[:cs]
Já si prostě nemůžu pomoct! Když už mě do něčeho nedostrká Muž, vymyslím si na sebe něco nového sama. Před čtyřmi lety mě zaujala Bikram yoga. Já sice potřebuji zpomalit (říkají všichni kolem mě), ale ještě u toho zároveň musím nějak posouvat svoje hranice (říkám já). Obyčejná jóga se mi zdála příliš snadná, a tak jsem hledala větší výzvu. Bikram yoga mi to bohatě splnila. Během první lekce jsem porušila veškerá doporučení, takže to se mnou celkem zamávalo. Po těch dalších už jsem si našla cestu k tomu, jak si těch devadesát minut dřiny užít. Tady je pár mých doporučení, pro každého, kdo by chtěl s Bikram yogou začít.
Nejprve bych ráda vyvrátila mýty o nesnesitelném vedru. Ano, 42°C je hodně, ale dá se to zvládnout. Zvlášť, když na rozdíl ode mě celý den hodně pijete (na místě už to nedoženete), jíte nejpozději dvě hodiny před lekcí a dodáte tělu trochu cukru (mně stačilo napodruhé trochu osladit čaj medem).
Moje další obava byla ze zápachu. Představovala jsem si, jak se tak normálně lidi v létě potí v tramvaji a smrdí. Kdepak! Na Bikram yoze se potíte tak, že se pot uvolňuje z každičkého póru na těle (ať už jste použili antiperspirant či nikoliv), takže se během několika minut koupete ve vlastní šťávě. Kůže se tak trochu propláchne, ale díky tomu také nepáchne. 🙂 Navíc se sál po každé lekci uklízí, proto není nutné se o hygienu bát.
Také jsem se bála, jestli nevadí, že o józe vůbec nic nevím. Ale kdepak! Bikram yogu může praktikovat i ten, kdo nikdy žádnou jinou jógu ani nezkoušel. Jedno z kouzel Bikram je, že se cvičí stále stejná sestava, proto už napodruhé víte, co vás čeká.
moje první bikram yoga
Nemýlila jsem se v tom, že budu opět vyčnívat. Ano, i tady působím jako žirafa mezi gazelami a s nervozitou vypadám ještě navíc přísně. Bojuji statečně, dokud mi instruktorka nedá pokyn, abych si hned sedla. Při pohledu do zrcadla je mi jasné proč – jsem jediná bílá mezi rudými. Z obličeje mi zmizela krev, takže to motání hlavy byl asi příznak mdloby. S mým nízkým tlakem to asi není nic divného.
I přesto, že jsem několik minut musela nechat svůj krevní tlak dosáhnout normálních hodnot, dala jsem si slušně do těla. Překvapivě však nemohu říct, že by mě Bikram yoga vyčerpala. Naopak, krásně jsem si psychicky odpočinula, prohřála se a protáhla jako nikdy.
Druhý den jsem zjistila, kolik svalů na těle mám, aniž bych o nich kdy věděla. Třetí den jsem nemohla pomalu ani chodit, ale dle doporučení jsem se vypravila na další lekci. V prvních deseti dnech je totiž dobré chodit co nejvíce, aby se do toho člověk dostal. Mně to rozhodně pomohlo. 🙂
Jak se nachystat na lekci
Tekutiny
Asi vás to nepřekvapí, ale to nejdůležitější je pít. V den lekce bychom měli vypít alespoň dva litry tekutin, což byl pro mě ze začátku nepřekonatelný úkol. Musela jsem se naučit pít během dne před lekcí, protože jinak mě po ní bolí hlava. Vřele doporučuji neperlivou Magnesii, ale klidně stačí obyčejná voda. Opatrně s kávou, která zvyšuje tlak a dehydruje. Alkohol nepřichází v úvahu. Při ranních lekcích se mi osvědčilo si dát velký hrnek čaje oslazený medem.
Jídlo
V den lekce jezte pravidelně, ale zkuste se vyvarovat těžkým jídlům. Vajíčka jsou prý méně vhodná, ale když si je dám k snídani, většinou mi odpoledne nevadí. Rozhodně už nejezte nic velkého dvě hodiny před lekcí, ale s kručícím žaludkem tam taky nechoďte. A nezapomeňte na svačinu. Já mám po lekci pokaždé hrozný hlad, takže nějaká tyčinka či banán přijde vhod.
Oblečení
Zpotíte se a hodně. Čím méně toho na sobě budete mít, tím lépe, ale chápu, že vám to nemusí být hned příjemné. Na první lekci stydlivkám doporučuji 3/4 legíny (nebo elastické šortky), sportovní podprsenku a tílko. Časem se osmělíte a na další lekci tílko odložíte, možná si dokonce pořídíte nějaký minimalistický jogínský obleček třeba ZDE.
Ponožky nebudete potřebovat, cvičí se naboso. Ale doporučuji vzít si s sebou náhradní spodní prádlo, protože na vás skutečně nezůstane suchá ani nit. 🙂
Vybavení
Cvičí se na jogamatce, na kterou si roztáhnete osušku. Do sálu si kromě toho smíte vzít ještě láhev s vodou (doporučuji nesycenou, neslazenou vodu, 1- 1,5 litru). Studio je vybaveno, takže si můžete vše potřebné za poplatek opatřit i na místě. K tomu ještě nezapomeňte toaletní potřeby a osušku do sprchy. Fény ve studiu jsou.
A je to! Teď už zbývá se jen odhodlat a začít. 🙂 Krásné pocení!
Máte s Bikram yogou zkušenosti? Jaká poloha je vaše nejoblíbenější?[:]
Marti, to zní super. Za týden přejíždím do Kanady a tam vím, že tahle joga hodně frčí (teda pokud je bikram joga to samé jako „hot yoga“). Tak se těším, že to také vyzkouším 🙂 Přeji krásný a úspěšný nový rok 2018 !
Ludmilo, kam přesně se do Kanady chystáte? Moje sestra žije ve Vancouveru.
Hot joga je souhrnný název pro jogy praktikované ve vytopeném sále. Liší se ale teplotou, délkou lekce i cviky. Naproti tomu Bikram yoga se cvičí na celém světě ve stejných podmínkách a ve stejné sestavě 26 pozic. Pro mě osobně je toto důležitý faktor, protože mě motivuje vidět pokroky a zároveň mě uklidňuje vědomí toho, že vím, co přijde 🙂
Do nového roku přeji hodně zdraví, lásky a cestovatelských zážitků!
Ahoj Ilono,
děkuji moc za příspěvek. Nadpis trochu reaguje na typické FB nářky na to, že lidé na cestování nemají peníze. Bohatší jsme snad nikdy nebyli, přesto si řada lidí cestování nemůže dovolit. Cestují v exponované – tedy dražší – termíny, špatně plánují. Myslím, že levné cestování potřebuje právě spoustu času a flexibility a snažila jsem se poradit, jak k obojímu dospět.
Hodně cestovatelských zážitků,
Martina