Chorvatsko na přelomu podzimu a zimy

Praha se halí do smogu a my vyjíždíme na Jadran. Jsme zvědaví, jaké bude Chorvatsko v době, kdy v Čechách již obchodní domy vyhlásily loveckou sezónu na zoufalé vánočních-dárků-chtivé zákazníky. V letní sezóně ho zná skoro každý, jaké to ale bude, když teplota moře bude kolem 15’C?

Ne, nebyl to dlouho promýšlený plán, prostě se nám nepovedlo odjet dříve.  Já jsem stěhovala kancelář do krásných prostor v Opero, můj Architekt zase finišoval hned několik projektů najednou. V polovině listopadu se ale stal zázrak a ukázalo se, že mohu já, může Architekt, a dokonce je volné i obytné auto, které jsme chtěli vyzkoušet. Takže hurá, jedeme! Ale kam?

Tentokrát je cílem samotná cesta, potřebujeme vyzkoušet auto v plném nasazení. Jenže kde bude na konci listopadu alespoň trochu hezky? Do milovaného Portugalska je to na týden daleko, v Itálii jsme byli nedávno, takže zvítězilo Chorvatsko. V létě jsou jeho přednosti jasné, ale jak to bude vypadat na sklonku podzimu?

Výhodou obytného auta je, že můžete spát kdekoliv…

Doprava

Zatímco v létě slýcháme o samých kolonách, momentálně jsme na silnicích jen my a občas nějaký náklaďák. Když už náhodou potkáme místní, profrčí kolem jako střely. Nikdo tu totiž nedodržuje předepsanou rychlost (vzhledem k nadužívání padesátky je to ale pro zachování zdravého rozumu nutné).

Lidé

Jak to vyjádřit stručně – téměř nikdo tu není, ani turisté, ani místní. V první chvíli jsme si připadali jak v nějakém postapokalyptickém filmu: v poloprázdném městečku ze zahrady zazimovaného domu proběhla kočka, igelitový sáček povlával ve větru a nad horami seděl mrak. Pak se ale pár místních objevilo. Trochu zírali, ale jakmile zjistili, že jsme Češi, byli velmi ochotní, milí a ukecaní.

NP Paklenice, Chorvatsko - už chybí jen Vinnetou!
NP Paklenice, Chorvatsko – už chybí jen Vinnetou!

náklady

Zjišťujeme, že ceny jsou mimo sezónu o 30-100% nižší. Například na Plitvických jezerech v 15hod zavírá kasa, tudíž je pak vstup zdarma, a parkovné se neplatí vůbec. Jediné, co zůstává, jsou poplatky na dálnici, které jsou pro naši dodávku o něco vyšší než pro běžné osobní auto.

Počasí

Sluníčko se většinu času ostýchavě schovává za mraky, ale déšť čeká až na poslední den. Teploty 17-20’C jsou ideální pro obhlídku měst, ale i delší výšlapy. A pro lezení na paklenickém vápně si člověk asi nemůže přát nic lepšího.

NP Paklenice, Chorvatsko
NP Paklenice, Chorvatsko

Podzimní Chorvatsko může působit trochu ospale a pochmurně někde v malých vesničkách, které žijí jen cestovním ruchem. Města naopak zažijete s tím správným šumem studentů, smíchem dětí, klapotem lodiček a zvoněním mobilů. Z toho mohou profitovat všichni ti, kteří si chtějí užít památek naprosto nerušeni. Místo toho, abyste se tlačili s davem fotek chtivých turistů, snažíte se nepřekážet místním spěchajícím na obchodní schůzky. Památky jsou prázdné a ceny příznivé.

Uznávám, na koupačku v moři to není a skvělé opálení si domů také nedovezete, pokud ale chcete trávit dovolenou aktivně, je Chorvatskou skvělou destinací i pro takto pozdní návštěvu.

5 thoughts on “Chorvatsko na přelomu podzimu a zimy”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *