Cestování dodávkou nás postupně přivedlo nejen k minimalismu, ale také k zájmu o eko produkty. Nebylo to hned, protože jsem byla nejprve skeptická. Postupně jsem si ale přišla na to, proč chci touhle cestou naši (nejen) dodávkovou domácnost směřovat. Věřím, že následující řádky budou inspirativní nejen pro cestovatele.
Článek obsahuje affiliate odkazy do knihkupectví Econea. Znamená to, že pokud na ně kliknete a v e-shopu nakoupíte, připíše se na můj účet určité procento z prodeje. Tato částka se strhává z obchodníkovi marže, na výši ceny pro vás nemá žádný vliv.
Jak jsem se vypořádala se svými předsudky
Musím se přiznat, nad ekologickými produkty jsem dlouho ohrnovala nos. Částečně proto, že jsem naivně věřila mainstreamovým značkám a reklamám. (Ten Jar určitě bude to nejlepší, že?) ;-/ Bioprodukty jsem automaticky škatulkovala jako ty předražené, nefunkční a módní. Teprve v posledních letech jsem si začala vážit ovoce a zeleniny ze zahrádky (třeba jahody a rajčata od babičky prostě nemají konkurenci) a cestování v dodávce mě přivedlo k zamyšlení nad spotřebou, nakládáním s odpadem a tím, co do přírody vlastně pouštíme.
Mezi moje výmluvy patřila i ekonomická náročnost. Eko produkty jsem považovala za předražený hit. Byla to moje práce ve službách a zkušenost s prodejem vlastního hand-made výrobku, co mě přivedlo k pochopení, že vnímat vše pouze optikou ceny není správná cesta. Poctivě vyrobené věci prostě něco stojí, protože jim někdo věnoval svůj čas a péči.
Jestliže se všichni budeme hnát jen za slevami a kupovat nejlevnější zboží, nejenže to neudělá dobře našemu tělu, domovu, přírodě… v krajním případě se nakonec staneme otroky řetězců, kteří postupně devastují životní prostředí i konkurenci. Mohlo by se tak stát, že časem nebude na výběr. Naučila jsem se proto pořizovat si kvalitnější věci, o které se víc zajímám. Na nich sice jednorázově utratím víc, ale protože si jejich koupi více rozmýšlím a déle mi vydrží, v součtu zaplatím méně. 😉
Docenila jsem význam toho, co vždycky říkal můj táta: „Nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci.“
Posledním zrnkem na misce vah mého rozhodování bylo, když jsem zjistila, co všechno nesmím používat pro naši malou Cestovatelku. Začalo to produkty v péči o tělo a skončilo to pracím práškem. Najdu něco tak kvalitního, abychom to bez obav mohli používat všichni?
Moje cesta k eko, bio a non toxic produktům vedla přes několik uvědomění si:
- Strávím hodně času vyděláváním peněz, proto je chci investovat smysluplně a neplýtvat jimi na nekvalitní produkty.
- Pohled na zničenou přírodu či trpící zvíře mě rozpláče, tak by bylo pokrytecké se na jejich ničení aktivně podílet.
- Jako žena věnuju spoustu času tomu, abych vypadala hezky. Proč si to pak kazit použitím nešetrných přípravků?
- Jako matka jsem stejně nucena hledat k běžným produktům alternativy vhodné pro malé děti, proč tedy nezvolit něco, co může fungovat pro nás všechny?
- Někdy odpadní nádrž z dodávky vypouštíme nad kanálem, ale ne všechny obce mají kanalizaci svedenou do čističky. Proto do ní ne-eko odpadní voda nepatří.
Teď si asi budete myslet, že se ze mě stala zapřisáhlá biožena. 😀 Moje přirozená obezřetnost vůči novým věcem ale nezmizela a stejně tak moje lenost, která mě někdy brzdí v dohledávání informací. Jsem proto teprve na začátku cesty, ale i naše první, nesmělé pokusy mě přesvědčily, že stojí za to pokračovat.
Eko produkty na pleť a tělo
Skandinávskou značku Urtekram mi doporučila kamarádka, která si na bio produkty potrpí. V Dánsku se prý stala už v podstatě mainstreamem dostupným v každé drogerii. Kdyby se tak stalo i u nás, nezlobila bych se. Máme od ní tekuté mýdlo, které krásně voní, a k tomu sprchový gel, šampony a kondicionéry.
Ultrahydratační sprchový gel jsem volila proto, že co máme malou Cestovatelku, musím být v koupelně hodně rychlá. Na nějaké tělové krémy už prostě nezbývá čas, tak se snažím dopřát své pokožce trochu hydratace aspoň touto cestou. 😉
Šampon severská bříza mi byl doporučen na mužovi kudrnaté vlasy, ve spojení s ultrahydratačním kondicionérem. Nebyl špatný, ale já jsem proště milovník levandule, takže rozhodně i příště beru tento šampon a kondicionér. I když mám teď vlasy přerostlé a suché, je pro mě tahle péče pro normální vlasy dostačující.
Hodně zvědavá jsem byla na zubní pasty. Ta s eukalyptem od Urtekramu byla dobrá, ale pak jsem objevila pastu s černuchou a jinou už nechci. Netradiční příchuť mě dostala. Dokonce i Muž si ji pochvaloval a to jsem mu ani neřekla, že německý zakladatel značky Eco Cosmetics je horolezec. 😉
Ani já jsem to původně netušila, a přesto jsem si od Eco Cosmetics vybrala ještě čisticí gel na obličej a opalovací krém pro malou Cestovatelku. Gel je pro mě záruka, že stihnu večer aspoň jedno čištění pleti a když už se náhodou nalíčím, bez problémů se postará i o řasenku.
Opalovací krém je sice kapesní velikosti, ale zase ho díky tomu mohu mít všude s sebou. Stačí ho maličko a docela dobře se roztírá, což je hlavně u naší „milovnice krémů“ dost důležité. I když bezprostředně po použití zůstává na pleti bílý film, po pár minutách se vstřebá. Citlivá dětská tvářička ho skvěle snáší a malá Cestovatelka s ním získala moc hezkou zdravou barvu. O dalších produktech pro ni bude časem samostatný článek.
Během užívání bio produktů jsem si musela zvyknout na jedinou věc. Všechny pěnily mnohem méně, než klasická drogerie. Ze začátku jsem proto měla tendence používat například mnohem víc šamponu. Po pár použitích jsem si ale zvykla a přestala jsem toho na sebe tolik plácat. 🙂
Eko produkty do domácnosti
Velmi oblíbená značka se skvělou reputací je Sonett. Vyzkoušeli jsme prostředek na nádobí s měsíčkem a museli všem doporučením dát za pravdu. Krásně odmašťuje, příjemně voní a nevysušuje ruce. Jako velmi praktické vnímám balení s pumpičkou. Používáme ho nejen v dodávce, ale už i doma.
Hodně zvědavá jsem byla na prací prášky. Miminka mají hodně citlivou pokožku, a tak se pro ně musí používat šetrné produkty bez parfemace. A i tak je v nich ale spousta chemie… Protože jsem už z dřívějška měla výbornou zkušenost se žlučovým mýdlem Yellow & Blue, sáhla jsem po této značce i při výběru pracího prášku i gelu.
Účinnost překvapivě hodně záležela na pračce. Během naší cesty po Sardinii jsem prala v několika veřejných prádelnách a pokaždé jsem byla překvapená kvalitou výsledku. Prádlo bylo beze skvrnky i při krátkém programu. U tchýně to bylo velmi podobné, ale doma jsem u kratších cyklů měla pocit, že to mohlo dopadnout trochu lépe. Musím ale přiznat, že až doma se musel prášek potýkat se skvrnami od příkrmů a to je přeci jen jiná liga. V kombinaci s ručním předepráním zvládnou oba prací prostředky i tyhle strašáky.
Eko stylově
To nejlepší na konec! Jako milovnice kvalitní kávy a zároveň máma dítěte, které spí v kočárku jen za jízdy, jsem hledala ten pravý hrnek na kafe s sebou. Viděla jsem několik úžasných, ale pokaždé jsem měla pocit, že si pořídím designovku, kterou vlastně jen přidám do světa další kus plastu…
A pak jsem objevila rCUP. První hrnek na nápoje s sebou, který je vyroben z recyklovaných papírových šálků na kafe. Už to byl pro mě pádný argument pro jeho koupi, ale když jsem zjistila, že neteče, neváhala jsem. Od té doby je rCUP můj parťák a všem ho doporučuji.
Postupně se rozhlížíme po dalších eko produktech. Doporučíte mi nějaké?