vyšší, než bude, až jednou nastoupíte do práce jako zaměstnanci. Využijte toho a snažte se pracovat. Nejde jen o peníze samotné, získáte tak zkušenosti a kontakty, které mohou mít hodnotu zlata. A takové nepřímé příjmy ještě přicházejí i z jiné strany.

Rodiče, babičky a tetičky mají tendenci vám tu a tam přilepšit. Ať jsou to domácí jahody, buchty, nebo na pivo, važte si toho. Čím budete starší, tím víc budete muset být samostatní a těchto drobných benefitů ubude. Zjistíte, že ani bio jahody z farmářského trhu nechutnají tak dobře jako ty od babičky. 🙂

jste nejsvobodnější

Už nikdy nebudete moct tolik experimentovat. Užijte si možnost volby školy, oborů, předmětů, brigád, bydlení, barvy vlasů 🙂 Rodiče vám do toho už nemůžou mluvit a vy sami ještě nemáte tak velké závazky, aby vám ovlivňovaly rozhodování.

Vodopád Seljalandsfoss poněkud zblízka. Island

váš vkus se rychle mění

Ano dámy, vsadím se, že více než polovina šatníků se vám za rok už nebude líbit. Stejně to platí třeba i o nábytku. Když se podívám, jak jsem si  původně zařídila byt, musím se smát. Základem je investovat do skutečně kvalitních kusů a nekupovat všechno. Moje heslo – utrácet za zážitky, ne za věci. (I když mi samozřejmě trvalo, než jsem na to přišla 🙂 )

Památka na Erasmus v Norsku
Památka na Erasmus v Norsku, fotila úžasná MA

20+ je prostě ideální čas jít do všeho naplno. Ať vás ani nenapadne si to neužít! Studujte, pracujte, cestujte, učte se, zamilovávejte se! Nebudete litovat a pak si ve 30 řeknete: Jo, neměnila bych. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *