Jak si užít dlouhý let?

Moje cesta do Patagonie byla spojena s mnohými “poprvé” a jedním z nich byl i let přes oceán. Jenže když jsem si do vyhledávače zadala “dlouhý let”, objevily se mi samé články na téma “jak to přežít”. Vyděsilo mě to tak, že jsem celý svůj první transatlantický let čekala, kdy přijde něco strašného. A nepřišlo. Naopak, let jsem si užila a budu moc ráda, když si svůj příští dlouhý let užijete i vy.

Co můžete udělat proto, abyste si užili mnohahodinovou cestu letadlem?

Základem je vybrat si správný let

Pokud sbíráte míle, začněte hledáním letu u své společnosti. Jestli ještě “svou” společnost nemáte, tímto letem si ji zvolíte. Čím delší a dražší let si totiž koupíte, tím více mílí se vám přičte a tím větší výhody v budoucnu budete moci využít. Doporučuji vám tedy vybrat si společnost, kterou budete moci využívat i v budoucnu (létá z vámi preferovaného letiště apod.).

Preferujte lety přes noc

Jakmile letíte déle než 6-7 hodin, preferujte noční přesuny. Většinu letu prospíte a dorazíte odpočatí právě, když v cílové destinaci začíná nový den. Pomůže vám to snést i následky časového posunu.

Marrakéš, letiště
Budete-li na letišti čekat příliš dlouho, nakonec skončíte civěním na strop a ne všechny letiště ho mají tak pěkný jako to v Marrákeši
Vyhněte se dlouhým čekáním na přestupech 

Dlouhé lety jsou většinou spojeny s přestupem na některém z velkých mezinárodních letišť. Snažte se vybrat si takovou kombinaci letů, která vás nebude nutit trávit na letišti víc jak 3 hodiny. Lety si kupte najednou, ideální je mít je u jedné společnosti. I když se to nepodaří, jakmile máte lety na jedné letence, je větší šance, že vám zavazadla přeloží rovnou z letadla do letadla. Ušetříte tak čas jeho vyzvedáváním a dalším check-inem.

Pozor na krátké přestupy 

Opačný extrém je nechat si na přestup méně než hodinu. Potom stačí malé zdržení třeba kvůli počasí a rázem jste o svůj další let přišli. Tady ovšem platí, že je rozhodně lepší mít oba lety s jednou společností. V případě, že vám uletělo letadlo jejich vinou, mají povinnost vám zajistit letenku nejbližším spojem na jejich náklady. Pokud to znamená zůstat někde přes noc, hradí vám letecká společnost i ubytování.

Zvolte správnou leteckou společnost

Bude to ta, u které máte věrnostní program, nebo byste jej chtěli mít. Pokud si nejste jistí, můžete se nechat inspirovat třeba World Airlines Awards. Společnosti jsou tam hodnoceny nejen podle celkové spokojenosti zákazníků, ale také podle jednotlivých leteckých tříd.

U některých aeroliní dostanete klasické jídlo, jinde jen snack (a někde vůbec nic).
Posaďte se správně

Na výběru správného sedadla hodně záleží, ale všichni jsme od nízkonákladovek zvyklí nechávat je, aby nás usadili sami. Tentokrát máte možnost ovlivnit, kde budete sedět, využijte to! Já osobně vděčím za klidné spaní Seat Guru. Stačí zadat číslo letu, nebo přímo typ letadla, a zobrazí se vám plánek paluby s barevně označenými sedadly, kterým je lepší se vyhnout. Snadno se přesvědčíte, zda se vyplatí si připlatit za vyšší komfort, nebo jestli vám bude vyhovovat běžná economy. Já osobně preferuji sezení v zadní části letadla. Říká se, že při leteckých haváriích je tam větší pravděpodobnost přežití, ale hlavně tam bývají menší fronty na toalety. 🙂

Rozhodnutí okénko vs. ulička záleží na vaší výšce. Jakmile máte nad 170 cm, doporučuji uličku, lépe si natáhnete nohy. Cestovatelé menšího vzrůstu mohou naopak využít možnosti opřít se u okénka.

Obsah příručního zavazadla
Je dobré počítat se situací, že vaše kufry nedorazí. Myslete na to při balení kabinového zavazadla, ušetříte si spoustu obtíží.
Chytře si sbalte

Možná budete potřebovat příruční zavazadlo nacpat k prasknutí. Nevadí, ale rozhodně si s sebou vezměte lehkou plátěnou tašku, kterou si s pár nezbytnostmi necháte pod nohama. Nebude vám překážet, ale budete mít poruce vše potřebné bez toho, abyste neustále šplhali do prostoru nad vámi. Také je pak menší šance, že v letadle něco zapomenete.

Já se neobejdu bez: zápisníku Midori, kde mám pas, letenku a tužku, sluchátek, telefonu se zásobou písní a filmů, knížky/časopisu/sudoku, nafukovacího polštářku, balzámu na rty, malého krému na ruce a žvýkaček.

Dobře se nalaďte
Naplánujte si den odletu tak, abyste byli co nejvíce psychicky v klidu a co nejvíce se hýbali. Mně osobně udělala moc dobře ranní lekce Bikram yogy. Uklidnila jsem se, protáhla se a unavila tak, že se moje tělo na těch spoustu hodin v letadle vysloveně těšilo.
Hodně pijte
Vodu nebo džus. Vyhýbejte se alkoholu, kávě a černému čaji, zbytečně by vás dehydratovaly. A není nic horšího než bolest hlavy způsobená nedostatkem tekutin (známe z kocoviny, že).
Bavte se!
Ať už letíte na dovolenou či pracovně, létání je zábava, tak si to užijte!
Šťastnou cestu a těším se na vaše tipy!

Ocením vaše komentáře a postřehy!