Nákupní horečka – návštěva tradičního marockého souku

Náš druhý pokus o návštěvu Agadírského trhu dopadl dobře. Dokonce tak dobře, že jsme jej navštívili hned další den znovu. Kdo četl poznámky z Marrakéše, tak ví, že jsem si tamní slavný trh moc neužila. Tentokrát jsem ale byla pevně rozhodnutá, že si něco pořídím. A navíc že tak vyřeším blížící se Vánoce.

Zjednoduším to a dám vám prostě pár rad, jak si počínat na marockém trhu:

1) Nenechte se svést – I tady fungují naháněči, kteří se vás budou snažit dotlačit k nákupu právě v tom jednom konkrétním stánku. Nedejte se! Ani když budou působit strašidelně. Otočte se a zmizte, i když za vámi budou pokřikovat.

2) Dejte si na čas – Na trhu nemá smysl spěchat, nedávejte si proto omezený limit jako: “ budu tu jen tři hodiny a pak prchám“. Berte to jako společenskou událost, která vás sice možná bude trochu unavovat, ale zároveň vám dá možnost poznat zase trochu jiné Maroko.

3) Ochutnávejte – V Čechách máme tendenci odstuzovat jiné lidi za to, že podléhají kouzlu nabízené ochutnávky zdarma. Tady je to ale jiné. Rozšíříte si obzory a ano, pokud to váš žaludek neunese, tak budete mít o zážitek/ky navíc. A proto jste přeci jeli do Maroka, ne?

4) Držte se spolu – Trh v Agadíru není jen klasickou turistickou pastí. Nakupuje tu také hodně místních. Budete se problétat mezi skupinkami zahalených dívek a žen, které si vás budou pokradmu prohlížet a pokud jste žena, tak i hodnotit. Muži možná budou o stupeň dotěrnější než jinde a hlavně, je to bludiště, kde už se nemusíte znovu najít.

Zkusila jsem si sama bez doprovodu projít jednu jedinou uličku a nebylo mi to příjemné. S partnerem po boku není žádný problém. Všichni se chovají uctivě a i když jsou vlezlí, drží se dál. Jakmile jsem šla sama, tlačili mě do kouta a tahali mě za rukáv.

5) Porovnávejte ceny – Co v jednom obchůdku mají za 200 dirhamů, mohou mít vedle jen za 50. Pokud tedy něco chcete, rozhodně se vyplatí si nejprve udělat průzkum a potom začít smlouvat. Nebojte se stlačit obchodníka i na třetinovou cenu.

Mně původně nabízeli kabelku za 600 dirhamů, usmlouvala jsem to na 250.

Souk El Had, Agádír

 

Dlouhé řady ovoce a zeleniny. Nebojte se ochutnat, co neznáte, i když to nevypadá vábně, je to o tisíce procent chutnější než to, co koupíte doma.

Souk El Had, Agádír

Neskutečný výběr kabelek! Krásnou kabelku z pravé kůže můžete mít za pakatel.

Souk El Had, Agádír
Šátky, kam se podíváte.

Místní ženy si na svou pokrývku hlavy dost potrpí.

Vydrželi jsme až do zavíračky.

Ocením vaše komentáře a postřehy!