Nákupní horečka – návštěva marockého souku

Náš druhý pokus o návštěvu Agadírského souku dopadl dobře. Dokonce tak dobře, že jsme jej navštívili hned další den znovu. Kdo četl poznámky z Marrakéše, tak ví, že jsem si tamní slavný trh moc neužila. Tentokrát jsem ale byla pevně rozhodnutá, že si něco pořídím. A navíc že tak vyřeším blížící se Vánoce.

Zjednoduším to a dám vám prostě pár rad, jak si počínat na marockém trhu:

Nenechte se svést

I tady fungují naháněči, kteří se vás budou snažit dotlačit k nákupu právě v tom jednom konkrétním stánku. Nedejte se! Ani když budou působit strašidelně. Otočte se a zmizte, i když za vámi budou pokřikovat.

Souk El Had, Agádír
Dejte si na čas

Na trhu nemá smysl spěchat, nedávejte si proto omezený limit jako: ” budu tu jen tři hodiny a pak prchám”. Berte to jako společenskou událost, která vás sice možná bude trochu unavovat, ale zároveň vám dá možnost poznat zase trochu jiné Maroko.

Na souku ochutnávejte

V Čechách máme tendenci odstuzovat jiné lidi za to, že podléhají kouzlu nabízené ochutnávky zdarma. Tady je to ale jiné. Rozšíříte si obzory a ano, pokud to váš žaludek neunese, tak budete mít o zážitek/ky navíc. A proto jste přeci jeli do Maroka, ne?

Držte se spolu

Trh v Agadíru není jen klasickou turistickou pastí. Nakupuje tu také hodně místních. Budete se problétat mezi skupinkami zahalených dívek a žen, které si vás budou pokradmu prohlížet a pokud jste žena, tak i hodnotit. Muži možná budou o stupeň dotěrnější než jinde a hlavně, je to bludiště, kde už se nemusíte znovu najít.

Zkusila jsem si sama bez doprovodu projít jednu jedinou uličku a nebylo mi to příjemné. S partnerem po boku není žádný problém. Všichni se chovají uctivě a i když jsou vlezlí, drží se dál. Jakmile jsem šla sama, tlačili mě do kouta a tahali mě za rukáv.

Porovnávejte ceny

Co v jednom obchůdku mají za 200 dirhamů, mohou mít vedle jen za 50. Pokud tedy něco chcete, rozhodně se vyplatí si nejprve udělat průzkum a potom začít smlouvat. Nebojte se stlačit obchodníka i na třetinovou cenu.

Mně původně nabízeli kabelku za 600 dirhamů, usmlouvala jsem to na 250.

Dlouhé řady ovoce a zeleniny. Nebojte se ochutnat, co neznáte, i když to nevypadá vábně, je to o tisíce procent chutnější než to, co koupíte doma.

Neskutečný výběr kabelek! Krásnou kabelku z pravé kůže můžete mít za pakatel.

Souk El Had, Agádír
Souk El Had, Agádír
Šátky, kam se podíváte. Místní ženy si na svou pokrývku hlavy dost potrpí.
V Maroku je nákup na souku spojený s čajovým rituálem, po kterém ovšem prodejce očekává, že u něj nakoupíte. Pozor tedy, kde si čaj dáte.

Zajímá vás více o Maroku?

 

1 komentář na „Nákupní horečka – návštěva marockého souku“

Ocením vaše komentáře a postřehy!