Knihy, které ve vás vzbudí touhu vyrazit na PCT trail

Čtení miluju. Knihy mě provází od dětství a vždycky jsem byla knihomolka. Poslední dobou mi do knihovny přibylo několik titulů o dálkových pochodech. Nechte se inspirovat ke čtení, třeba pak hned vyrazíte někam na hike. 😉 

PCT/Pacific Crest Trail/Pacifická hřebenovka: Většinu knížek na mém seznamu spojuje téma PCT, a tak by bylo dobré ji představit. Jedná se o stezku táhnoucí se po hřebenech hor na západě USA a to od hranice s Mexikem až po Kanadu. Dříve byla určena pro koně, dnes slouží hlavně chodcům, kteří těchto cca 4300km jdou 4-6 měsíců.

Knihy, které ve vás vzbudí touhu vyrazit na trail

Článek obsahuje affiliate odkazy do knihkupectví Martinus. Znamená to, že pokud na ně kliknete a v knihkupectví nakoupíte, připíše se na můj účet určité procento z prodeje. Tato částka se strhává z obchodníkovi marže, na výši ceny pro vás nemá žádný vliv.

Wild /Divočina – Sheryl Strayed

Dnes už téměř kultovní autobiografický román, podle kterého byl natočen stejnojmenný film s Reese Winterspoon v hlavní roli. Dostala jsem se k ní už před několika lety a dálkové přechody mi vlastně představila.

Pro Sheryl byla PCT záchraným lanem zpět do světa bez drog a depresí. Těm propadla po tragické smrti své matky a i když měla milujícího muže, nedokázala svůj pád zastavit. Já jsem při čtení Wild trochu trpěla, protože jsem se s hlavní hrdinkou nemohla ztotožnit. Sheryl se na tenhle dálkový pochod vydala bez jakýchkoliv zkušeností. Z toho vyplývaly nejen humorné, ale i život ohrožující situace. I přes momenty, kdy si možná budete říkat: “ta se musela úplně zbláznit!”, ve vás Wild vzbudí chuť se na PCT vydat a poprat se s vlastními démony.

Knihy, které ve vás vzbudí touhu vyrazit na trail
Moje Pacifická hřebenovka – Monika Benešová

Monika má se Sheryl leccos společného. Také pro ni měla mít (a měla) PCT terapeutické účinky a ani ona neměla moc zkušeností. Přesto na rozdíl od Sheryl přešla Monika PCT celou. Úsek, který kvůli množství sněhu přeskočila, si doplnila na závěr. Oproti Sheryl se Monice povedlo v deníkových zápiscích lépe zaznamenat svoji vlastní proměnu. Z trochu nesympatické, do sebe zahleděné holky se stala vnímavá a vděčná žena, se kterou byste hned šli na kafe. 

Monika na své cestě potkala řadu tzv. Trail Angels – dobrovolníků, kteří dělají dobré skutky pro hikery (Nosí jim dobroty, vozí je autem, či je ubytují). Tohle dobro se rozhodla předat dál a vydala se zpět na PCT, tentorkát právě jako Trail Angel.

Knihy, které ve vás vzbudí touhu vyrazit na trail
Jakubův cestovní deník (Pacific Crest Trail) – Jakub Čech

O hřebenovce nepíší jen ženy! Jakub Čech, zvukař, jehož jméno možná znáte z filmových titulků či předávání Českého lva, se jednoho dne rozhodl, že se vrátí ke své zálibě z mládí. Jeho deník popisuje cestu z pohledu zkušeného chodce. Nabízí hodně praktických tipů na vybavení a spíš než na vlastní trapasy či problémy se soustřeďuje na popis krajiny a trailu. Jakubův pohled mě bavil tak moc, že mi na konci bylo líto, že už jsem dočetla. Naštěstí ale přešel i další americký dálkový trail – CDT- a napsal i o něm.

Z Mexika do Kanady jen o pár set kilometrů dál ve vnitrozemí USA vede CDT. Mladší bráška PCT. Jeho zdolání je náročnější v tom, že není kompletně dobudovaný, a tak nemá tak kvalitní infrastrukturu. Hikeři tak musí být mnohem samostatnější v plánování a také s sebou nosí zásoby vody a jídla na delší úseky.

Jakubův cestovní deník 2 (Continental Divide Trail) – Jakub Čech

Zatímco v první knize se Jakub rozepisoval o tom, co vidí, co pro něj trail znamená a co se mu osvědčilo, svůj další pochod pojmul mnohem společenštěji. I když mě to znovu bavilo, daleko víc než vztahové peripetie některých hikerů by mě zajímalo vyprávění o trailu samotném. Ale jak píše Jakub “Hike your own hike”. CDT chtěl mít víc o lidech, a tak je pochopitelné, že o nich i víc píše. 

Jediná věc, která mě na této knize mrzela, je, že jsem si před tím nenastudovala Jakubův blog. Na něm popisuje i své zážitky z dalších trailů a právě na některé momenty z cesty po Skotsku v knize odkazuje. Bez předchozí znalosti blogu mi ale souvislosti bohužel zůstaly utajeny. Jakub podnikl letos další pochod, takže na jeho blogu najdete

Knihy, které ve vás vzbudí touhu vyrazit na trail
151 dní Pacifickou hřebenovkou- Lucie Kutrová

O lidech a přátelstvích na trailu vypráví nejnovější příběh z PCT. Lucie je známá také jako Holka s Bucket Listem nebo Goldilocks, což bylo jeji trailové jméno (s blonďatými dredy vypadala jako Goldilocks – Zlatovláska). Když na začátku knihy představila svůj bucketlist a jak k němu došla, měla jsem trochu husí kůži. Ta se mi pak vrátila ještě několikrát, když mě zasáhlo, jak to má tahle jinak dost praštěná holka srovnané v hlavě. Čím déle na trailu byla, tím víc mě Goldie bavila a vůbec se nedivím, že byla populární i mezi hikery.

Na rozdíl od Sheryl, se kterou ji spojuje nedostatek zkušeností a přeskočení části PCT, jsem Lucii dokázala porozumět. Jsem ráda, že má blog , protože by mi její zřeštěnost chyběla. 😉

Moc se mi líbilo i zpracování knihy. Ilustrace vytvořila Lucčina nejlepší kamarádka, krásné fotky nafotila autorka sama (když už se táhla s tou zrcadlovkou) a záložka s mapou a vlastním bucketlistem je taková třešinka na dortu. Jediné, na co jsem si zpočátku zvykala, byla úprava textu zachovaná z blogu – KAPITÁLKY v knize působí možná trochu agresivněji než na internetu.

Knihy, které ve vás vzbudí touhu vyrazit na trail
Kterou byste si nejraději přečetli vy?

Moje dosavadní nejdelší pochody jsem absolvovala v Patagonii a stále na to vzpomínám jako na jedny z nejlepších zážitků vůbec. Možná i díky téhle zkušenosti mě deníky českých cestovatelů tak pohltily. PCT si rozhodně dám na seznam toho, co chci absolvovat, až malá Cestovatelka povyroste. 😉

Četli jste některou z uvedených knih? Jak se vám líbila? Vydali byste se na dálkový pochod?

6 komentářů na „Knihy, které ve vás vzbudí touhu vyrazit na PCT trail“

  1. Knihy o dálkových pochodech jsem zatím nečetla, díky za tipy. 😉 Na PCT mě to sice netáhne, ale pro sebepoznávací náročné pobyty v přírodě mám plné pochopení a zkušenosti jiných se mohou hodit i pro méně náročné výšlapy.
    V dálkových pochodech jsme zatím žabaři, nestihli jsme ani přejít Nízké Tatry, než se nám narodil syn. No až povyroste, půjde s námi, nedá se nic dělat. 🙂

  2. Krome Divociny jsem precetla vsechny vyse.uvedene knizky. Film jsem videla, ale nebavil me, preskakovala jsem na sceny kde byla hlav i hrdninka na trailu.

    Libily se mi vsechny knihy. Kazda je psana tak trochu jinak. Doporucuji precist. 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *