Vstup no nového roku s Miléniem

Dlouho jsem se bránila. K severským státům mám blízko, ale knihy Stiega Larssona mě nelákaly. Vlastně si nejsem jistá, proč jsem se jim tak dlouho vyhýbala. Snad to bylo paradoxně tím, jak moc jsou v Čechách populární. Ale pak tu najednou byly všechny tři díly a tedy výzva, kterou nešlo ignorovat.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/1/1b/Stieg_Larsson.jpg

První díl jsem měla chuť asi po 100 stranách odložit. Z detektivek typu Sběratel kostí (Jeffery Deaver) jsem zvyklá na spád a napětí nastupující celkem rychle. Larsson naopak jako hutný předkrm nejprve servíruje historická fakta, souvislosti a desítky švédských jmen, ve kterých čtenář snadno ztratí přehled. Ti houževnatější se prokoušou k hlavnímu chodu, který je šťavnatý a jen je navnadí na zákusek, který všechny souvislosti delikátně spojí. Tato metafora se ovšem nevztahuje pouze na jednotlivé díly. Docela dobře se hodí pro celou trilogii, kde každý díl sice funguje i samostatně, ale nejlépe samozřejmě chutnají jeden po druhém. 
Muži, kteří nenávidí ženy jsou jako lehký salátek. Mezi jednotlivými lístky se občas objeví něco ostřejšího či pikantního a na dně talíře už vás skoro pálí pusa, ale nemůžete si pomoct a příběh dočtete. Dívka, která si hrála s ohněm nejprve chuťové buňky zklidní. Je opět trochu hutnější, ale jak příběh nabere spád, opět ucítíte známé koření na jazyku. Dívka, která kopla do vosího hnizda kopíruje stejnou strukturu výstavby napětí. Je jako poctivý smetanový dezert, který vám chutná, ale máte pocit, že ho nikdy nedojíte. A když se vám to povede, litujete, že jste si ho nevychutnávali déle.

http://www2.macleans.ca/wp-content/uploads/2009/07/090716t_stieg.jpg

Mohlo to být ještě lepší? Snad jen trochu čtivější, ale to by autor musel vypustit souvislosti a historická fakta, která získal houževnatostí podobnou jeho alter egu – Mikaelu Blomkvistovi. Tím by však knihy přišly o velkou část autentičnosti a staly by se jen další detektivkou, kterou by si možná nikdo nepamatoval.

Ocením vaše komentáře a postřehy!