6 důvodů proč navštívit Plitvická jezera

Překvapilo mě, že i když se do Chorvatska každoročně vydá stovky tisíc Čechů, tak jen část z nich si udělá zajížďku a navštíví kouzelné údolí Plitvických jezer. Mě naprosto uhranula, takže tady je šest důvodů, proč byste je při své dovolené neměli minout ani vy.

Jedinečné barvy jezer

Snad to nebude znít jako klišé, ale takovou modř jsem ještě neviděla. Každé z jezer má přitom vlastní odstín, takže vás znovu a znovu překvapí svou nádherou. Voda je nádherně čistá a průzračná, možná vás tedy zamrzí zákaz koupání. Na druhou stranu asi všichni víme, že by ale jinak tak krásná nezůstala…

Jedinečné barvy Plitvických jezer

Tajuplné jeskyně a zákoutí

Plitvická jezera vznikla propadem obrovských jeskyní. Některé jejich menší „sestřičky“ se zachovaly a dokonce se do nich můžete podívat. Různých romantických zákoutí je všude habaděj, takže pokud budete mít štěstí a vyhnete se davům, budete si připadat jako páni vlastní vodní říše.

Brzy ráno, pozdě odpoledne nebo když je trochu horší počasí máte šanci, že v parku bude méně lidí.

příjemné klima

Jezera jsou obklopena zalesněnými kopci, takže i v tom největším horku kolem nich najdete stín a svěží vzduch. A kde není les, tam je vodopád, jehož vodní tříšť vás zcela jistě osvěží.

Čím více vody, tím krásnější scenérii vodopády vytvářejí.

ideální dovolenkový pohyb

Chorvatsko je země skvělého jídla. Pokud jste se přejedli a máte pocit, že potřebujete trochu pohybu, tady můžete nachodit spoustu kilometrů. A chůzí se přece skvěle hubne!

Dřevěné lávky a chodníčky, lesní stezky i asfalt. Nazujte pohodlné boty a obejděte klidně celou trasu K!

každý si tam najde to své

Kolem jezer se proplétá několik různě dlouhých a náročných tras., takže si vyberou rodiny důchodci, rodiny s dětmi i sportovní nadšenci. Nejkratší trasa A má asi 3,5 km a měla by vám zabrat 2-3 hodiny, zatímco nejdelší K je dlouhá skoro 19 km a strávíte na ní 6-8 hodin.

Tip: nemusíte se nutně držet jen „své trasy“, ztratit se prakticky nemůžete. Také se nemusíte bát, že vám dojdou síly. Přes jezera jezdí čluny a po jednom břehu také vláček, který vám usnadní stoupání zpět k parkovišti.

Plitvice trasa A
Plitvice trasa A

Natáčel se tam vinnetou

Jedním z poznávacích znamení léta je, že v televizi dávají Vinnetoua. Můj nejoblíbenější díl byl vždy Poklad na stříbrném jezeře a ten se točil právě na Plitvických jezerech. Fanoušci kultovní indiánské série nejvíce ocení trasu B, na které navštívíte nejznámější místa z filmu a to včetně jeskyně s pokladem.

Už náčelník Apačů věděl, že v Plitvicích je krásně…

Jezdíte na dovolenou do Chorvatska? A už jste byli v Plitvicích? Jak se vám tam líbilo a kterou trasu jste absolvovali?

1 komentář na „6 důvodů proč navštívit Plitvická jezera“

  1. Tienes los foros muy bonitos! A nová platforma blogu se na androidu na cestě Torontským metrem zobrazuje výborně. Na základě tohohle blog postu jsem revidoval svou krabičku na Chorvatsko! T*

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *