Inspirace na výlet: Muzeum horolezectví Reinholda Messnera- Corona

Letošní dovolenou jsme z pracovních a zdravotních důvodů odkládali tak dlouho, až se nám z plánovaných tří týdnů smrskla na deset dní. Inu co naplat, s naším „bydlíkem“ se i tak dá leccos projezdit.

Těšili jsme se, že zvládneme do Dolomit dojet ještě za světla, ale to bychom nesměli strávit čtyři hodiny v Německu a Rakousku v kolonách. Po 500 km na dálnicích jsme měli průměrnou rychlost 76 km/hod. To je asi dostatečně vypovídající. Na druhou stranu, noční příjezdy mají to kouzlo, že se ráno člověk nestačí divit, kde se to probudil. ?

Na jaře jsem objevila dokonalý dárek pro Horolezce – architekta. Reinhold Messner vytvořil několik muzeí věnovaných horám a horolezectví. Jedno z nich mu navíc navrhla slavná architektka Zaha Hadid. Jasné číslo jedna na našem seznamu!

Panoramatické výhledy miluju

Muzeum se nachází nahoře Kronplatz ve výšce 2273 m. nad mořem. Pokud jste v kondici, můžete si dát nahoru asi 4 hodinový výšlap. My jsme na úpatí hory dorazili až po poledním, takže jsme vzali zavděk kabinkové lanovce, aby nám v muzeu nezavřeli.

Kronplatz je nahoře daleko rozsáhlejší, než by člověk čekal. Vede na něj několik lanovek, rozvaluje se tu stádečko jaků a koní, větru odolává i kavárna, suvenýry a restaurace (otevřena asi jen v lyžařské sezóně). Muzeum na první pohled snadno přehlédnete a to je dobře. Ne, že bych si myslela, že nestojí za vidění, naopak! Jen si myslím, že moderní architektura na sebe nemusí upoutávat pozornost za každou cenu.

Kromě asymetrichého tvaru upoutá hned u vchodu umístění železného žebříku. Ten prý pochází z Mount Everestu. Podobných, často starších i méně zachovaných památek z různých výstupu je muzeum plné. Co mě ale překvapilo, je prostor věnovaný umění. Na většině stěn najdete nějaký obraz zachycující hory nebo horolezce. Messnerovi nejoblíbenější vrcholy mají v muzeu dokonce své sádrové modely.

Vchod do muzea. Ten žebřík byl původně na Everestu!
Vchod do muzea. Ten žebřík byl původně na Everestu!

Sestup jsme zvládli za 2,5 hod a to jsme se cestou kochali paraglidysty, kteří se do údolí vrhali jeden za druhým. Pro některé ale ani to nebyl dost velký adrenalin, a tak se dolů z kopce hnali po strmých pěšinách na horských kolech. (sebevrazi ?)

Nám to takto na začátek stačilo, proto jsme se vydali hledat další místo k noclehu. Měla jsem spadeno na jezero Pragser wildsee a nezklamalo mě! Posuďte sami:

 

Romantika těsně před setměním

2 komentáře na „Inspirace na výlet: Muzeum horolezectví Reinholda Messnera- Corona“

  1. Tyjo to je boží nápad, muzeum ve 2200mnm!!! A nakolik jsem architekturální ignorant, tahle „budova“ mě chytla za srdce. Tam prostě CHCI na základě tvýho popisku!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *