Tip na cyklo-trip po Šumavě

[:cs]

Minulý víkend jsme objevili krásný cyklo-výlet po Šumavě. Já toho měla na konci tak akorát dost, ale věřím, že se najdou borci, pro které to bude úplná hračka a třeba si navrhovaný okruh ještě protáhnou.

Doporučuji nechat auto na Kvildě. Hned na kraji jsme využili poloprázdné neplacené parkoviště, ze kterého to bylo na začátek stezky jen pár set metrů.

Cyklo trasa Kvilda – Modrava

cyklo trasa Kvilda – Modrava

Pojedete po krásné asfaltce směrem na Prameny Vltavy (č. 1041) a obkroužíte Černou horu (č. 1023). Během těchto prvních čtrnácti kilometrů vystoupáte do nejvyššího bodu cesty a budete vědět, že to nejnáročnější máte za sebou. ?

Následuje sešup k Ptačí nádrži, kde pěkně potrénujete brzdy. Nás dole překvapila sněhová závěj, do které nebylo radno vjet příliš rychle. Po ní snad už ale nebude ani památky.

Od ptačí nádrže doporučuji pokračovat po č. 1023, kde si užijete plynulého a bezpečného sjezdu nádherným údolím Modravského potoka až do Modravy. Dopřejte si tu obídek a chvilku odpočinku, v druhé polovině cesty se vám síly budou hodit!

Sníh v květnu 🙂

Modrava – Antýgl

Úsek z Modravy po č. 2113 patří mým nejoblíbenějším. Až k Rybárně bylo na cestě docela dost chodců, ale zatímco oni pokračovali na Tříjezerní slať, my odbočili vlevo a kochali se Roklanským potokem. Udělejte to stejně, stojí to zato a vyhnete se prudkému stoupání. ?

Na rozcestí Javoří pila mají trénovaní borci možnost si trasu prodloužit. I my jsme o tom na chvilku uvažovali, ale nakonec jsme (naštěstí!) vyrazili po č. 2117 na rozcestí Pod Oblíkem. Tady se při stoupání ukáže, jak se váš oběd přeměnil na energii. ?

Projížděli jsme i I. zónou národního parku.

Dále vás čeká prudší sjezd po zpevněné (nikoliv asfaltové) cestě, kde doporučuji opatrnost. Kvůli odvodňovacím kanálkům raději brzděte, ať to nepošlete přes řídítka. Pod kopcem se napojíte na Vchynickotetovský kanál, který nás nechal zavzpomínat na levády na Madeiře a dovedl na rozcestí Schätzův les.

Tady se nenechte zlákat. Bohužel je třeba opustit pohodlnou trasu podél kanálu a místo toho se po žluté trefit na silnici. Pak se dáte vpravo a sjedete do údolí, kde hned za mostkem Antýgl začíná po levé straně modrá značka (pozn. pokud dojedete až k autokempu a parkovišti, tak jste to přejeli).

Nádherná trasa kolem Roklanskkého potoka

Antýgl – Horská Kvilda

Tady nastal trochu zádrhel, pár desítek metrů od silnice je na cestě značka “zákaz vjezdu jízdních kol”. Podle množství cyklistů, které jsme tu potkali, to nikdo nerespektuje, ale pro mě (poctivku) to bylo morální dilema. Jasně, můžete to objet po silnici, ale je to o několik kilometrů delší a navíc se připravíte o nádhernou přírodu. Tentokrát tedy vzala morálka za své a vzali jsme to přímo.

Cesta je tu jen lehce zpevněná, oceníte horské kolo, které si s kameny a kořeny lépe poradí. Až na Horskou Kvildu je to do kopce, ale je to poslední stoupání (slibuju!), tak si to pálení ve stehnech užijte. ?

Cyklo trasa Modrava – Kvilda

Horská Kvilda – Kvilda

Závěrečných pět kilometrů vede sice po silnici, ale uteče to a přeci jen je na co koukat. Na trase můžete využít vyhlídky na Jezerní slať a pak už to máte k autu opravdu kousek (a z kopce k tomu). ?

Statistika
 • Najeto celkem: 41,8 km
 • Čas: 3 hod a 17 min (bez oběda)
 • Nastoupáno: 670 m
 • Sestoupáno: 630 m  

Jezdíte cyklo-tripy po Šumavě? Máte nějakou trasu, kterou můžete doporučit?

Pokud vyzkoušíte tuto, doufám, že se vám cyklo-výlet povede a budu se těšit na zprávu![:]

2 komentáře na „Tip na cyklo-trip po Šumavě“

 1. Jůů, no tak to jste měli pořádný výlet! 🙂 Na Šumavě jsem (alespoň myslím) nebyla! Ale poslední rok mám za úkol dělat více výletů i po své rodné zemi a ne z ní pořád jen někam utíkat! 😀 Takže se snad také jendou podívám i sem! 🙂

  http://www.lifestylebirdie.com

  1. Jj, Muž mě nešetří ?
   Šumavu opravdu vřele doporučuji na kola, běžky i pěšky ?
   Přesně ti rozumím. Taky jsem si přišla na to, že není žádná frajeřina odškratávat si cizí země a vlastně neznat tu svoji. ? chce to střídat!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *