Kde začít s objevováním Dolomit?

Možná jako já nedáte dopustit na rakouské Alpy, ale dříve nebo později může přijít čas objevit ještě jiná panoramata. Potom jednoznačně doporučuji Dolomity, k Alpám tvoří dokonalý kontrast. A kde přesně s jejich objevováním začít?

Není důvod vyhýbat se tomu nej a tím jsou podle mě Tre Cime. Drei Zinnen, nebo také tři štíty Lavaredské jsou symbolem Dolomit a zároveň dokonalou ukázkou dolomitské krajiny. Tyto mohutné špičáky budí respekt nejen svou velikostí, ale i na první pohled trochu nehostinným okolím.

Mnoho zeleně nečekejte, stromy jsou v této výšce už jen vzácnost.

Tip: Italové mají oproti Rakušanům úplně jiná měřítka u odhadování délky treků. Zatímco v Rakousku nám většinou předepsaný čas stačí tak akorát, v Itálii jsme to ušli za polovinu.

Na své si tu přijde každý – milovníci túr masiv obejdou, ti odvážnější otestují místní ferraty. Zajištěná cesta – via ferrata – má v této oblasti tradici, využívá pozůstatky bývalého opevnění. Za první světové války totiž tvořilo okolí Tre Cime hranici mezi Itálií a Rakouskem, takže tu můžete narazit na bunkry i tunely.

Tre Cime
Tre Cime s odvážnou paraglidistkou, ale pro nás smrtelníky jsou tu i méně adrenalinové zážitky.

Tip: Nebojte se, že se nedomluvíte, pokud neumíte italsky. V celé oblasti dominuje němčina a i anglicky tu mluví poměrně dobře.

Zatímco mezi ferratami najdete i cesty s nízkou obtížností (např. do Dibony při naší návštěvě nastupovali i úplní začátečníci), horolezci tu musí prokázat opravdu pěknou výdrž. V normálkách jsou sice i nižší čísla, ale ze severu je to několik set metrů skutečně reprezentativních hodnot. 🙂 O to více obdivuji každého, kdo tam něco přelezl (třeba mého Horolezce, Cima Piccola – Žlutá hrana, VI+).

Hledáte-li inspiraci na severoitalský výlet, Tre Cime mohu vřele doporučit!

Lago Antorno, Dolomity.

jak se tam dostanete?

Z Cortiny d’Ampezzo jeďte na Misurinu. Tady je možnost přesednout na autobus, který vás vyveze nahoru, ale zejména v létě bývá plný. Pokud se rozhodnete pokračovat autem, čeká vás při cestě k Rifugio Auronzo vysoké mýtné (do 16 hod 25 EUR). Platí se za 7 km prudké a klikaté silničky, na jejímž konci budete na parkovišti cca 2300 metrů nad mořem. Odtud už musíte pěšky po značené stezce.

Tre Cime di Lavaredo, Dolomity
Tre Cime di Lavaredo, Dolomity

Tip: pokud máte možnost přespat v autě, přijeďte až po 16. hod. Budete platit poloviční mýtné a další den vás čeká pohádkové svítání.

Zaujaly vás Dolomity? Tak si ještě přečtěte o našich zážitcích z paraglidingu v těchto úchvatných kulisách, nebo o instagramovém ráji Lago di Braies/Pragser wildsee.

Ocením vaše komentáře a postřehy!