Správce majáku

Představte si, že žijete kdesi na pobřeží v Maroku a vaší jedinou starostí je pečovat o malý maják. Jak by asi vypadal váš den?

Ráno vstanete a jako rozvičku si vyběhnete těch pár schodů nahoru, abyste maják zhasli. Rozhlédnete se po okolí a zhodnotíte vlny na okolních plážích. Kde se bude dnes nejlépe surfovat? Dolů se svezete po zábradlí, je už za ty roky krásně “uhlazené”.
Na terase svého domku posnídáte, popovídáte si se sousedy a vzkážete, kde vás najdou, kdyby něco. Tím “něco” jsou míněni otravní turisté, co tu tak 1-2x do týdne zastaví, protože se jim maják, bůh ví proč, zdá romantický. Pokud se neukážou, máte celý den pro sebe, a tak nerušeně surfaříte nebo rybaříte dle chuti a potřeby.

Večer si dáte schody na maják ještě jednou. Stiskem tlačítka se rozsvítí malá žárovička, díky systému skel bohatě stačí.

Když se tu objeví návštěva, nasadíte kamarádský výraz a přeochotně ji provedete po svém malém království. Pokud jsou nadšenci jako my se surfařem, budou dělat “och” a “ach” nad stářím majáku, romantikou tohoto povolání i výhledem na oceán. Dole je necháte prohlédnout si obrovskou návštěvní knihu, kde se budou pídit po svých krajanech. Za to je potom nezapomenete pěkně “podojit” Přece jen jim prohlídka trvala celých 20 minut a vy si k platu správce chcete trochu přilepšit. 50 dirhamů se hodí vždycky. Teď už jen zamávat a můžete se opět věnovat sladkému nic nedělání, tedy až do soumraku, kdy bude potřeba ty schody vyběhnout znovu.

Do bydlení tu tedy rozhodně neinvestují…

Ocením vaše komentáře a postřehy!