Co musíte vyzkoušet v Benátkách

Na sever Itálie jezdíme většinou hlavně do hor. Jednou za dva roky ale spojíme naši lásku k horám se zálibou v architektuře a vyrazíme i do Benátek. Je to jedno z mála měst, kde jsem byla více než dvakrát a vím, že se tam ještě podívám, protože mě pokaždé něčím znovu okouzlí. Ať už jste tam byli, nebo teprve plánujete Benátky navštívit, mám pro vás inspiraci, co stojí za vyzkoušení.

bydlet mimo benátky

Ubytování přímo v Benátkách se může zdát okouzlující, ale z vlastní zkušenosti mohu říct, že mimo město si to užijete víc. Hlavní rozdíl je  v ceně a pohodlí. V Mestre dostanete za stejné peníze daleko lepší a větší pokoj, navíc budete moci zaparkovat přímo u hotelu (věřte mi, že NECHCETE tahat kufry úzkými uličkami plných lidí a do schodů přes mosty, které jsou v Benátkách na každém kroku). Do centra Benátek se dostanete pohodlně autobusem (jízda trvá asi 5 – 10 min a stoji 1,50 EUR, parkování v Benátkách stojí asi 20 EUR/den) a nemáte žádné starosti a omezení (kdo by si u jídla nedal víno, když je v Itálii, že?).

Tip: My máme oblíbený kemp, na který nedáme dopustit, protože za příjemný peníz tu mají výborné služby. A autobusová zastávka je prakticky hned před ním. 🙂

Náměstí San Marco, Benátky
Náměstí San Marco, Benátky

Jezdit vodním autobusem

Dříve se mi několikrát stalo, že jsem se zasnila a představovala si, jak některé místo asi vypadá z vody. Jenže gondola stojí 100 EUR, což není cena, již bych byla ochotna zaplatit za 30 minut srandy. Daleko více si toho stihnete prohlédnout z waporetta – tedy z vodního autobusu. Jedna jízda stojí 6,50 EUR, což se sice v porovnání s obyčejným autobusem vypadá drahé, ale třeba trasa od vlakového nádraží na Giardiny trvá hodinu a máte při ní Benátky jako na dlani. Nejste-li zdatní chodci, kupte si jednodenní jízdné za 20 EUR a můžete se vozit do omrzení. 🙂

Tip: Většina lidí se tlačí hned u vstupu na loď, nebo spěchá zabrat místo uvnitř. Když ale dojdete až na záď, budete mít nejlepší výhled.

Romantická projížďka gondolou je pro našince drahý špás
Romantická projížďka gondolou je pro našince drahý špás

najít si příjemné místo mlsat a relaxovat

Na první pohled se to může zdát jako oříšek. Centrem Benátek se totiž téměř nonstop vine had natěšených turistů, které zajímá jediné – jak se co nejrychleji dostat na to slavné náměstí San Marco. Mají za to, že to je to nejdůležitější, ale přitom si tak Benátky vůbec neužijou. Zpomalte, najděte si v některé z okrajových čtvrtí nějakou pěknou restauraci či kavárnu a nehoňte se. Začnete si všímat kouzelných detailů a možná i na chvilku okusíte dolce far niente – italské kouzlo nicnedělání.

Tip: Pokud chcete šetřit, zajděte si do pekárny Farini. Je jich v Benátkách několik a všude seženete vynikající pečivo, dezerty a hlavně výbornou pizzu za pár euro. Vezměte si kousek sebou, posaďte se na dřevěné molo poblíž mostu Rialto a bavte se ruchem na kanálu.

Canal Grande, Benátky
Canal Grande, Benátky

navštívit bienále architektury

Bavilo mě před dvěma lety a užila jsem si ho i letos. Dostanete se do úžasných prostor, které jsou jinak nepřístupné a navíc uvidíte spoustu zajímavých lidí. Letos jsem si více než dřív uvědomila, kolik umělců a extravagantně oděných lidí Bienále navštěvuje.

Tip: Pokud máte čas, kupte si vstupenku na 48 hodin – v klidu si tak projdete obě výstavní sekce. Kdybyste si měli vybrat jen jednu z nich, pro krásné počasi doporučuji Giardini, pro deštivé Arsenal.

Biennale architettura 2016
Biennale architettura 2016

Co se v Benátkách osvědčilo vám?

Ocením vaše komentáře a postřehy!