Tipy jak snadno procestovat Madeiru

[:cs]

Madeira není pro lenochy. Tenhle ostrov vás bude vysloveně lákat k tomu, abyste jej procestovali. Pěšky objevovat Madeiru lze jen v některých vnitrozemních oblastech, ke kterým se musíte nejprve dostat. Mezi městy, po silnici by to pěšky nebylo bezpečné.
Na to jak je Madeira malá, tu mají poměrně komplikovaný (ale funkční) dopravní systém. Jak ho zvládnout vám poradí tento článek.

Přílet na Madeiru

Využili jsme výhodné letenky TAP Portugal s přestupem v Lisabonu. Na týden létáme zásadně s příručním zavazadlem, takže nás zpáteční letenky vyšly na krásné tři tisíce pro jednoho.

Přestupu v Lisabonu se nemusíte obávat. Jako minimální čas na přestup bych si ale dala hodinu. Ne snad kvůli velikosti letiště (jako třeba v Paříži), ale kvůli pomalejšímu tempu Portugalců. My jsme z Prahy vzlétali s půlhodinovým zpožděním, protože se nikdo nikam nehnal.

Odlet na Madeiru byl psaný na 7 hodin ráno, ale nakonec jsme startovali s půlhodinovým zpožděním.

V Lisabonu je wifi, takže jen co jsme vyřešili pár pracovních mailů, byl čas na další let. Ovšem poprvé se mi stalo, že nám to málem uletělo. 🙂 Madeiru hlásili na Gate 19, tak jsme se tam vydali, stojíme u fronty na boarding a tu si všimnu, úplnou náhodou, že se drobně liší číslo letu. O jedinou číslici mi číslo na letence nesedí s číslem na monitoru brány. Surfař to jde prověřit a pak na mě zuřivě mává, letíme odjinud!

Kvůli počasí došlo k posunutí letů, takže se stalo, že z Lisabonu ve stejnou dobu měly na Madeiru letět dvě letadla. Než bychom si vystáli frontu na chybné bráně, už by nám dost možná odletělo to správné letadlo. 🙂 Na Madeiře často fouká, takže lety mohou být různě posouvány. Buďte proto raději pozorní.

Již po několikáté se mi stalo, že v Lisabonu pře-pečlivě kontrolovali zavazadla. Dokonce i TAP na nás zkoušel, že naše batohy patří do zavazadlového prostoru. Ukázali jsme, že takhle letíme z Prahy a bylo po problému.

Přílet k ostrovu byl krásný! Levá strana letadla byla ušetřena pohledu na dramatické přiblížení na proslulé letišťátko. Na pravé straně někteří tajili dech. Po přistání jsme tleskali – všichni. 🙂 Proběhlo to úplně hladce, nemuseli jsme ani nalétat z druhé strany, ale tohle letiště už je prostě Youtube hit.

Odlet na Madeiru, rozloučení s pevninou

Jak se dostat z letiště

Jednoznačně autobusem! Hned před východem stojí jasně označená zastávka, kde najdete i přehledný jízdní řád a trasu. Jedna jízdenka stojí 5 euro, zpáteční 8 euro. Pokud chcete využít výhodnou cenu zpáteční jízdenky, ověřte si u řidiče, že vám autobus navazuje na váš zpáteční let. O víkendu jezdí autobusy méně, takže my bychom se na letiště včas nedostali.

Srovnání: za taxi do Funchalu dáte 50 euro, pokud by pro vás přijel např. AirBnB hostitel, naúčtuje si něco kolem 30 euro.

Autobus je pěkný, čistý a řidič (aspoň v našem případě) neuvěřitelně ochotný. Nejen že s námi zkontroloval spoj na náš odlet, ale ještě si zjišťoval, kde přesně budeme bydlet, a při výstupu nás navigoval.

To vzápětí znovu udělal i starší pár, který jel autobusem s námi a slyšel, do jaké ulice se chystáme. Mohlo jim být kolem šedesáti, ale poradit nám cestu zvládli v angličtině krásně. Zastyděli jsme se, když jsme si představili, co čeká na turisty při nástupu do autobusu 119 na Letišti Václava Havla – protažené obličeje a řidiči, kteří neumí anglicky ani slovo…

Cestování po Madeiře

Krátce po příletu jsme navštívili klasické turistické informace. Velice nás přesvědčovali, abychom si pronajali auto, že prý Madeiru jinak poznat nemůžeme. Rozhodli jsme se nepodlehnout a místní dopravu otestovat. Doporučuji to i vám!

Místní doprava

Madeira se z 90 % dá velmi pohodlně a levně procestovat autobusy. Pro nás byla klíčová výhoda v tom, že naše trasy byly koncipovány jako přechod – šli jsme z bodu A do bodu B, takže bychom se nemohli a ani nechtěli vracet k autu.

Další důvod, proč je dobré autobus aspoň vyzkoušet, jsou místní řidiči. Pravděpodobně všichni trénovali rallye a dovolené tráví na horské dráze. Jinak si totiž jejich odvahu a řidičské schopnosti nedovedu vysvětlit. 🙂

Přes velikost ostrova tu operují hned tři společnosti, které si ostrov rozdělily. Při plánování cesty je tedy třeba si nejprve zkontrolovat, jaká společnost tímto směrem jezdí. Od toho se odvíjí jízdní řády.

Jízda autobusem je adrenalin – někdy vjedete do prudké zatáčky, jindy do mraků.

Jízdné je rozděleno podle pásem, začíná se kolem 1 eura. Pokud plánujete autobus využívat pravidelně, pořiďte si GIRO kartu, kde jízdné vyjde levněji než při koupi u řidiče. Kartu lze dobíjet, nebo ji vrátit a dostat 0,50 euro kauci. Nahrát si na ni můžete i super výhodný kupón platný 24 hodin, během kterých můžete autobusy využívat neomezeně.

Žluté autobusy

Hlavní a výrazně největší město Madeiry, Funchal, má vlastní MHD. Jsou to žluté autobusy, které se statečně šplhají úzkými uličkami do prudkých svahů. Jezdí jen po Funchalu a do blízkých aglomerací. Jestliže nebudete ubytováni někde v prudkém kopci, nebo kousek za městem, úplně se bez nich obejdete.

Převýšení od moře k okrajovým částem Funchalu je klidně 800 metrů. Autobusy to zvládají bravurně.
Zelené autobusy

Podle mě nejprogresivnější společnost, SAM Madeira, zajišťuje dopravu pro východ ostrova (provozuje také spoj na letiště) a má dokonce i vlastní mobilní aplikaci jízdních řádů. Pokud jste rozmazleni z iDOSu a podobných českých appek, tak se rovnou psychicky připravte na menší rozdíl. 🙂

Tady to nefunguje tak, že byste si zadali start a cíl a “vyplivlo” by vám to seznam spojů. Musíte malinko krkolomně – nejprve si zjistit číslo spoje a teprve pak si zadat směr a kde chcete nastoupit. Na druhou stranu vám to rovnou spočítá cenu. 🙂

Modré autobusy

Střed a zastrčené vesničky na východě obsluhuje “courák”, který sice zastavuje v každé vesničce (a někdy snad i po třiceti metrech), ale zato vás proveze místy, kam byste si možná netroufli ani autem 4×4. Jízdu s nimi lze asi nejlépe přirovnat k vyhlídkové jízdě po horské dráze. Slabší žaludky by před jízdou měli požít kinedril – nepřeháním!

Madeira má vysoké útesy i hory a jízda přes ně může být docela divočina.
Červené autobusy

Celé západní pobřeží ze severu i jihu obsluhuje Rodoeste, která provozuje “červené draky”. Pokud máte zájem zajet si do Porto Moniz, můžete využít jejich nabídky vyhlídkové jízdy z Funchalu do Porto Moniz a zpět s řadou deseti-minutových přestávek na vyhlídkách. Za 12 euro je to za hubičku!

Dříve tato společnost jezdila i po ER 110 přes vřesoviště, s čímž přestala poté, co byly vybudovány tunely do Sao Vincente a Porto Moniz. Nyní je vřesoviště jedinou oblastí, kam se skutečně autobusem nedostanete.

Vřesoviště ve vnitrozemí často zahalují mraky. Je to trochu jako ze Sherlocka Holmese.

Pronájem auta

Madeira nabízí nejvíc půjčoven aut, co jsem kdy na jednom místě viděla. Přesto se vám může stát, že v levnější kategorii si už nevyberete. Co rozhodně doporučuji, je navigace v autě, nebo aspoň mít načtenou trasu v mobilu. Bez toho si budete ve Funchalu a okolí zoufat, než se dostanete dál, kde už cesty nejsou tak husté a propletené.

Co k tomu potřebujete: řidičský průkaz, cca 52 euro/den (tolik stál náš Fiat Panda včetně pojištění), dobrý odhad na šířku auta a zkušenost s rozjezdy a couváním v prudkém kopci. 🙂 Zkušenosti s řízením v Itálii výhodou.

Na Madeiře je rovinka jen na krátkém úseku dálnice mezi Funchalem a letištěm a v tunelech. Jinak je to pořád nahoru a dolů v úhlech, které by v ČR nikdy nebyly povoleny. Vzhledem k tomu, jak jsou místní silnice úzké, se vám tak může stát, že se budete uhýbat protijedoucímu autobusu a to někdy vyžaduje i couvání do kopce.

Náš tip: stavte se nejprve na informacích, podle všeho mají občas od některých společností slevy. My jsme na letáčku z informací měli cenu o 10 euro nižší, než měla půjčovna v kanceláři. 🙂

Na Madeiře se parkuje všude: v úzkých (obousměrných!) uličkách i zatáčkách, až je to neuvěřitelné.

Taxi

Žluté vozy taxi najdete i v těch nejzapadlejších vesničkách, není výjimkou, že se s nimi vozí místní na nákupy. Pokud zrovna žádný v dohledu nebude, v klidu vyčkejte, nebo oslovte kolemjdoucí, většinou mají na toho „svého“ i mobil. 🙂

Jezdí podle tachometru, ale jsou schopni vám říci předem, kolik vaše cesta bude stát. Cena z letiště do Funchalu je kolem 50 euro, z Porto da Cruz na letiště jsme platili 26 euro.

Taxi můžete využít třeba cestou na Pico Ruivo

Tour bus

Máte-li rádi skupinové akce a nechcete-li se trápit plánováním či řízením, oceníte množství nabízených tour po ostrově. Mikrobusy vás povozí po nejzajímavějších destinacích a průvodce vás pobaví vyprávěním. Princip je jednoduchý: jedete, někde vás jako skupinu vysadí a za chvíli se jede dál. Krátký okruh bude stát kolem 20 euro, z Funchalu až do Porto Moniz to už bude 50 euro. Uvidíte tak skoro Madeiru celou. 🙂

stopování

Přes upozornění, že to nejde, jsme se vydali na Pico Ruivo autobusem. Vystoupili jsme na Poiso s plánem, že si vezmeme taxi. Zrovna ale nebyly žádné v dosahu. Vydali jsme se nahoru a zkoušeli stopovat. U místních to bylo bez šance, zastavil nám až milý holandský pár.

Přitom nám ale jeden místní říkal, že občas turistům zastaví. Kvůli prudkým kopcům, ostrým zatáčkám a úzkým silnicím stopování není moc provozované. Nechala bych si je asi opravdu spíš jako nouzové řešení.

Promenáda v Jardim do Mar, což je jedna z hůře dostupných přímořských vesniček. Na cestu sem už přeci jen to auto potřebujete.

Jak se na dovolených dopravujete nejčastěji? Jezdíte raději v organizovaných skupinkách, nebo objevujete po vlastní ose?

Za laskavé zapůjčení objektivu M.ZUIKO ED 12mm f 2.0 děkuji olympus.cz![:]

6 komentářů na „Tipy jak snadno procestovat Madeiru“

  1. super článek 🙂 máte někde trasu, kteoru jste jeli? Plánuji ted na Madiře týden a chtěla bych to pojmout podobně! děkuji 🙂

    1. Moc děkuji! Trasu jako takovou ne, ale myslím, že v dalších článcích o Madeiře u mě na blogu to vyčteš. Případně ráda poradím v DM na Facebooku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *