[:cs]Pokud bych měla jmenovat jednu věc, kterou mi blog přinesl, pak by to byly kontakty. Blogování vás dříve či později propojí nejen se čtenáři, ale i s dalšími blogery a influencery. Zjišťuji, kolik máme společného, nebo v čem se odlišujeme a to mě posouvá dál. Hanka je jednou z osobností, na kterou jsem na sociálních sítích narážela tak dlouho, až z toho prostě muselo něco vzejít. 🙂 Tím něčím je rozhovor pro portál Cestolino. Níže se dočtete, co Hanku zajímalo i co se do rozhovoru nevešlo.
Ahoj Marťo, vy s přítelem cestujete hodně svým obytným autem? Co vás k tomu vedlo?
Dospěli jsme k tomu úplně přirozeně. Jsme oba sportovně založení, a tak jsme často cestovali za sporty – horolezectvím či surfováním. Pravidelné víkendové cesty do skal nás vedly k pořízení VW Caddy, do které jsme si udělali spací vestavbu. A pak se naše cesty prodlužovaly… Došlo nám, že pokud bychom vyřešili možnost nabíjení notebooků, zvládli bychom na cestách fungovat i s prací. Řešení k tomu, jak skloubit práci na cestách a naše další aktivity, jsme našli právě v dodávce s obytnou vestavbou.
Můžeš nám prozradit, jaký obytňák jste se pořídili a případně, jak jste si ho vylepšili?
Za těch několik let s VW Caddy jsme si ujasnili, co chceme. A to nám pak usnadnilo rozhodování. Cílem bylo stát se nezávislými tak, aby nebyly problém ani cesty na měsíc a déle. Takže bylo jasné, že potřebujeme větší auto. Cestujeme v páru a nechceme si smrdět, takže sociální zařízení je nutnost. Zároveň jsme ale nechtěli klasický obytňák, kde nám kromě nepraktických rozměrů samotného vozu nevyhovovalo ani vnitřní uspořádání, se kterým se ale v případě sériové výroby logicky nedá hnout.
Nejprve jsme si zkusili vestavbu navrhnout sami. Partner je architekt, takže se zdálo, že to bude snadné. Nakonec jsme se ale přeci jen rozhodli oslovit profesionály, kteří si lépe poradí s instalací rozvodů a sociálního zařízení. Objevili jsme firmu KPS Automobile, která se specializuje na individualizované vestavby do dodávek Fiat Ducato. I když se výroba nakonec neobešla bez problémů, jsme s výsledkem spokojeni.
Při specifikaci jsme se soustředili na to, abychom mohli opravdu plnohodnotně pracovat, měli hodně úložných prostor a auto zabezpečili. Naopak jsme vynechali pro nás zbytečně komfortní detaily jako například vysouvací schůdek či televizi.
Zmiňuješ různé bezpečnostní vychytávky. Vedou vás k tomu praktické důvody, nebo už máte za sebou nějakou nepříjemnou zkušenost?
Zažili jsme dramatické chvilky ještě na cestách s VW Caddy. Bezpečnost ale nepodceňujeme i s ohledem na to, že plánujeme cestovat také s dětmi.
Ty o vašich cestách píšeš na webu Pohled za hranice. Kdepak se vzal ten název? Posíláš snad ještě pohledy?
Blog jsem začala psát v době, kdy jsem propadala surfování a horolezectví. Já, která se dříve bála vody a výšek! Takže blog je o překonávání hranic – nejen geografických, ale i fyzických a psychických. Pohledy ale některým členům rodiny posílám pořád. 🙂
Zaujalo mě, že jste navštívili vedle takových exotik typu Argentina, Maroko i typické české dovolenkové destinace, jakými jsou Itálie, Řecko a Chorvatsko. Čím vás láká zrovna jih Evropy?
Naše cesty jsou hodně definovány sporty, kterým se zrovna chceme věnovat. Do Maroka jsme dřív jezdili surfovat, ale teď jsme zamilovaní do Portugalska. Dále nedáme dopustit ani na Itálii, která je pro milovníky aktivní dovolené naprostým rájem. Rozhodně se plánujeme vrátit i do Chorvatska a Řecka. Do těchto destinací se ale vydáváme téměř výhradně mimo klasickou turistickou sezónu.
Předpokládám, že po Evropě cestujete výhradně autem. Máš nějaká doporučení na dlouhé přesuny za volantem?
Na začátku je potřeba si říct, zda spěcháte do cílové destinace, nebo si chcete cestu zpestřit nějakými mezi zastávkami. My jsme si většinou nějakou procházku jednou za dva dny naordinovali i v tom prvním případě, aby se řidič nenudil. S tím souvisí také zásoba poslechu na cesty. Mám speciální playlist ve Spotify, kam průběžně přidávám hudbu vhodnou k řízení. A ve stejné službě jsem našla spoustu zajímavých podcastů. Nad vší hudbou a podcasty ale na našich cestách jasně vítězí rozhlasový cyklus Toulky českou minulostí.
Někde jsou mýtné brány, jinde si musíš kupovat dálniční známky. Kde si studuješ silniční informace k daným zemím, kam se chystáte?
Jednoduše na Googlu. V rámci přípravy cesty se díváme nejen na to, kde se nám vyplatí se poplatkům vyhnout a kde ne, ale také sledujeme ceny pohonných hmot. Ty se napříč Evropou dost výrazně mění, a tak se dá při přejezdu více států dost ušetřit.
Noční můrou každého řidiče je porucha v zahraničí. Už se vám stalo něco podobného? Hledali jste servis?
S VW Caddy jsme drobný defekt řešili, ale naštěstí stačily zlaté české ručičky. Klepu na dřevo, že Ducato zatím šlape jako hodinky.
Taková typická otázka na dlouhodobé cestovatele. Jak řešíte cestovní pojištění?
Vzhledem k charakteru našich koníčků je pro nás ideálním řešením Alpenverain, ale někdy to i kombinujeme s dalšími připojištěními dle potřeby.
Pojďme od auta zpět k cestování po Evropě. Kampak jste se podívali v Itálii a které jedno místo bys vypíchla jako to nejzajímavější?
Itálie je jedna z našich nejoblíbenějších destinací. Největší zážitky máme asi z Dolomit, ale miluji i Toskánsko a benátské Biennale architektury mám takřka povinné. 🙂
Chorvatsko bývalo velice oblíbenou dovolenou Čechů. Nevadí ti země plná krajanů, nebo si i tady umíte najít klidnější místa? Dáš nám své tipy na dovolenou v Chorvatsku?
V Chorvatsku jsme byli dodávkou v listopadu, takže jsme tam byli prakticky sami. Nadchla nás městečka i národní parky Plitvice a Paklenice. Jinak se krajanům na cestách nevyhýbáme, pokud se chovají s respektem k místu, kam vycestovali.
Nakonec zabrousíme i do toho Řecka. Přeci jenom mi přijde už trochu dále. I sem jezdíte autem? Kolik to zabere času?
V Řecku jsem zatím byla jen letecky, ale máme ho na seznamu na delší výpravu příští/přespříští rok. Je to každopádně asi o 1000 km blíž než Portugalsko, kde jsme byli letos, takže cesta nebude problém. 🙂 Cestu tam odhaduji tak na tři dny.
Já osobně mám ráda řecké ostrovy. Pro nádherné pláže a super saláty. Co vyhledáváš v Řecku ty? Jsi spíš pro pevninské nebo raději navštěvuješ ostrovy?
Zatím jsem navštívila jen ostrovy, ale těšíme se, že autem objevíme oboje. Vybírali jsme velikost auta i s ohledem na trajekty, takže pokud to aspoň trochu půjde, prozkoumáme Řecko skrz na skrz. Budou nás zajímat místa s historií, architekturou, nebo vhodná pro sport. Můj partner na pláži bez aktivity nevydrží déle než dvacet minut. 🙂
[:]