Den s Jakubem Fišerem alias Kubajszcom

Kubajszcom

[:cs]V únoru jsem měla absťák! Chyběl mi ten pocit objevování a zkoušení něčeho nového. Když jsem si tedy nemohla kvůli únavě z prvních týdnů těhotenství rozšiřovat obzory na cestách, využila jsem možnosti zúčastnit se hned dvou kurzů organizovanými Ateliérem fotografické praxe. Nakonec to vyšlo tak dobře, že jsem si dala v jeden den hned dva workshopy s Kubajszcom (mimo jiné autorem úvodní fotky).

Jak na Instagram podle Kubajszcom?

O tuhled sociální síť se zajímám dlouho, takže už jsem několik kurzů absolvovala. Pokaždé jsem se na nich ale dostala do situace, kdy jsem si v duchu říkala: “ale tohle je mi k ničemu”. Nestává se totiž, že by kurz vedl někdo úspěšný v kategorii, která je mi tak blízká jako cestování.

Kubajszcom fotí hlavně krajinky, sport a lifestyle, takže jeho rady bych si mohla večer před spaním odříkávat jako otčenáš. Ale hlavně je z něj znát opravdovost. Tenhle kluk si svou instagramovou dráhu prošlapal hezky od prvopočátku a nebojí se přiznat, že ne všechny jeho pokusy na ní se setkaly s úspěchem.

Jakub se k focení krajinek paradoxně dostal přes sport, což je jedna z nejtěžších fotografických disciplín vůbec. Měl ale dost trpělivosti, aby ji ovládl a se stejným přístupem se před lety jal věnovat také Instagramu. Vypracoval se nejen ke slušné základně followerů, ale především k vlastnímu, rozpoznatelnému styl. K tomu v roce 2017 přidal ještě spousty a spousty hodin práce a momentálně je téměř na 20k. ?

Kubajszcom
Jakubův instagram je jako jít do galerie.

A co je podle Jakuba Fišera klíčem k úspěchu na Instagramu? Na rozdíl o od jiných lektorů Kubajszcom nepropaguje jednotnou tonalitu fotek. Místo toho vybízí k tomu, abychom hledali vlastní styl ve smyslu tématiky a úhlu pohledu. Nejvíc ze všech mnou navštívených kurzů klade důraz na hlavní vlastnost Instagramu, tedy to, že se jedná o sociální síť. Je proto podle něj potřeba k němu nepřistupovat jen jako ke galerii, nýbrž jako k platformě umožňující komunikaci. Aktivní uživatele instagramové algoritmy podporují a ještě více pak ty, kteří přistoupí na to, že se aplikace snaží na úspěchu svých uživatelů vydělávat.

Na konci jsme se hodně zapovídali a přetáhli, na nějaké konkrétní dotazy k našim účtům tak zbylo jen málo času. Určitě bych uvítala, kdyby se mohl Jakub na naše stávající profily podívat předem a dát každému nějaký feedback. Protože jedna věc je pochytit všechny rady, ale ta druhá je přijít na to, jak je implementovat do naší vlastní práce.

Kurz bych určitě doporučila spíše začínajícím uživatelům Instagramu, Kubajszcom přehledně projde všechny funkcionality a na vlastním příkladu ukáže, jak je možné je využít.

Sledujete můj instagramový profil? Vidíte tam nějaký pokrok?

Lightroom

Jestliže u Instagramu jsem měla už na začátku trochu vhled, tak tady jsem byla úplně mimo. Vlasně jsem byla jedna z mála, kdo už dávno nefotil do RAWu a fotky neproháněl Photoshopem jak na běžícím pásu. Úplných začátečníků nás bylo několik, pokročilých bylo znatelně více a z toho se několik fotkou dokonce živí. Přestože mi to na začátku přišlo děsivé, Kubajszcom zvládl i tuhle nesourodou partu ukočírovat skvěle.

Jeli jsme od úplného základu, krok za krokem a probrali jednotlivé funkce a vychytávky. Kuba nám každému poskytl několik fotek v RAWu, abychom měli na čem si úpravy testovat, a zároveň přidal pár svých presetů. Z toho jsem měla obzvlášť radost, protože jsem po nich už nějakou dobu pokukovala a bála jsem se, že jejich instalaci nesvedu.

Kurz Lightroomu proběhl přesně dle mých představ, udělala jsem si spoustu poznámek, naučila se něco opravdu nového a objevila spoustu možností využití. Doporučuji každému, kdo se chce naučit s efektivním nástrojem na úpravu fotek. ?

Tohle v Lightroomu dokážete s Kubajzovými presety. Ke stažení ZDE.

Ateliér fotografické praxe

Na závěr musím AFOPu poděkovat za pozvání a příležitost seznámit se s Kubajszem a Freecoolinou. Do budoucna bych pro kurzy volila pohodlnější prostory, kde by to účastníci méně hledali a mohli si dát třeba kávu či něco na zub. Takové Opero by bylo úplně ideální. ? Jinak ale oceňuji, jakým směrem se AFOP posouvá a že neustále pracuje na zlepšování svojí nabídky.[:]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *