Jezerní oblast na skok

Jezerní oblast obytňákem

Cestou do Skotska jsme nemohli vynechat Jezerní oblast. Jako malá jsem hltala knížky Arthura Ransomeho o Vlaštovkách a Amazonkách. Příběhy dětí, které plachtily právě na jednom z jezer v Lake District. 

Jezerní oblast obytňákem

Jezerní oblast můžete znát také z filmu Miss Porter. René Zelweger v něm ztvárnila slavnou anglickou autorku dětských pohádek. Významně se podílela na vzniku národního parku Jezerní oblast/Lake District, který je dnes největší v Anglii.

Jezerní oblast

Dali jsme si na Jezerní oblast jen 3 dny a bylo to málo. Je tu tolik aktivit a hlavně možností turistiky, že bychom tu klidně vydrželi týdny. Jedinou nevýhodou jsou uzoulinké, často příkré silničky lemované kamennými zídkami. Jízda obytňákem mimo hlavní tahy je tu proto trochu adrenalinový zážitek. 

Jezerní oblast obytňákem

Míst na volné spaní v obytňáku je kvůli soukromým pozemkům a zídkám minimum. Kempů je tu spousta, ale hodně se liší zázemím a cenou. My jsme potřebovali vyprat, proto jsme zkusili Gill Head Farm. Na volnou pračku jsme sice čekali do noci, ale zázemí bylo krásné a čisté. A i wi-fi fungovala, což jsem ocenila, protože jsem měla domluvené klienty na online konzultace na LinkedIn.

Kromě kempů narazíte na mnoho farem, které si vytvořily stellplatzy na svém pozemku. Často nejsou v mapách ani v aplikaci, a tak musíte prostě jen pečlivě koukat. Informační cedule se většinou nachází těsně před odbočkou. 😉

Vyhýbání se v úzkých zatáčkách ale nebyla jediná věc, která nám zrychlila tep. Hned samotný příjezd do Jezerní oblasti nám zpestřila napínavá epizoda.

Jezerní oblast

Co na cestách obytňákem opravdu nechcete ztratit

Měli jsme za sebou dlouhý přejezd. Děti nutně potřebovaly na vzduch a všichni jsme měli hlad. Ne zrovna ideální konstelace pro řešení krize. Zatímco jsem s dětmi vyrazila ven, Muž začal chystat jídlo. A napadlo ho obhlédnout stav auta.

Přijížděli jsme totiž během bouřky, jejíž přívaly deště na některých místech zaplavily silnici. Zatímco menší auta mnohdy uvízla, my jsme projeli vše. Ovšem jak se ukázalo, vybralo si to svou daň. Ztratili jsme SPZ.

Jezerní oblast

Ztráta SPZ auta v zahraničí je větší problém, než byste si v první moment možná mysleli. Bez registrační značky nesmíte pokračovat v cestě. Auto smí na silnici pouze jako odtahované (a to navíc odtahovou službou). I kdybychom to riskli a náhodou bez pokuty přejeli Anglii, bez chybějící SPZ by nás nepustili ani na trajekt, ani do tunelu zpět na pevninu. 😔

Jezerní oblast

V lehké panice jsme se nejdřív vyptali řidičů aut aut, která na parkoviště dojela po nás. Nikdo ale povalující se SPZ neviděl. Protože jsme na vzdálenosti asi 10 km projeli vodou několikrát, nedokázali jsme určit přesné místo. A tak jsme zase sbalili auto, dětem dali do rukou nouzové svačinky a vyrazili hledat.

Do západu slunce nezbývalo moc času, ale nástup tmy nebyl to jediné, z čeho jsme měli obavy. Voda ze silnice v prudkém kopci odtékala kanálem do potoka, kdyby se SPZ dostala tam, odpluje jako loďka a už ji neuvidíme.

Byl na nás asi legrační pohled. Sunuli jsme se asi 5km/hod, oba nalepeni na čelním skle. Musíme ji najít! Jak brodů postupně ubývalo, začínalo nám docházet, že možná budeme muset přejít na plán B. Ten jsme ale ještě zdaleka neměli.

Najednou jsem koutkem oka uviděla záblesk. Muž skočil rovnýma nohama do vody. Bylo mu jedno, že ji má skoro do půlky lýtek. Byla tam! SPZ přehnutá na půl, ale naše! Nikdy jsem neviděla kus plechu tak ráda!

Zatímco jsem pak vařila večeři, Muž obě naše SPZ přivrtal. Tenhle stres už zažít nechceme! 😉

Idyla v Jezerní oblasti

Jezerní oblast nám učarovala. Rozhodně se sem chceme vrátit, až budou děti větší. Možnosti turistiky jsou tu prakticky nekonečné, ale v jejich čerstvých 2 a 5 letech to zatím nebylo ono.

Perlička na závěr: Jezerní oblast si zaslouží svůj název. Na nějakou vodní plochu tu narazíte prakticky na každém kroku. Přesto na otázku Kolik jezer (lakes) je v Jezerní oblasti? existuje překvapivá odpověď. Jen jedno – technicky je totiž pouze Bassenthwaite Lake jezerem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *