Víra hory oživuje

Myslím, že každý máme v životě nějaké lidi, místa a příběhy, které nás ovlivnili. U mě to byly mimo jiné pohádka Tři oříšky pro Popelku a neratovský kostel. Popelka mi ukázala, že i žena může obstát mezi muži, Neratov je pro mě trochu příběhem o “americkém snu”.

Hollywood by z toho jistě udělal velkofilm, ale v Čechách se příběh neratovského znovuzrození dostává mezi lidi jen pomalu, po krůčcích. Vlastně si tak udržuje tempo, se kterým začínal před čtyřiadvaceti lety.

Jako z amerického filmu…

Neratov je malá vesnička v Orlických horách ležící prakticky na hranici s Polskem. Kdo není zrovna silný v dějepisu – tato část pohraničí bývala součást Sudet, které až do války prosperovaly i díky soužití Čechů a Němců. Neratov byl v té době významným poutním místem s krásným barokním kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Válka osudem Sudet zamávala a komunitou v Neratově o to víc, že kostel dostal smrtonosný zásah a vyhořel. Odsun Němců dokonal dílo zkázy. A kdysi živoucí hory ztichly.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Neratov, Orlické hory (rodinný archiv)

Můj příběh se s tím neratovským začal proplétat ještě dávno před mým narozením, před čtyřiceti lety, kdy do tohoto kraje poprvé zavítal můj otec. Zamiloval se, a protože je ve svých láskách velmi konzervativní, jezdíme tam do dnes. Některé rodiny zaznamenávají výšku svých dětí na rámy dveří, mě a sestru poměřovali rodiče vedle zvonu zavěšeného v neratovském kostele. Pěší výlet- rodinná pouť ke kostelu- patřil k našim každoročním nepsaným tradicím. A tak jsem zažila fascinující proměnu kdysi opuštěné vesnice na konci světa na společenské a kulturní centrum celého okolí.

“Interiér” kostela Nanebevzetí Panny Marie někdy začátkem 90. let (rodinný archiv)

… nebo z pohádky

Hory ožívají, kraj se mění a dalo by se jen s troškou nadsázky říci, že za to může víra. Právě ta sem před lety dovedla kněze Josefa Suchára, který uvěřil, že zpustlé poutní místo dokáže zachránit. Spolu s několika farníky založil Sdružení Neratov, které je podepsáno asi všemi projekty, které se tu od roku 1992 realizovaly. Nejvíce z nich je vidět proměna kostela, ale vliv Sdružení je tu patrný na každém kroku. Z původních dvou stálých obyvatel je tu najednou plno. Práci tu zajišťuje několik chráněných dílen, rekreační chata, hospoda… časem dokonce přibude i pivovar.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie pohledem dvou generací

Jako malá jsem házela peníze do kasičky před vchodem pustého kostela a věřila, že tahle umouněná kostelní Popelka jednou prokoukne. Do stejné kasičky přispívám i dnes, ale potom nad šálkem dobré kávy rozjímám nad tím, jak je to krásné vidět, že zázraky se nedějí jen v pohádkách.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Neratov: vlevo stav z roku 2007, vpravo 2016

1 thought on “Víra hory oživuje”

  1. V Neratově jsme byli také, krásné místo. Dokonce jsme si dali i místní specialitu brambory s máslem, tvarohem a zákysem, na doporučení navíc zapili pivem 🙂

Ocením vaše komentáře a postřehy!