Horolezecká sezóna zahájena

Konečně nám počasí i stav vozu dovolí vydat se na trochu delší výlet a shodou okolností to vychází zrovna na zahájení lezecké sezóny na Sokolčí. To je oblast na jihu Čech nedaleko Kaplice, jedna z domovských stěn mého horolezce. 
Sokolčí

Autíčko ještě není upraveno na přespávání a stan s sebou nemáme, takže naše účast je spíše symbolická. I tak zvládáme nasát tu správnou atmosféru, zavzpomínat na podařený závod Krumlovský horák a probrat nadcházející expedici trojice Kleboň, Dawyt a Pokémon, kteří se na podzim chystají do Himalájí. Doporučuji sledovat Expedice Mt. Abi 2014.
Waxenberg
Natěšený muž se konečně dočkal! V sobotu proženeme pneumatiky i po rakouských silnicích do městečka Waxenberg. Pro “civilisty” je tam zřícenina hradu, pro nás menší lezecká oblast, charakterem podobná právě Sokolčí.

Průvodce jsme sice stáhli, ale nedopatřením nechali doma, takže výběr cest konzultujeme s místními. Jsme až v sektoru vedle jakési IX-, či co, ale ani VI není jednoduchá. Přeci jen jsme měli delší pauzu, takže se po zralé úvaze (a poctivé snaze) přesunujeme do přední části, kde jsou i čísla kolem IV+ a V+. 
Překvapením dne je setkání s francouzskou dvojicí. Tenhle páreček jsme potkali asi před tři čtvrtě rokem na Rovišti a teď tady! Dorazili s partičkou ze zemědělky a opět jim to leze.
Waxenberg
Na spravení chuti nám horolezec vybírá Waldläfer, VI (na fotce je v ní postava v červených kalhotech). On si mlaská, já se klepu a nadávám, “rajbák” stále není můj šálek kávy. O něco lepší je to na Die Fürchte IV+, do které ale neznale nastupujeme skrze Koa Hektik VII+. Po “sedmičkovém” nástupu pokračuje typický kout. I když nejdřív prskám, nakonec se jím prosoukám, a dokonce prý i technicky hezky. 🙂 Moje velké finále představuje Piazriss za V.  “Na Sokolíka” se mi v ní sice nechtělo, ale mezinárodní diváci (Rakušan a Francouzka) mě spolu s horolezcem přesvědčili, že to udržím. A udržela jsem… 

Hodnocení oblasti Waxenberg

  • dostupnost z Prahy – 4 (asi 4 hodiny)
  • materiál – hrubá žula
  • odjištění – 1 (naprosto vzorově, v těžších místech i po 50 cm)
  • rozsah cest – 2 (spíše vyšší úrovně)
  • možnost přenocování – přímo u skal není
  • voda – v přilehlém městečku

Ocením vaše komentáře a postřehy!