Výhody a nevýhody různých způsobů, jak se naučit anglicky

Nemusí se vám to líbit, ale dneska už to bez jazyků zkrátka nejde. Angličtina je základ, přesto s ní mnozí stále zápasí. Naštěstí existuje spousta možností, jak se anglicky naučit. Pokud jste samouci, zvládnete to i zadarmo! Představuji vám několik způsobů, jak se naučit anglicky (nebo další jazyk), tak abyste si pro sebe mohli snadno vybrat to pravé.

Duolingo

Doporučuji každému napotkání. Jednoduchá aplikace, která je zdarma a mám ověřeno, že funguje. Krátká cvičení na slovíčka a základní gramatické jevy jsou doplněna jednoduchými poslechy. Pokud si zapnete mikrofon, máte možnost si potrénovat i vlastní výslovnost.

Mě osobně na ní nejvíc baví, že aplikace sama sleduje váš pokrok v čase. Pokud pár dní nestudujete, prostě vás navede si některá cvičení zopakovat. Lekce se vám odemykají postupně, abyste nemohli přeskakovat a měli zaručeno, že jste nic důležitého nevynechali.

Vyzkoušeno: Po dvou měsících denního studia italštiny s Duolingem prakticky pouze na cestě z a do práce jsem odletěla do Milána. V jazykové škole jsem rozřazovací testy (písemku a pohovor v italštině) zvládla tak, že mě dali mezi studenty intenzivně studující už třetí týden.  Nikdo mi nevěřil, že jsem do té doby na italštinu nikam nechodila.

Duolingo
Ukázka z aplikace Duolingo – v mém případě se jedná o studium italštiny přes angličtinu 🙂
Výhody
  • Je to zdarma.
  • Krátká cvičení jsou ideální do autobusu či tramvaje.
  • Stačí pár minut několikrát denně.
  • Můžete si nastavit intenzitu, jakou chcete studovat, i připomínání.
  • Jakmile zvládnete angličtinu, můžete se přes ní bezplatně učit další jazyky.
  • Potřebujete-li skupinovou motivaci, můžete se přidat do studijního týmu, nebo se spojit s přáteli.
Nevýhody
  • Musíte být na wi-fi či mít zapnutá data (ale aplikace není náročná).
  • K pochopení složitější gramatiky si asi k ruce budete muset vzít klasickou učebnici. (Nebo ji cvičit tak dlouho, až se chytnete).
  • Možná vás bude zarážet výběr slovíček a vět ve stylu „Ema má mísu.“ Inu je to zkrátka zdarma.
  • Budete mít daleko pokročilejší písemný projev a porozumění, než mluvení. Jakmile se dostanete dál, bylo by dobré to kombinovat s dalšími způsoby studia.

Aplikace Mooveez

Narovinu musím přiznat, že na tvorbě této aplikace se tak trochu podílím. Týká se to ale verzí pro zahraničí, proto mám vůči vám čisté svědomí. ?

Jak to funguje – bezplatně si stáhnete aplikaci a do ní si stahujete/kupujete filmy, které máte rádi, chcete je vidět, nebo odpovídají vaší obtížnosti. Následně máte možnost si film pustit s anglickým přepisem a českým překladem. V čem je to jiné oproti titulkům?

Mooveez - jak se naučit anglicky
Nabídka filmů v aplikaci Mooveez se neustále rozšiřuje. Už teď ale obsahuje zajímavý průřez aktuálními hity a osvědčenými klasikami, takže si vybere každý, kdo se chce naučit anglicky.

Mnozí si asi pouštíte filmy s titulky staženými z internetu. Tam ale mnohdy bývají chyby. Co je ale největší úskalí titulků, je zkratka, která je v nich použita. Poslechem zkrátka vstřebáme víc informací, než stihneme za stejný čas přečíst. Proto je jasné, že tvůrci titulků, kteří mají k dispozici jasně ohraničený čas, musí hodně zkracovat. V titulcích překlad obsahuje třeba jen 70 % toho, co je ve skutečnosti řečeno.

V aplikaci Mooveez o nic nepřijdete, tady je překlad kompletní. ? A dozvíte se tu navíc leccos ke gramatice i společensko-politickým souvislostem. V poznámkách, které lze samozřejmě i vypnout, si totiž můžete rozšířit gramatiku i svou znalost anglo-amerického prostředí.

Vyzkoušeno: U filmu Forrest Gump se v dabované verzi leccos ztratilo v překladu. Až v Mooveez jsem se dozvěděla, nejen že křestní jméno Forrest je odvozeno od Nathana Bedford Forresta – generála konfederační armády a zakladatele Ku Klux Klanu, ale hlavně že Gump zní podobně jako anglicky „gimp“, což znamená „kulhavý mrzák“. Chudák Forrest… ?

Mooveez
Funkce „Poznámky“ v praxi – vysvětlení jazykového jevu či kulturní reference, která pomůže k lepšímu pochopení a znalosti anglo-amerického prostředí.

Jakmile máte pocit, že už dostatečně rozumíte, můžete si český překlad jednoduše skrýt a sledovat film jen s anglickým transkriptem. Uvidíte, že nakonec to zvládnete i bez jakékoliv pomůcky (i tuto možnost v aplikaci najdete)!

Nemáte hlavu na slovíčka, nebo vás prostě jen osloví nějaká hláška, kterou si chcete zapamatovat Konkrétní větu si můžete jednoduše uložit i s překladem a později se k ní vracet a zkoušet si paměť.

Mooveez vás neučí anglicky jen pasivně. Vaše zapojení stimulují cvičení po každé lekci – úseku filmu. Díky nim zjistíte, kolik jste toho zvládli vstřebat pouhým sledováním filmu. 🙂

Mooveez
V aplikaci Mooveez jsou filmy rozděleny na jednotlivé lekce, ke kterým vždy náleží gramatická cvičení.
Výhody
  • Komplexnost aplikace.
  • Profesionalita zpracování: hezké uživatelské prostředí, profesionální překlad, promyšlené funkce.
  • Nabídka filmů- od klasiky jako je Forrest či Pretty Woman po Vlka z Wallstreetu či dokumenty od National Geographic.
  • Jeden film vydá na několik jazykových lekcí, a přitom jste nikam nemuseli, studujete pohodlně z domova.
Nevýhody
  • Nejlépe jej ocení majitelé tabletů či smartphonů s větším displayem.
  • Jedná se o pasivní studium, neprocvičujete mluvení.

Skupinový kurz

Tady se dostáváme trochu na tenký led. Nabídka kurzů je totiž nesmírně široká a je těžké se v ní zorientovat. Na co si dát při výběru pozor?

Hned na začátku se zamyslete, jestli je pro vás skupinový kurz to pravé: Jste schopni pravidelně docházet do vybrané školy (ideálně v řádu měsíců)? Nebudete se mezi cizími lidmi stydět? Pokud máte čas i sebevědomí, můžete začít vybírat.

Možná vás nejprve zaujme cena, ale ta nemusí být přímo úměrná kvalitě. Pokud nemáte přímou referenci z okolí, jděte za těmi, kdo mají kvalitu v náplni práce. Mám na ně výborné reference a je mi sympatické, že nemají reklamu na každém rohu.

Výuka jazyků
Kdo vás bude učit anglicky? Hodná, nebo přísná lektorka? U skupinových kurzů je to vždyky trochu loterie. (fotky z podzimu 2006!)
Výhody
  • Profesionální lektor.
  • Kvalitní zázemí.
  • Benefity pro studenty – studijní aplikace, setkání s lektory na „školních“ akcích apod.
  • Poznáte nové lidi.
Nevýhody
  • Lektor se nemůže soustředit jen na vás.
  • Pokud vám lektor nesedne, vyměníte ho jen obtížně.
  • Pokud se nemůžete zúčastnit, o lekci většinou přijdete bez náhrady.
  • Velmi často je třeba dokupovat si drahé učebnice.
  • Na trhu je opravdu hodně škol, ale kvalita kurzů je často dost nízká.

Vyzkoušeno: Pokud byste chtěli „jen“ doplněk k Duolingu (zvládnete sami studovat slovíčka a gramatiku), doporučuji AM training. Jedná se o levný měsíční kurz, kde se na vás budou zaučovat rodilí mluvčí, kteří si dělají učitelský certifikát. Nepůjde tedy o kontinuální výuku, ale zase zažijete různé přízvuky a „otrkáte se“ při navazování komunikace s cizinci.

Individuální výuka

Rozhodně nejspolehlivější způsob, jak se naučit anglicky. Jak to tak bývá, je taky ale nejdražší, záleží na zkušenostech lektora i tom, že se jedná o Čecha či rodilého mluvčího. Výuka probíhá na vámi preferovaném místě s materiály přesně na míru vašich potřeb. V ideálním případě si u agentury zjistí vaše potřeby a domluví vám první lekci, kde se s lektorem navzájem oťukáte.

Výuka jazyků - jak se naučit anglicky
Během individuálních lekcí se můžete učit anglicky doma v obýváku, v kavárně, v práci či přímo v prostorách jazykovky. Záleží na tom, kde je vám to příjemné.
Výhody
  • Výuka je ušita přesně vám na míru.
  • Máte větší časovou flexibilitu (snáze si lekce v případě potřeby přesunete, nepropadnou vám).
  • Lektor se celou lekci věnuje pouze vám.
Nevýhody
  • Cena – náklady na lekci se nerozpočítávají mezi další studenty.
  • Nebudete mít žádné parťáky

ZÁVĚR

Naučit se anglicky může dnes opravdu každý. Dávno neplatí, že je to otázka peněz, nebo vycestování na drahé jazykové pobyty. Slušný základ  v cizím jazyce získáte i doma z gauče, potřebujete jen trochu času a snahy. Ale s Mooveez nebo Duolingem to vlastně bude taková hra. Ani nebudete vědět, že studujete. ?

Jak se anglicky učíte vy? Co se vám nejlépe osvědčilo? Nebo ještě bojujete? Pokud se chcete na dovolené domluvit, je správný čas začít s učením. ?

Pokud vás angličtina baví a zároveň nechcete přijít o žádné z novinek zpoza hranic, využijte možnost přihlášení se o ně v pravé liště. Chystám soutěž zaměřenou na angličtinu speciálně pro svoje odběratele, tak ať vám neuteče!

4 komentáře na „Výhody a nevýhody různých způsobů, jak se naučit anglicky“

  1. Angličtinu jsem měla na ZŠ i SŠ, dokonce se mi z ní povedlo i zázrakem odmaturovat, ale nikdy jsem o sobě nebyla schopná říct, že anglicky fakt umím, protože jsem nikdy pořádně neuměla… před pár dny mě to začalo trápit, stáhla jsem si duolingo a alespoň každý den pár minut trénuji 🙂 Děkuji i za další tipy!:)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *