Dolomitské putování – tip na spaní v autě i túru

Lago di Braies na podzim

Spaní „nadivoko“ v naší VW Caddy sice skvěle vyhovuje našim sportovním a objevitelským ambicím, mě jako ženu to ale někdy staví do ne zcela komfortních situací. Tentokrát jsem se rozhodla nenechat nic náhodě a ve volné chvíli jsem pátrala v mapě po příhodném místě k nocování.

Povedlo se mi zabít dvě mouchy jednou ranou, když jsem si vyhlédla túru začínající u Pragser wildsee (další používané názvy jsou Lake Prags, nebo Lake Braies). U jezera bylo příhodné parkoviště, i když v tomto případě o trochu turističtější, než jsem čekala. I tak se tu našel koutek ideální pro „bydlíky“.

Před spaním jsme se prošli kolem jezera a pozastavili se nad místní spořádaností, která je pro Italy celkem neobvyklá. Celá oblast Sixtýnských Dolomit vlastně Itálii moc nepřipomíná. Německy jsou tu názvy vesnic, statků, hotelů… německy vás všude i pozdraví. Bylo mi to tak divné, že jsem si na mapě ověřovala, že jsme opravdu v Itálii!

MILUJU podzim!

Druhý den jsme se vydali i vysoko nad jezero. Chvilkami tam na nás z mraků vykukovaly mohutné vrcholky hor a provokovaly nás jako malé děti z poza záclon. Dlouho jsme tu hru hráli s nimi a stoupali nejprve mrholením a pak i deštěm, než jsme museli uznat porážku a otočit to zpět. Uražené děti pak na nás hodnou chvilku ani nemrkly. Na tak krásném místě jsme ale určitě nebyli naposledy!

Jestli vás zajímají další tipy na výlety v Dolomitech, mrkněte na můj další text, nebo na tenhle pěkně zpracovaný článek od Lionbears!

Ne a ne se ukázat celá!

Tip pro „bydlíky“: když vyjedete na dohled od závory, první parkoviště vpravo má i záchody (za 0,50 €) otevřené v pracovní době hlídače (cca 8-18 hod), ten vás také bude kasírovat o 5 € (opět ale jen v rámci své pracovní doby, takže 18-8 hod parkujete zdarma).

9 komentářů na „Dolomitské putování – tip na spaní v autě i túru“

  1. Eh? Co to jako je ta úvodní fotka?? Barvy podzimu tu sice mám taky… Ale tohle??? Na mraky v horách jsem si s tvým textem moc rád zavzpomínal… Děkuju!

  2. Jižní Tyrolsko patřilo historicky k Rakousku, přišli o něj nešikovně po válce, 1919. Určitě sis musela všimnout občas jsou k vidění nápisy EIN TYROL. Hitler nabídl německy mluvícím obyvatelům přesídlení, ale většina zůstala. Němčina je jejich rodný jazyk.

    1. Díky Romku za osvětlení. Něco takového jsem si myslela, ale přišlo mi, že po 2.světové se většina oblastí k německo-rakouským kořenům už nehlásila, tak mě to překvapilo. Taky by se mi odtud asi nechtělo, je tam nádherně!

  3. Informace o parkování je zastaralá .Také jsem tam parkoval za 5E/den ,ale to je pryč.Dnes závora lístek který vyhodnotí automat a za parkování s cestou okolo jezera jsem s překvapením platil 12E(asi 4 hodiny).To samé dříve u silnice u lago Lendro se běžně přes noc parkovalo a spalo v r.2017 už byl u jezera zákaz stání a pustý břeh,mimochodem jezeru chyběl metr vody.

    1. Děkuji za update. On je ten článek také už 3 roky starý…
      U Ledra jsme byli naposledy před 2 lety v březnu. Zákazy tam byly, ale místní nám řekli, že se nemusíme bát tam zůstat, hlídá se to jen v sezóně. Strávili jsme tam bez problémů jednu noc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *