Biennale architettura 2014 – část první: Arsenale

Biennale je rozděleno na dvě části – Arsenale a Giardini. Protože jsme v Benátkách na neděli, pondělí a úterý, z čehož v pondělí je Biennále zavřené, rozdělili jsme si návštěvu na dvě části. Architekt bude mít dost času si projít a prostudovat, co bude chtít, a já se neunudím, když tomu nebudu rozumět.

Zatím to ale vypadá fantasticky a návštěvu doporučuji i ne-architektům, protože:

se dostanete do úžasných prostor

Arsenale je původní zbrojovka. Kdysi se tu montovala děla a pak se obrovskými jeřáby instalovala na lodě. Dnes je velká část tak trochu na spadnutí, ale zdá se, že se díky Biennále podaří tyto krásně industriální prostory zachránit.

Benátky, Arsenale
Benátky, Arsenale
Benátky, Arsenale

zpracování expozic v Arsenale měli za úkol umělci, ne jen přímo architekti

Je tu mnoho vizuálně atraktivních a zajímavých instalací, ze kterých se i něco dozvíte.

Benátky, Arsenale: Architekt zkoumá vývoj zasedacího pořádku v parlamentu. Autoři nejen že zaznamenali jeho vývoj, ale také porovnávali současné parlamenty evropských zemí. Překvapivě se toho od antiky mnoho nezměnilo.

Biennále Arsenale: porovnání typů uspořádání panelových domů v několika zemích.
Hranice mezi Rakouskem a Itálií se malinko mění v závislosti na pohybu/odtávání ledovce. Na Biennále je přístroj, který si každou hodinu aktualizuje data a po stisku tlačítka vám nakreslí nejaktuálnější hranice.
Biennále Arsenale

je to poměrně dost kritické

Autoři se nebojí promítnout film, kde architekt přiznává zásadní pochybení, když se dopustil spolupráce s Berlusconim. Nebo ukazují proměnu měst v dřívějších turistických destinacích.

Biennále Arsenale: Jak to dopadlo s přímořským letoviskem, které nejprve zažilo stavební boom a velký rozvoj? Jakmile zájem turistů opadl, stalo se z něj město duchů.

je poučné

Ano, pokud budete chtít, můžete si tu docela slušně nastudovat dějiny architektury 🙂

Benátky, Arsenale – Přehled italských architektonických škol a jejich vývoje.

2 komentáře na „Biennale architettura 2014 – část první: Arsenale“

Ocením vaše komentáře a postřehy!