Nevěříte, že IT může být sexy? Seznamte se s Taťánou le Moigne!

Taťána le Moigne, Operitiv

Někdo možná lituje končícího léta, já naopak netrpělivě vyhlížím blížící se podzim. Letos i proto, že se těším na večery při Operitivu. Jak už jste asi pochopili, fascinují mě příběhy “obyčejných” žen, které se vypracovaly, a přesto žijí úspěšným a po všech stránkách naplněným životem. Neplatí pro ně klišé, že úspěšná žena je ošklivá dračice, která k sobě nepustí chlapa, natož aby si našla čas na rodinu.

V minulém článku o Operitivu jsem vám představovala Michaelu Day. Také má dnešní hrdinka přijala manželovo cize znějící příjmení. Přezdívá se jí “první dáma českého internetu”, což vzhledem k její pozici dlouholeté ředitelky Google pro Česko a Slovensko není nijak šokující. Překvapivý je však první dojem, který na vás Taťána le Moigne udělá. Je až nenormálně normální a nesmírně příjemná. Vystupuje přirozeně a nebýt jejích bohatých vlasů, působila by dokonce nenápadně. Mluví krásnou češtinou, v jejím projevu nenajdete ani stopy po tom, že strávila řadu let v zahraničí a její manžel je Francouz. Přesto je z jejího vystupování jasné, že je to žena na svém místě.

Z princezny královnou

Pozice, o které vlastně mohla kdysi jako bývalá studentka informatiky snít, byla vytvořena na její vlastní žádost. Google jí totiž původně nabízel místo v Londýně. Po letech strávených prací v Microsoftu v Mnichově a britské metropoli Taťána ale chtěla svého syna vychovávat v Čechách. Proto Google přemluvila, aby dal šanci malému českému trhu. Věřila, že jej pozvedne, a to i bez velkého budgetu a teamu. Teprve po půl roce práce k sobě přijala prvního zaměstnance, další přišel až následujícího roku.

Její strategie byla zdánlivě jednoduchá – vylepšit produkt, který je zdarma, a nedělat kolem toho žádné marketingové kreace. V praxi to vypadalo tak, že “naučila” Google vyhledávač morfologii českého jazyka a nechala uživatele, aby sami objevili, jak se tím zlepšil. Jestli úžasné výsledky změn, které přineslo její vedení, Táňu překvapily, skromně o tom pomlčela. Místo toho se během vyprávění snažila klást důraz na nejnovější počiny Googlu v Čechách.

Taťána le Moigne
Ne nadarmo ji časopis Forbes řadí mezi „50 nejvlivnějších žen v České republice“

Přišlo mi, že se jí až osobně dotklo, že v hodnocení online gramotnosti jsme až na 27. místě v Evropě. Dostáváme na zadek od Poláků i Rumunů, a to jsme podle Táni národ inženýrů, který to měl v 90. letech slibně nastartované. Rozhodla se to změnit, a kdo jiný by mohl vzdělávat o online možnostech lépe než Google? Zvlášť “vládne-li” mu v Čechách žena, která se pro inspiraci nebojí jít až ke Komenskému. Internet podle ní naplňuje jeho představy o ideální učebnici. Je to vlastně Škola hrou, Brána jazyků otevřená a Svět v obrazech dohromady. Cestu k této k ní má usnadnit Digitální garáž, ambiciózní projekt, který umožňuje komukoliv zdarma zvýšit svou online gramotnost. Potřebujeme to a budeme to potřebovat ještě více, myslí si Le Moigne, která zároveň věří, že budoucnost bude patřit k těm, jež se dokáží v moři informací na internetu zorientovat nejrychleji.

Le Moigne: „Internet je demokratizace přístupu k informacím“

Ano, na internetu se dá najít spoustu balastu, ale kontrola obsahu není možná. Místo toho je třeba se učit, jak si informace ověřovat. Sama Taťána si velmi vybírá, koho na internetu sleduje a jaká média čte. Práce s obsahem je podle ní stejně důležitá jako to, kolik času na internetu strávíme. Učí to i svého syna, jehož výchova pro ni byla před lety inspirací k tomu, aby založila společnost 4bambiny. Přestože otěže této firmy již předala následovnicím, stále zůstává autorkou několika her o důležitých životních hodnotách. O udržení těchto hodnot se v rodině snaží pořád, i když syn Arsene již navštěvuje francouzské lyceum a má vlastní smartphone. Byl ale jedním z posledních ve třídě, dostal starší přístroj a k dispozici má pouze omezený objem dat. Le Moigne s ním prošla základy bezpečnosti na internetu a apeluje na něj, aby si dával pozor, kolik času surfováním stráví.

Google není učitel, je vyhledávač.

Opero už se chystá na další Operitiv

Přísná je i sama na sebe. Večer telefon odkládá a bere si jej znovu až ráno po snídani, aby dodržovala duševní hygienu. Přiznává, že být off-line je těžké, proto před několika lety podnikla s rodinou několika měsíční cestu kolem světa. Získala trochu odstup a také se jí vrátila chuť do práce. Od té doby se snaží v ní netrávit tolik času, přestože ji naplňuje vyhledávání a podpora mladých talentů. Nadšená je zejména z nárůstu počtu žen, které se zajímají o IT. A na otázku, čím nalákat k počítačům ještě více žen odpovídá: „Jak vysvětli dívkám, že IT je sexy? Podívejte se na mě!“

 

Již 12. září se v Operu chystá další Operitiv. Tentokrát budou hosty Zbyněk Frolík a Halka Třešňáková – herečka (znáte z Kanceláře Blaník), choreografka a Bikram yogínka. Takže já tam určitě vyrazím… A co vy?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *