Moje cesta do Patagonie byla spojena s mnohými “poprvé” a jedním z nich byl i let přes oceán. Jenže když jsem si do vyhledávače zadala “dlouhý let”, objevily se mi samé články na téma “jak to přežít”. Vyděsilo mě to tak, že jsem celý svůj první transatlantický let čekala, kdy přijde něco strašného. A nepřišlo. Naopak, let jsem si užila a budu moc ráda, když si svůj příští dlouhý let užijete i vy.
Co můžete udělat proto, abyste si užili mnohahodinovou cestu letadlem?
Základem je vybrat si správný let
Pokud sbíráte míle, začněte hledáním letu u své společnosti. Jestli ještě “svou” společnost nemáte, tímto letem si ji zvolíte. Čím delší a dražší let si totiž koupíte, tím více mílí se vám přičte a tím větší výhody v budoucnu budete moci využít. Doporučuji vám tedy vybrat si společnost, kterou budete moci využívat i v budoucnu (létá z vámi preferovaného letiště apod.).
Preferujte lety přes noc
Jakmile letíte déle než 6-7 hodin, preferujte noční přesuny. Většinu letu prospíte a dorazíte odpočatí právě, když v cílové destinaci začíná nový den. Pomůže vám to snést i následky časového posunu.

Vyhněte se dlouhým čekáním na přestupech
Dlouhé lety jsou většinou spojeny s přestupem na některém z velkých mezinárodních letišť. Snažte se vybrat si takovou kombinaci letů, která vás nebude nutit trávit na letišti víc jak 3 hodiny. Lety si kupte najednou, ideální je mít je u jedné společnosti. I když se to nepodaří, jakmile máte lety na jedné letence, je větší šance, že vám zavazadla přeloží rovnou z letadla do letadla. Ušetříte tak čas jeho vyzvedáváním a dalším check-inem.
Pozor na krátké přestupy
Opačný extrém je nechat si na přestup méně než hodinu. Potom stačí malé zdržení třeba kvůli počasí a rázem jste o svůj další let přišli. Tady ovšem platí, že je rozhodně lepší mít oba lety s jednou společností. V případě, že vám uletělo letadlo jejich vinou, mají povinnost vám zajistit letenku nejbližším spojem na jejich náklady. Pokud to znamená zůstat někde přes noc, hradí vám letecká společnost i ubytování.
Zvolte správnou leteckou společnost
Bude to ta, u které máte věrnostní program, nebo byste jej chtěli mít. Pokud si nejste jistí, můžete se nechat inspirovat třeba World Airlines Awards. Společnosti jsou tam hodnoceny nejen podle celkové spokojenosti zákazníků, ale také podle jednotlivých leteckých tříd.
Posaďte se správně
Na výběru správného sedadla hodně záleží, ale všichni jsme od nízkonákladovek zvyklí nechávat je, aby nás usadili sami. Tentokrát máte možnost ovlivnit, kde budete sedět, využijte to! Já osobně vděčím za klidné spaní Seat Guru. Stačí zadat číslo letu, nebo přímo typ letadla, a zobrazí se vám plánek paluby s barevně označenými sedadly, kterým je lepší se vyhnout. Snadno se přesvědčíte, zda se vyplatí si připlatit za vyšší komfort, nebo jestli vám bude vyhovovat běžná economy. Já osobně preferuji sezení v zadní části letadla. Říká se, že při leteckých haváriích je tam větší pravděpodobnost přežití, ale hlavně tam bývají menší fronty na toalety. 🙂
Rozhodnutí okénko vs. ulička záleží na vaší výšce. Jakmile máte nad 170 cm, doporučuji uličku, lépe si natáhnete nohy. Cestovatelé menšího vzrůstu mohou naopak využít možnosti opřít se u okénka.

Chytře si sbalte
Možná budete potřebovat příruční zavazadlo nacpat k prasknutí. Nevadí, ale rozhodně si s sebou vezměte lehkou plátěnou tašku, kterou si s pár nezbytnostmi necháte pod nohama. Nebude vám překážet, ale budete mít poruce vše potřebné bez toho, abyste neustále šplhali do prostoru nad vámi. Také je pak menší šance, že v letadle něco zapomenete.
Já se neobejdu bez: zápisníku Midori, kde mám pas, letenku a tužku, sluchátek, telefonu se zásobou písní a filmů, knížky/časopisu/sudoku, nafukovacího polštářku, balzámu na rty, malého krému na ruce a žvýkaček.