Kde si vybrat ubytování na Madeiře

[:cs]

Madeira je sice relativně malý ostrov, ale je natolik rozmanitá, že bydlet na jedné straně znamená úplně jinou zkušenost, než na straně druhé. 🙂 Asi první otázka, kterou je třeba si položit při výběru vhodného ubytování, je: Co chcete na Madeiře dělat? Možností aktivit máte na Madeiře celou řadu.

My jsme si pobyt rozložili mezi Funchal (čtěte Funšal) a Porto da Cruz. Z hlavního města jsme vyráželi na výlety kolem ostrova a na severu jsme pak surfovali. Tohle rozložení mohu vřele doporučit, ale pokud se vám nechce se v průběhu dovolené stěhovat, nevadí, Madeiru můžete procestovat i tak.

Funchal, Madeira
Hlavní město Madeiry leží v prudkém kopci. Výhled zajištěn, posílení hýžďových svalů též.

Funchal

Logická volba, pokud si přejete být v centru dění. Je to vlastně jediné skutečné město na ostrově, zbytek jsou spíš takové vesnice a vesničky. Hlavní město má jednoznačně nejlepší dopravní spojení, takže pokud uvažujete o cestování autobusy, tady budete mít jistotu, že vám vždycky něco pojede.

Na druhou stranu tu je přece jen trochu špinavější oceán a klasická pláž chybí úplně, proto Funchal není na povalování u moře. Jinak v něm najdete všechny radosti přímořského letoviska: luxusní hotely, restaurace s rybami a dalšími mořskými potvorami, stánky s místními delikatesami, nabídky na okružní jízdy i plavby, pravidelné trhy, obchodní centra, bary…

Funchal, Madeira
Městská „pláž“ ve Funchalu

Pokud si budete hledat vlastní bydlení, počítejte s tím, že co není přímo na pobřeží, je v kopci. A to v opravdu hodně prudkém kopci (rozdíl mezi centrem a okrajovou částí města je asi  600 výškových metrů!). Jestliže se nechcete stát závislými na autobusu, nebo neustále bojovat o parkovací místo, doporučuji se ubytovat tak, abyste z centra zvládli na apartmán dojít (v každém stavu). 🙂

Levnější ubytování možná najdete i v přilehlých aglomeracích. Výhodou je, že do některých zajíždí i žluté, městské, autobusy z Funchalu, takže máte zajištěné spojení s centrem.

ubytování Funchal, Madeira
Výhled z naší terasy

Tip pro páry: bydleli jsme tady a bylo to super. Pokud využijete k objednání tento odkaz, dostanete na ubytování slevu a já na oplátku kredit pro budoucí cestu. Win-win! 🙂

Ubytování na Severozápadní straně ostrova

Sever je celkově zelenější a nedostupnější, protože se na něm oproti jihu trochu více drží mraky. Jeho pobřeží má krásně dramatický charakter způsobený tokem lávy. Ta vytvořila na řadě míst krásná vulkanická jezírka, která umožňují úžasné koupaní kombinující výhody bazénu (teplejší voda) a oceánu (slaná voda a rybky). Nejznámější jezírka jsou v Porto Moniz, což je také centrum severozápadní části ostrova.

Madeira
Lávový bazén v Porto Moniz

Jihozápad ostrova

Ideální pro milovníky zapadlých přímořských vesniček. Třeba v Jardim do Mar jako by se zastavil čas. Můžete tu hodiny sedět na malé promenádě a koukat se do vln, nebo si zašnorchlovat mezi útesy. Nenajdete tu žádný velký hotel a dostat se sem lze jen autem, ale zase máte jistotu, že vás tu nebudou rušit davy. Do uzounkých uliček by se stejně nevešly. 🙂

Chcete romantiku? Pobřeží západně od Funchalu je plné krásných vesniček.

ubytování na Jihovýchodě

Nejprůmyslovější oblast ostrova. V Santa Cruz je letiště, o kterém jsem již psala, že je pro piloty někdy oříšek. V Canicalu je pak velký přístav a rafinerie. Mezi nimi se nachází Machico, které profil oblasti trochu zlepšuje. Najdete v něm písečnou pláž i malý aquapark, ale jinak je dopravním uzlem pro cesty autobusem na severovýchod a na golfové hřiště.

Milovníky luxusního jachtingu bude ale zajímat Canical, respektive resort ještě kousek na východ od něj. Quinta Do Lorde Quinta do Lorde Resort Hotel Marina je poslední civilizace před pustým poloostrovem Sao Lourenco. Je to uzavřený komplex vilek s nádhernou marinou, který působí jako z jiného světa.

Poloostrov Sao Lourenco je úplně jiný než zbytek ostrova

Severovýchod

Moje nejoblíbenější část ostrova. Najdete tu národní parky, krásné vesničky, spoustu levád a dalších možností na výlety. No a hlavně tu sídlí naše (již) oblíbená surfová škola Calhau surf school.

Idylka v Porto da Cruz, kde jsme měli po část našeho pobytu zajištěno ubytování a surfové lekce.

Kromě surfování tu můžete hrát golf, ale hlavně degustovat místní specialitu – rum. Vyrábí se přímo v Porto da Cruz a do malé palírny se můžete kdykoliv podívat. Turisté jsou vítáni i během pracovní doby, což doporučuji vyzkoušet! Je to zážitek, když vidíte ty zašlé stroje pářit, klapat a syčet. V malém obchůdku pak můžete ochutnat možné i nemožné variace. Madeiřané totiž zásadně dělají rum s příchutí nějakého ovoce (asi aby pak byl silnější).

Bez rumu z Madeiry neodletíte 🙂

Přes již zmíněné AirBnB či TripAdvisor je možné si pronajmout na Madeiře obytné auto. Určitě to bude skvělý zážitek, ale doporučuji to jen opravdu vyježděným řidičům. Silnice jsou velmi příkré a klikaté. Vyhýbání se protijedoucím autům může být oříšek i pro osobní vozy, natož pro obytňák.

Madeira mě okouzlila a rozhodně jsme na ní nebyli naposledy. Už se těším, až budu plánovat naši příští cestu a ubytování. Která část ostrova (by) se nejvíc líbila vám?

[:]

5 komentářů na „Kde si vybrat ubytování na Madeiře“

  1. Super článek! My měli Madeiru v plánu v lednu, bohužel to nějak nevyšlo, ale snad se tam někdy podívám. Fotky z míst jsou opravdu krásné. ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *