Nejkrásnější místa na severu Řecka, která stojí za to vidět

Za chvíli to bude přesně rok, co jsme vyrazili na naši cestu po Řecku. Co původně měla být záležitost na měsíc, se nakonec zvrtlo. Objevováním téhle krásné země jsme nakonec strávili rovnou čtvrt roku. Hned na začátku nás naprosto okouzlila příroda a památky na severu Řecka. Pokud vám to aktuální nelehká situace dovolí a jste milovníci podzimních barev, vřele vám tuhle oblast doporučuji. Co nejkrásnějšího jsme na severu Řecka viděli a co by nemělo chybět ani na vašem seznamu?

Jak jsem procházela fotky, došlo mi, že nejlépe budou mluvit samy za sebe. Takže tentokrát je to hlavně o nich.

Do Řecka jsme vstoupili ze Severní Makedonie, takže zmiňuji jednotlivé lokality od severu k jihu.

Malé Cestovatelce bylo 14 měsícú a čerstvě chodila, takže jsme byli hodně venku a z památek navštěvovali jen to opravdu top. Na řadě míst je ale k vidění mnohem více, než zmiňuji, jen jsme neměli příležitost to pořádně prozkoumat.


Hory na severu Řecka
Podzim kousek od hranic se Severní Makedonií.

Vodopády Skra

Na Googlu a Instagramu to vypadalo velkolepě, ve skutečnosti se jedná o docela skromné vodopády padající do krásného modrého jezírka. Takové mini Plitvice, chcete-li. I mimo sezónu tu bylo docela dost lidí, ale nás neokouzlily ani tak vodní divy, jako celkový ráz místa. Už samotná cesta od hranic sem byla zážitkem, kdy bych nejraději zastavovala každých 50 metrů. „Ten výhled! Ty barvy!“

Skra waterfalls na severu Řecka
K vodopádům musíte do hlubokého údolí.
Skra waterfalls na severu Řecka
Dole najdete vodopády, tůňky, lávky a pár piknikových míst.

Edessa

Město s výraznou vodní atrakcí – nádhernými vodopády, které si díky přilehlému parku můžete prohlédnout ze všech stran. Celkem jich je 11, ale nejvýraznější jsou 2, z nichž se mohutné proudy vody valí dolů přes převis. Pro děti i dospělé je tu řada atrakcí i expozic v rámci rozsáhlého geoparku.

Město Edessa na severu Řecka
Edessa se rozkládá v prudkém svahu, z něhož se řítí mohutné proudy vody.

Pozorna hlavním parkovišti nahoře u vodopádů, obchází tu podivná individua a zkouší, zda jste nezapomněli zamknout.

Vodopád v Edesse na severu Řecka
Projít se za vodopádem? Splněno!

Pro ty, kdo by tu chtěli strávit víc času, jsou tu k vidění také vykopávky starověké Edessy. Ty jsme my ale vynechali.

Vergina

Verginu jsem na blogu zmiňovala už ve starším příspěvku. Zaslouží si ale své místo i tady. Návštěva tamních vykopávek totiž ustojí i srovnání s dalšími skvosty, které jsme v Řecku během naší cesty navštívili.

Hrobka Filipa II, Vergina na severu Řecka
Původní vchod do hrobky Filipa II.

Pohřeb krále Filipa II. (otce Alexandra Makedonského) byl údajně ten nejskvostnější v celém antickém Řecku. Odpovídá tomu i nádhera předmětů, které spolu s hrobkou objevil v roce 1977 ve výborném stavu archeolog Manolis Andronikos. Od roku 1996 je díky tomu Vergina na seznamu památek UNESCO a vykopávky v jejím okolí pokračují i nadále.

Hrobka Filipa II, Vergina na severu Řecka
Vykopávky

Meteora

Kláštery v Meteoře (správně monastýry) jsou naprosté MUST-SEE při návštěvě severu Řecka a na podzim je k tomu ideální příležitost. Vyhraďte si na ně několik dní, protože tu nádheru budete potřebovat vstřebat (a také proto, že kláštery mají různou otevírací dobu). Sem se rozhodně plánujeme vrátit.

Kláštery v Meteoře na severu Řecka
Je neuvěřitelné, že kláštery byly vybudovány jen pomocí lan a lanových žebříků.

Monastýry tu začaly postupně vznikat od 14. století, kdy jedinou vymožeností při jejich výstavbě byla kladka. Celkem jich tu je 24, ale funkčních je jich už jen 5, protože zbylí mniši se přestěhovali na Athos. Na seznamu UNESCO je Meteora již od roku 1988.

Pokud cestou do Kalambaki uvidíte u silnice stánky s marmeládami, neváhejte a nakupte si! My jsme tu od jedné stařenky koupili úžasné domácí fíkové a pomerančové marmelády a od té doby jsme lepší nesehnali.


Metsovo

Nádherné horské městečko s uzoučkými ulicemi dlážděnými kočičími hlavami. Umím si představit, že v létě tu není k hnutí, ale na podzim má díky mohutným listnatým stromům místo neodolatelnou atmosféru. Nejvýznamnější památkou ve městě je pravoslavný kostel Sv. Paraskeva, do kterého my jsme ale kvůli probíhající akci jen nahlédli.

Město Metsovo na severu Řecka

Máme doma panenku, která nese jméno Metsovo. Dostali jsme ji totiž v místní kavárně Aladin, kterou doporučuji všem rodičům s malými dětmi. Více o ní píšu tady.

Město Metsovo na severu Řecka

Národní park Pindos

Další místo, které se nám dostalo hluboko pod kůži. Protože jsme ještě netušili, že si cestu protáhneme, strávili jsme tu jen několik dní. Příště ale pojedeme na celý podzim jen sem!

Národní park Pindos na severu Řecka
Horské vesničky jsou tu nádherné!

Pindos je největší řecké pohoří a skrývá nespočet kouzelných míst. My jsme stihli projet řadou překrásných kamenných vesniček, objevit kouzlo prastarých mostů a zatajit dech nad nejhlubší roklí na světě.

Aspraggeli

Vesnička, kam si musíte zajet na kaštanovou polévku! My jsme tu strávili dvě noci po svolení samotného starosty (vyprávěla jsem tady). Ale jinak je to taková brána do parku pro zámožnější turisty. 😉

Prastaré mosty

Ty nejvíce navštěvované jsou hned u silnice, ale v celé oblasti je bezpočet dalších, krásných, opuštěných, takže doporučuji nazout tenisky a pěkně si na ně dojít.

Soutěska Vikos

Jednoznačně největší atrakce z celého parku a skutečně silný zážitek, pokud máte to štěstí a jste na vyhlídce sami.

Acheronovy prameny

Jedno z mála míst, kde jsme litovali, že tu nejsme v létě. To největší kouzlo tohle místo totiž má, když se můžete nádnerně modrou řekou brodit mezi skalami skutečně až k pramenům. Na druhou stranu soudě podle uzavřených stánků tu také bude dost turistických pastiček a davů. Pro nás to byl krásný spací spot.

Acheronovy prameny na severu Řecka
Ta modrá je skutečně autentická!

Acheronova Nekromanteio

Místo pro opravdové milovníky historie (a ty kteří ho budou mít po cestě), protože o Nekromanteu psal už Homér v 8. století př.n.l. Nevelký areál vykopávek, kde se prý přes léto tísní davy, jsme měli sami pro sebe a bylo to až skoro strašidelné. Však se tu také kdysi navazovaly kontakty se záhrobím. 😉

Během naší cesty po severu Řecka jsem si ještě mysleli, že máme na celou zemi „jen“ měsíc, takže jsme jeli celkem rychle. Jestli nás ale celá řecká Odyssea něco naučila, tak to bylo zpomalit. Na některá místa z tohoto seznamu se rozhodně ještě vrátíme a věnujeme jim pozornost, jakou si zaslouží.

Líbil se vám příspěvek? Nechte mi tu komentář nebo sdílejte se svými přáteli.

6 komentářů na „Nejkrásnější místa na severu Řecka, která stojí za to vidět“

 1. Je to nádhera, hned si to píšu na seznam, kam se určitě vydat (zatím je tam jen po Evropě asi tisíc míst…ehm, maličkost :-D). Moje cestovatelské srdce mě teď úplně bolí, hned bych někam vyrazila…

  1. Děkuji! Aktuální situace je zlá, ale pokud člověk zainvestuje do testu a je opatrný, má pak vlastně skoro sám pro sebe místa, kde je jinak narváno. 😉

 2. Ahoj, s přítelem chceme letos místo tradiční letní dovolené vyzkoušet právě pronájem obytného vozu někde v cizině a nad Řeckem jsme zrovna přemýšleli. 🙂 Jak to tam, prosím, funguje s nocováním? Můžete v tom autě spát kdekoliv, nebo se musí na noc parkovat v kempech? A jsou ty kempy také blízko pláží? Vlastní obytný vůz bohužel nemáme, ale na pronájem jsme si našli tuhle stránku „Pronájem obytných vozů“ a už se na to strašně těšíme! Hlavně, aby byly otevřené hranice :/ Díky Bára 🙂

  1. Ahoj, záleží, kdy vyrazíte. Přes léto to kdekoliv u moře jinak než v kempech moc nejde. Už je nás s bydlíky moc, takže červen-září bývá všude plno zákazů a pokutujících policistů. V Řecku jsme ale byli mimo sezónu a to jsme za 3 měsíce nebyli v kempu ani jednou. 😉

   1. Ahoj Martino, mockrát díky za odpověď a tipy! 😉 Chtěli jsme jet právě v červenci nebo srpnu, tak děkujeme za upozornění! 3 měsíce dovolené – páni, to moc závidím!! 🙂

    1. Není zač! Kdepak, my nejezdíme na dovolené. Pracujeme na dálku. Ale je pravda, že v Řecku pracoval primárně Muž, protože malá Cestovatelka byla ještě hodně malá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *