Organizované nomádství s We Roam

Objevili se u nás v Operu někdy na začátku června. Nejprve se opatrně rozkoukávali, na uvítací party se trochu osmělili, ale i po ní většina během setkání stydlivě klopila zrak. Ukázalo se, že zůstanou čtyři týdny a pak se přesouvají do dalšího města. Takhle to mají tři až dvanáct měsíců, během kterých si pracují pro své zaměstnavatele a zároveň cestují kolem světa. Pestrá skupina, kterou spojuje angličtina (s různými přízvuky), vysoké nároky na rychlost Wi-Fi a na laptopech nálepka We Roam. Ještě jste o nich neslyšeli? Pokud si můžete dovolit pracovat odkudkoliv na světě a platit 2 000 dolarů měsíčně (aktuálně asi 45 000 Kč), můžete se stát jedním z nich.

Různé druhy nomádství jsou teď nesmírně populární a We Roam rozšiřuje spektrum možností o trochu luxusnější zážitek. Cílí na jednotlivce, kteří mají zajištěný vlastní příjem, mohou si dovolit pracovat z různých míst planety, ale na cestování sami se necítí. Pro takové nomády We Roam zařídí na cestách vše: od harmonogramu, přes letenky/jízdenky, bydlení a coworking v cílových destinacích. Z různých koutů světa vyráží několik skupin (letos Polaris, Orion a Lyra), plán cesty je předem znám, takže si můžete vybrat, kde se přidáte. Kolik kontinentů zvládnete, to už je na vás. Můžete se soustředit jen na práci a užívání si letního počasí v aktuálním městě. A když chcete společnost, máte kolem sebe partu dalších Roamerů. Na místech samotných We Roam organizuje výlety, party a workshopy, aby se Roameři na cestách seznámili nejen mezi sebou, ale i s danou zemí.

We Roam in Opero Prague
Překvapilo mě, jak různorodé profese byly mezi Roamery zastoupeny. Foto: Instagram

Nejdřív jsem tomu konceptu nedokázala porozumět. Když už je někdo schopen si zařídit dobře placenou roční práci odkudkoliv na světě, proč by si potřeboval platit We Roam za to, že mu naplánují cestu? Trasa skupiny Polaris (Buenos Aires- Floriánopolis-Bogota-Rabat-Barcelona-Praha-Berlín-Split-Bělehrad-Chiang Mai-Hanoj-Bali) není logisticky ani bezpečnostně nijak náročná. Ovšem to je úhel pohledu zcestovalé Středoevropanky, která k životu nepotřebuje víc, než sama unese na zádech. Roameři buď nemají cestovatelské zkušenosti téměř žádné, nebo jsou limitováni mediálním obrazem vytvářeným na jejich straně oceánu. Sami by se zkrátka báli. Jedna milá Američanka se mě zcela vážně ptala, zda je Řecko opravdu tak nebezpečné (a to jej plánovala navštívit v létě, a dokonce ve skupině přátel).

We Roam in Prague
V kompletním složení jsme je v Operu snad nikdy neměli. Každý Roamer měl totiž svoje klienty v jiném časovém pásmu. Zatímco jedni pracovali od 7 ráno, jiní naopak až třeba od 7 večer. Foto: Instagram

Dalším faktorem je společnost ostatních Roamerů. Ne každý má přátele schopné či ochotné vycestovat. Brazilka Fernanda si trochu posteskla, kolika lidem nabízela, aby ji během cesty aspoň navštívili. Všichni jí to před odletem slibovali, ale najednou mají spoustu výmluv. Možná dostali strach, nebo jsou jen příliš pohodlní. Vydat se na cestu totiž znamená vykročit ze své komfortní zóny. Díky We Roam se ale Fernanda necítí osamělá. I když se v každé skupině najde někdo, kdo vám nesedne, chcete mít svoje zážitky s kým sdílet. U nás v Operu si Roameři mezilidské vztahy řešili změnou zasedacího pořádku. Prostě se rozesadili po Flexi prostoru, terase a kavárně. Dokonce se mi občas stalo, že můj oblíbený gauč byl obsazen a musela jsem s kávou na bar. 🙂

We Roam in Opero Prague
Roameři umí naplno využít benefitů coworkingu. Foto: Instagram

We Roam pomáhá zbavit se strachu a tím umožňuje cestovat lidem, kteří by se jinak pravděpodobně za hranice své země nepodívali. A to by byla škoda! Z vlastní zkušenosti vím, kolik se toho člověk při cestování naučí jak sám o sobě, tak o životě. Trochu naivně doufám, že čím víc lidí si rozšíří obzory, tím líp nám tu všem bude. Zejména, když se s realitou mimo USA seznámí finančně zajištění Američané. 🙂 Měsíc na nějaké základní poznání země stačí a We Roam se snaží jít ještě dál. Roameři mají možnost zúčastnit se různých dobrovolnických aktivit. V Jižní Americe pomáhali stavět školu a učit anglicky, u nás chtěli venčit psi z útulku. Škoda jen, že se drželi celkem stranou a nezapojili se víc mezi nás coworkery.

S blížícím se příchodem Cyrila a Metoděje nadešel čas odchodu Roamerů. Skupina Polaris se přesunula na další štaci do Berlína. Někteří se rozloučili, jiní se už prostě jen neukázali a Opero ztichlo. Přestala jsem váhat, zda v kuchyňce zdravit česky či anglicky, z lednice zmizely krabice s pizzou, moje místo v kavárně bude zase volné. 🙂 Odpoledne natěšená vyrážím z kanceláře na pravidelnou kávičku a na mém oblíbeném gauči leží hromádka věcí. Batoh, chytrý telefon a notebook s nálepkou We Roam. Zdá se, že skupina Orion právě dorazila. Je to jejich první měsíc na cestě, tak se nechme překvapit, co jejich návštěva přinese.:-)

We Roam in Opero Prague
S Roamery mám leccos společného 🙂 Foto: Instagram

6 komentářů na „Organizované nomádství s We Roam“

    1. Děkuju. Obávám se, že je to jako se vším, co se stane velmi populární – přejde to do komerce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *